Miten Paavali saattoi tietää kuolevansa?

SiömätKädessä

Vaikka Paavali ei ollutkaan mikään ennustaja tai maagi, niin yleensä oli tapa että teloitetta ille ilmoitettiin kun heidän aikansa oli lähellä. Paavali oli siis tietoinen vääjäämättömästä kohtalostaan joka lähestyi häntä Roomam vankaueden aikana (Fil. 2:12-18; 2. Tim. 4:6-8). Tuo ei eroa mitenkään vaikkapa siitä kun lääkäri kertoo syöpäpotilaalle elinajan ennusteen. Tällä vinoutuneella lokiigalla, jolla Paavalia kohdellaan, syöpäpotilaankkn pitäisi olla jo kuollut siinävaiheessa kun hän saa tietää kuolevansa. Eihän siinä ole mitään järkeä. Täytyy olla täysi idiootti jos ei tätä kykene näkemään.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viimeinen.tuomio.2

      Paavalihan oli Torren kämppäkaveri, joten hänen vastauksenne saamme tähän kohta.

    • opipi9

      Apt 20:23 Sen vain tiedän, että Pyhä Henki jokaisessa kaupungissa todistaa minulle ja sanoo, että kahleet ja ahdistukset minua odottavat.

      Paavali tiesi, koska hän oli procfeetta ja Jumala kertoi hänelle.

      • väärä_profeetta

        Mitenkähän lie?


      • Tiede.1-Uskonto.0

        Omaa kuolemaansa ei voi ennustaa. Tieteen kannalta sellainen on täysin mahdotonta ja yliluonnollista.


    • Tiede ennustaa että kaikki elävä kuolee joskus. Tämän pitäisi olla päivän selvää ellei ole hlö 55 aka usko.vainen :D

      • EiVoiEnnustaa

        Hölö, ei kuilemaa voi ennustaa. Tiede on osoittanut sen mahdottomaksi. Pitäisi olla yliluonnollisia voimia, mutta sellaisia ei tässä universumissa ja todellisuudessa ainakaan ole olemassa.


    • PseudoPaavali

      Ei Paavali pystynytkään tietämään. Se, että näissä kirjeissä kerrotaan noinkin selväsanaisesti ja suoraan Paavalin kuolemasta on vain yksi todiste siitä miksi nämä kaksi kirjettä on kirjoitettu vasta Paavalin kuoleman jälkeen. Oman kuolemansa ennustaminen vaatisi nimittäin muuten yliluonnollisoa kykyjä ja me hyvin tiedämme ettei yliluonnollista ole ole olemassa. Paavali ei siis mitenkään voinut tietää tulevaa kuolemaansa. Muut selkeät todisteet kirjeiden aitoutta vastaan ovat esimerkiksi rakenteellinen ja sanastollinen poikkeavuus muihin Paavalin nimissä esiintyviin kirjeisiin sekä niissä esiintyvät katoliset kirkon virat kuten piispa, vanhin ja diakoni joita ei vielä tiedettävästi ollut ennen toisen vuosisadan puoltaväliä. Se siis niistä kirjeistä. Ne eivät ole Paavalin kirjoittamia eikä niillä ole myöskään minkäänlaista opillista eikä historiallosta arvoa. Ne ovat deuteropaavalilaista kirjallisuutta. Fantasiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1663
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1093
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      434
      1064
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      169
      995
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      710
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe