Ilmastonmuutos synnyttää pahoja asioita maailmaan
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ilmastonmuutos-lisaa-lapsiavioliittoja-ja-naisten-ja-tyttojen-kohtaamaa-vakivaltaa/7303602
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ilmastonmuutos-lisaa-lapsiavioliittoja-ja-naisten-ja-tyttojen-kohtaamaa-vakivaltaa/7303602
Vastaukset 8
Vanhimmat
Köyhyys aiheuttaa holtitonta lisääntymistä, joka aiheuttaa päästöjä. Tämä puolestaan aiheuttaa ilmastomuutoksen, joka aiheuttaa köyhyyttä.
Luonnossa hallitsematon lisääntyminen johtaa aina romahdukseen.
Ilmastonmuutos aiheuttaa lisää jörsseleitä ja eeliksiä.
Ja hyvä niin! Jonkun taytyy takoa tärkeää asiaa kovakalloisten d-listien nuppeihin.
Jörsseleiden ja ääliksien lisääntyminen kuluttaa luonnonvaroja.
Rahojen tultua tarkoitit. https://www.msn.com/fi-fi/viihde/tv-ja-elokuvat/tänään-tvssä-kriitikot-ovat-vihanneet-aina-tätä-elokuvahahmoa-eikä-illan-elokuva-ole-poikkeus-sääntöön/ar-BBUbArS?li=BBr5KbI
Tuo uutinen on hyvä esimeskki nykyisetä linjasta. Sitä ylläpitää tutkijat ja toimittajat, joiden oma tietämys ilmastosta on aivan nolla. Jos väittää, että keskilämpötila nousee kehitysmaissa asteita, on tietämys ilmason toiminnasta aivan nolla.
Tähän astinenkin lämpötilan nousu on tapahtunut muualla kuin tropiikissa. Tropiikissa keskilämpötilan nousu on mahdotonta. Ilmakehän säätöjärjestelmä torjuu sen. Toimittajat, tutkijat ja alarmistit ei siitä säätöjärjestelmästä tiedä yhtäään mitään.
Ilmastotiedekin on tuntenut sen vajavaisesti, koska on keskittynyt vain osatekijöihin. Minä tiedän koko systeemin. Sen selvittämiseen tarvittiin paljon ja monen alan tietoa, joka piti yhditää kokonaisuudeksi. Pelkällä ilmastotieteen tiedolla sitä ei pysty selvittämään.
Tarvittiin mm. tieto koko maapallon merivirtajärjestelmästä. Sen sain TV dokumentista. Tarvittiin tieto. että ihmisen toiminta ei vaikuta hurrikaaneihin. Senkin sain TV dokumentista. Tarvittiin tietoa maapallon ilmavirtauksista ja kaasujen ominaisuuksista.
Tarvittiin tietoa nousevista ilmavirtauksista ja suihkivirtauksista ja paljon paljon muuta. Kaikki tuo tieto piti kerätä ja yhdistää kokonaisuudeksi, koska kaikki vaikuttaa kaikeen. Asia ei ole ollenkaan niin yksinkertainen kuin vihreät pellet uskoo. Se on hirveän monimutkainen.
Ei vihreät ja toimittajat pysty sitä ikinä itselleen selvittämään. Vielä vähemmän pystyy poliitikot. Sen takia kaikki on harhaanjohtajien armoilla, kunnes ilmastotiede pystyy asian todellisen laidan selvittämään. Tähän asti ne ei ole edes yrittäneet.
En tiedä, onko ennen minua tuota kokonaisuutta kukaan edes yrittänyt selvittää. Toivottavasti Amerikasta löytyy sellaisia, jotka pystyy. Siellä ollaan ilmastontutkimuksessa muita edellä. Hurrikaanien tutkimusta kun ei muualla tehdä, ja niillä on suuri merkitys ilmastossa.
Syntyvyys laskee,ei synny suomalaisia,äsken ennuste 2035 vuoteen,maa autioituu,itse ennustin eunreservaatiksi,ole ihmisiä saman verran petoeläimiä kylläkin.Nälänhätää on ennustettu ihan medioissa mutta milloin,tätä menoa pian.Maatalalous alas ajettu,kasvihuoneet tällä kork.aih.ison laskun ja päästöjä.Nyt maa inhottavan autio syys pimeydessä maan halki, siellä täällä valoja,muuttakaa hyvät ihmiset maalle.Jyväskylää ihmettelin kesäaikaan tienvarret heinittyneet,ihan eritunnelma kuin ennen..kaikki niin rappeutunutta.Rakennetaanko me vaan etelää,koko suomi pitäisi pitää asuttuna.Sehän jää osin vedenalle ennustettu.Entä muut kriisit,sehän menisi ihmisineen heti.Palveluita ja elämää koko suomeen,vaikka millä me ostamaan mitään pääsemme jo nyt pääsy palveluille ,kauppaankin ei vaan pääse.Sairaala terv.hoito satojen kilometrien päässä..taksia ei saa, julkisia ei kulje.Tää on tulevaisuutta ..huh prkle.