vai pelkkä tietämätön ja harhainen opettaja?
Onko Raamattu on totuus nero
15
<50
Vastaukset
- Vjko
Kukaan oikea nero ei mene rinta rottingilla mesoen keakustelupalstoilla kuinka evoluutioteoria on satua ja hän kumosi sen tosta vain.
- UskonnonSekoittama
Uskonharhainen se on. Luottaa enemmän esitieteellisiin uskonnollisiin kertomuksiin kuin tieteeseen. Hän on käyttänyt termiä "vakavasti otettava tiede", jolla hän tarkoittaa kaikkea mikä tukee hänen harhojaan ja Raamatun kirjaimellista tulkintaa.
- fdgh
Raamattu tietenkinkin on totuus ja vain totuus tulkinta voi olla virheellinen jopa valheellinen.
Oikea tiede on se, joka yhtyy siihen, mitä Raamattu sanoo. Raamattu on Jumalan sanaa ja siksi se on ainoa arviointiperuste kaikelle tieteelliselle tutkimukselle. Se, joka ei tunnusta Raamatun arvovaltaa, ei voi olla oikea tiedemies.
- RaamatullaEiArvovaltaa
Eli typerehtimisesi jatkuu. Karkoitat viimeisetkin täysipäiset uskonnon piiristä, mutta ehkä niin on parasta.
- Epiphaniuseikirj
Entäpä ne tieteelliset asiat jotka eivät liity raamatun sanomaan millään tavalla?
Miten määrittelet oikeaksi tai vääräksi tieteeksi ne asiat? - räyhräyh1
RaamatullaEiArvovaltaa kirjoitti:
Eli typerehtimisesi jatkuu. Karkoitat viimeisetkin täysipäiset uskonnon piiristä, mutta ehkä niin on parasta.
Tässä mielessä Mark5 tekeekin hyvää työtä, tietämättään. Siksi annankin hänelle virtuaalisia rapsutuksia korvan takaa, aivan kuin vinttikoiralle antaisin oikeita. Vinttikoirakin luulee saalistavansa jänistä, mutta juokseekin omistajalleen ja vedonlyöntitoimistolle rahaa. Mark on meidän ateistien vinttikoira. (ja mutku.mutku/nolo-aukko toisinaan minun)
- itsenäinenajattelu
Ei tarvitse olla nero, kunhan osaa ajatella itse niin tajuaa, että evoluutio on valetta.
- TyhmyydenYlistys
Ei tosiaan tarvitse olla nero, pikemminkin päin vastoin.
Pitää olla melkoinen typerys, jos väittää lukemattomien luonnontutkijoiden olleen maailmanlaajuisessa salaliitossa ja valehdelleen tutkimusalastaan yli 150 vuotta.
- Evankelium
Jumala on nero. Siitä todistaa kaikki luomakunnassa. Tosin syntiinlankeemus sai aikaan huonoja asioita. Mutta meidänkin planeetta toimii valtavan nerokkaasti aurinkokunnassamme. Tyhmäkin tämän asian ymmärtää.
ROT puolestaan on perehtynyt näihin asioihin hyvin. Ja totuuttahan on aina helppo puolustaa. Hänellä on siis valttikortit hihassa, kuten Mark5:lla ja muillakin kreationisteilla.- AallonTie
Ja sitten siellä Taivahan Paradiisiissä,kelpaa käyskennellä,tavaten Tuomas Akvinolaisen,vaan ei ateistisen filosofin,jonka rääkyminen kuuluu Helvetin porteista!
Näin saa Hyvä palkkansa,ainakin minun mielestä!! - Owowieur
Valttikortit tosiaan hihassa kun luomiskertomuksia on useita erilaisia ja kaikki oikeita tosin se oma on eniten oikea. Tämäkin ongelma voidaan vain ohittaa ja toitottaa kuinka jumala on kaiken luonut ja ateistit väärässä ja mitä muuta keksitäänkään.
Elämän voi pelastaa kun alkaa ajattelemaan itseä varten jolloin saa elää kuten haluaa eikä tarvi taistella elämäänsä mitä erikoisimmissa uskomuksissa - EpätietoinenHämeestä
Miten joku planeetta voi tomia nerokkaasti?
- Hallleee
EpätietoinenHämeestä kirjoitti:
Miten joku planeetta voi tomia nerokkaasti?
Eikös jeesuksen sanan kautta ole kaikki luotu? Jeesus oli nero.
onhan rot älykäs, ei kuitenkaan sen älykkäämpi kuin useampi muukin täällä...
Hän on myös faktoja manipuloiva, harrastaa torjuntaa eikä tutki asioita nöyrästi ts myönnä jos on väärässä. Eli asettaa itsensä sen tutkittavan asian edelle, mitä ei oikeassa tieteessä koskaan hyväksyttäisi.
Välillä kerää pisteitä itselleen (omasta mielestään, siis) vetoamalla varteenottavaan tieteeseen yksityiskohdissa, välillä hän taas on uskovainen jolle vain raamatun sana on totuus, ei mistään muusta syystä (koska sehän ei ole tiedettä) kuin e se vaan on.
Esim kerää tietoja epigeneetikasta jota hän luultavasti jotenkin tajuaa ja väittää sitten ihan omasta päästään (faktojen muuntelu ja niitä ignoorava päättely) sen olevan 'todiste' kretionismille, jota se ei todellakaan ole, se on vaan osa laajennettua evoluutioteoriaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad591105- 42861
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114604- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 65514