Uusi tutkimus:

kehäpäätelmä1

Lähinnä vaikuttaa kehäpäätelmältä kun luonnolliset ilmastonmuutokset pistetään taasen vain vähäisen hiilidioksidin piikkiin.

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/ulkomaat/uusi-tutkimus-jääkaudet-aiheutuivat-mannerlaattojen-yhteentörmäyksistä/ar-BBUNUCI?ocid=spartandhp
Minusta hiilidioksidin vähäisyys eli määrä ilmakehässä on vain seuraus ei sen syy. On selvitetty ,että hiilidioksidin määrä seuraa lämpötilojen muutoksia viiveellä. Ei se pysty vaikuttamaan siihen.

Viimeisimmän jääkauden alkaminen ja päättyminen ei tietääkseni johtunut mannerlaattojen törmäyksistä koska mainittavampia suurmuutoksia ei ole löydetty.

11

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outo-lempi

      Kirjoituksen mukaan elämme edelleenkin jääkautta , aikaa jolla on jääkenttiä ja jopa aika suuria.

      Lämpeneminen on mielestäni vain hyvä asia kun kasvit voivat hyvin ja sadonmenetykset kylmyyden takia ovat vähentyneet. Lämmin luo onnea ja vaurautta, kylmä tappaa kaiken hyödyllisen.

      Ollaan oikeaan suuntaan menossa. Hitaasti ja maltillisesti. 0,8C asteen lämpeneminen 150 vuodessa on vielä pientä.

    • Ollakseen luonnollista ilmastonvaihtelua nykyinen lämpeneminen on aivan liian nopeaa.

      Luonnolliset vaihtelut vaativat tuhansia, jopa miljoonia vuosia, että tapahtuisi sama lämpeneminen kuin nyt on tapahtunut sadassa vuodessa.

      Ja hiilidioksidin lisääntyminen ihmisen toiminnan seurauksena on todistettu juttu. Sitä on seurannut nyt lämpeneminen aivan tieteellisten ennusteiden mukaan.

      • siinäse

        ydinasia on tiivistettynä. Joidenkin tuntuu olevan vaikea ymmärtää millainen silmänräpäys 100 vuotta on ilmaston muuttumisessa.


      • lyhyt-taika

        Ei nytkään oikein mennyt putkeen Jöns. Onhan pienestä jääkaudesta joka kesti noin 400 vuotta on jo noin 150 vuotta ja siihen päätyminen keskiajan lämpimästä kaudesta kesti myös suhteellisen lyhyen ajan.

        On aivan selvää , että nyt kun aurinkominimi alkaa 2020 ja suuri aurinkominimi 2030 niin alkaa taasen suhteellisen nopea kylmeneminen. Aurinko- ja ilmastotutkijat tietävät tietenkin asiasta mutta sinä Jöns et näköjään tiedä sitä.


      • jäätävääkeliä

        Lueppa jönssi tuolta: https://fi.wikipedia.org/wiki/Holoseeni ja tuolta:
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pleistoseenin_ja_holoseenin_raja sekä tuolta https://fi.wikipedia.org/wiki/Atlanttinen_lämpökausi
        Nopeita lämpötilanvaihteluita on ollut ennenkin ja pohjoinen pallonpuolisko on ollut nykyistä lämpimämpi. Tuosta lämpötilanvaihtelun nopeudesta historiassa ei mitattua tietoa koska lämpömittari on aika uusi keksintö ja maailmanlaajuista tilastointia on vasta ihan lähivuosilta. Et siis voi väittää, etteikö ennenkin lämpötilat olisi vaihdelleet yhtä nopeasti kuin nyt.


      • selitä.jönssi

        Mitenkäs jönssi selittää 1900 luvun alkupuolen nopean lämpenemisen, joka oli nopeampaa, kuin nykyisin?


    • hiihoo

      Olemme kuitenkinmenossa pientä jääkautta kohti. Jos katsoo maapallon ilmaston historiaa, huomaa, että nyt olemme viilentyvässä vaiheessa. Tämä nykyinen ja näennäinen lämpeneminen on tilapäistä ja ei johdu ihmisistä.
      Suurempi vaara tuleville sukupolville on liika kansoittuminen. Tulee suuret kansainvaellukset alikehittyneistä ja voimakkaasti lisääntyvistä maista sekä maanosista. Toinen suuri vaara on islamisaation lisääntyminen ja sitä kautta voimakas taantuminen. Kolmas suuri vaara on muovi ja sen ajautuminen valtameriin. Yhdessä nämä kole vaikuttavaa tekijää aiheuttaa ensinnäkin pulan ravinnosta ja sitä kautta jatkuvat sodat asuinalueista.

      • jääkausissa

        on kysymys kymmenistätuhansista vuosista, ei sadoista. Miten niin näennäinen lämpeneminen? Mistä muusta kuin ihmisen toimista johtuu näin nopea lämpeneminen?


      • deeeeeeeeefr1
        jääkausissa kirjoitti:

        on kysymys kymmenistätuhansista vuosista, ei sadoista. Miten niin näennäinen lämpeneminen? Mistä muusta kuin ihmisen toimista johtuu näin nopea lämpeneminen?

        Viime jääkausi maximi suli erittäin nopeasti ja muutokset - 2 C astetta on tulleet jo 2000 vuoden aikana auringon tehon vaihtelun myötä jo monta kertaa. Me olemme edelleenkin jääkaudella.

        Vaihtelut vielä lisääntyvät jos ja kun otetaan mukaan myös maa kallistuskulmien ja kiertoratojen vaihtelut.


    • talvi-boikotti

      Nyt Jönssille tiedoksi ja muilekin ,että lämpeneminen jopa 7C astetta voi tapahtua jopa 20 vuodessa.

      "Yleensä ajatellaan Grönlannin näytteiden pohjalta, että kylmä dryaskausi päättyi noin 11 640-11550 kalenterivuotta sitten noin 7 °C:n nopeaan lämpenemiseen suunnilleen 50–75 vuodessa, kolmessa 5 vuoden portaassa. Siirtyminen saattoi viedä alle 20 vuotta pölynäytteiden mukaan[1]. "

      Loppuu tuo valehtelu ja harhaanjohtaminen.

      • Kukas porho oli dryaskaudella ajelemassa Mersuilla ja lämmittelemässä takan ääressä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5831
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4565
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4332
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4121
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3710
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3235
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2329
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2069
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      12
      1162
    Aihe