Olisiko täällä joku järkevä ihminen, joka laatisi adressin sen puolesta, että kirkko ja valtio erotettaisiin toisistaan ja kirkolta otettaisiin pois verotusoikeus?
Kirkon tulisi toimia vapaaehtoisten lahjoitusten varassa niin kuin muidenkin uskonnollisten yhteisöjen...
Kirkko ja valtio eroon: verotusoikeus pois
6
126
Vastaukset 6
Mikä estää Sinua tekemästä sitä?
- punainen.pyörä
Tapahtuu aikanaan. On vielä odotettava. Adressi on tehoton keino niin puolesta kuin vastaan.
Parempi tapa on olla yhteydessä suoraan kansanedustajiin. Itse olen "oman ehdokkaani" kanssa asiasta keskustellut.
Adressisita ei ole mitään hyötyä, aloittaja voisi tehdä asiasta kansalaisaloitteeen ihan omalla nimellään jos kokee asian tärkeäksi.
Kirkkolisverohan on jo osin vapaaehtoinen. Kun eroaa kirkosta ei tarvitse sitä maksaa. Kun en katso televisiota joudun maksamaan kuitenkin sitä Yle-veroa. Kaikenlaisia muitakin pakollisia veroja on. Minusta kirkko tekee paljon hyvää ja haluan maksaa kirkollisveroa. Ammattiliittoonkaan ei ole pakko kuulua. Mutta jos ei kuulu on turha valittaa jos jää saamatta liittymiseen kuuluvia etuja. uutena verona tuli tämä hulevesimaksu. Pitää maksaa 50 eur siitä kun kerää sadevettä tynnyriin. Hyvää kasteluvettä kukille. Ei minun torpan katto kovin iso ole ja pihakin pieni. Silti siitä sateesta pitää maksaa. Monesta muustakin asiasta pakko maksaa vaikka asun siellä vain kesäisin.
- eroanpianminäkin
Selkeäpi olsi ratkaisu jos kirkko erotettasiin valtionveruksesta. Korkeapalkkaisia liperaalipiispoja professroreita ja tutkijoita on kirkon palkkalistoilla aivan iikaa. En evää käynyt edes joulukirkossa,mutta vapaan suunnan seurakunnissa kyllä etsien hengelllistä kotia. Uudet virret vierastuttavat myös ja tynpivät niin paljon että se on nyt sitten loppu, Varsinkin kun kirkko on mnettänyt sanomassaan uskottavuutensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851315
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä33998Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19835Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13650- 46639
Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita148638Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja182603Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39518- 29515