Ilmastoahdistukseen psykologin neuvot

Anonyymi

Psykologi Sanna Saarimäen kanssa voi tänään 9-11 keskustella ilmastoahdistuksesta ylen sivuilla. Keskustella saa vain tunteista ei ilmastotieteestä tai ratkaisuista mikä outoa.
Siellä joku olikin jo vastannut että häntä ahdistaa tää muiden ilmastovouhotus ja jos hän psykologi voisi hoitaa toimittajat järkiinsä.
Nythän on niin että kukaan ei edes tiedä onko näitä ilmastoahdistuneita edes paljon ja että onko koko ilmastoahdistus samaan ihmislämpenemishömpään keksittyä propagandaa kuin kaikki muukin alan uutisointi.
On aivan totta että en viitsi kovin usein enää avata esim ylen sivuja koska minua älöttää tää jatkuva ihmisperäinen ilmastonlämpeneminhömppä josta löydetään jatkuvasti lisää uusia aiheita jotka on niin tekemällä tehtyä propagandaa kun olla voi,

12

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi hyvä isä.
      Siis keskustelua ilmastoahdistuksen aiheuttamasta ahdistuksesta?
      Mitähän seuraavaksi? Kriisiapua ilmasto-oireisiin?
      Pitäisi moisen psykologin mennä lohduttamaan pikku-gretaa sen ahdistuksen takia.

      • Anonyymi

        Minäpä veikkaan että kysymys on siitä että jotkut ahdistuu kun jotkut toiset eivät ahdistu eivätkä välitä pätkään ilmasto-oirehtimisesta.


    • Anonyymi

      On se kumma kun jotkut paniikissa mutta ne jotka elävät mullistusten siis oikeiden mullistusten keskellä kuten Inuiitit Kanadassa ei välitä. Juuri oli saamenuutisissa kaameeta kitinää ja itkua saamelaisilta mutta Inutiitti selitti jotta tämän kanssa elettävä ja opittava uusia metsästystapoja ja lapset sopeutuu asiaan hyvin. Siis ainoat alkuperäiskansat pohjoisessa sanoo totuuden. On sopuduttava kun saamelaiset ja muut vaan kitisee.

    • Anonyymi

      Pariisin ilmastoasiantuntijat varoittivat tekemästä liian vankkaa ilmastopolitiikkaa,vaikka suosituksia antoikin.Sehän ei politikoille sopinut koska muut polittiset asiat ovat liian arkaluontoisia,ja nuorten äänet kelpaavat.Nyt psykiatriakin on päättänyt hyötyä nuorten ahdigosta.

      • Anonyymi

        Kyllä nuo ahdistuneet jo apua kaipaavatkin.
        Pikku-gretakin jo väittää näkevänsä ilmakehän hiilidioksidin.
        Varmaan ahdistavaa katsella sitä myrkkyä ilmassa.


    • Ilmastoahdistusta voisi verrata keskiajan pyrstötähtipelkoon.

      • Anonyymi

        Onkohan historiassa yhtää kautta jolloin valtaapitävät ei olisi peloitelleet millään aiheella. Tämä on niin luontainen asia että se on koskenut varmasti kaikkia kansoja heimoja ja yhteisäjä ja uottuu valitettavasti usein myös perheeseen . Tämä koskee myös tavalla tai soisella kaikkea elollista. Pelko on hallinnan väline no 1


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan historiassa yhtää kautta jolloin valtaapitävät ei olisi peloitelleet millään aiheella. Tämä on niin luontainen asia että se on koskenut varmasti kaikkia kansoja heimoja ja yhteisäjä ja uottuu valitettavasti usein myös perheeseen . Tämä koskee myös tavalla tai soisella kaikkea elollista. Pelko on hallinnan väline no 1

        Väärin.Hallinnan väline no 1 on valehtelu ja tiedon vääristely.Ja sen taidon denialistit osaavat!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin.Hallinnan väline no 1 on valehtelu ja tiedon vääristely.Ja sen taidon denialistit osaavat!

        Kerro ihmeessä muutama esimerkki.
        Yltävätkö lähellekään alarmistien hourimointeja?


    • Anonyymi

      Ei tieteen automaattisesti ainakaan kärjistetysti tarvitse siirtyä politiikkaan.Esimerkkinä tieteen siirtymisestä on mm rotuoppi, tai menneinä vuosikymmeninä muodissa ollut psykölooginen lähestymistapa rikoksiin,siis niinkuin pitää hoitaa.Tiedetään tuolloin amerikassa vapautetun naisen joka oli myrkyttänyt useita sukulaisiaan ja hyötyneen siitä liian vähän ollakseen normaali,mitään diagnoosia ei ollut.Samoin tiedetään nykyisin tunnetun yliopiston prohfessorin olleen entinen murhaaja,oli vain muutaman vuoden mielisairaalassa ilman diagnoosia,myönsi myöhemmin olleensa terve ja muuten vain vihaisella tuulella, ja vapautuneen vain siksi että yliopistoopiskelijan tekemänä ilman saatavaa hyötyä kuulosti epätavanomaiselta ollaksseen oikea rikollinen,jne jne.Myöhemmin linja on tiukentunut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      NYYH, AHDISTAA😪 - YLEN VALITSEMA PSYKOLOGIA AUTTAA, VAI ❓️

      https://yle.fi/a/74-20143484?utm

      Tänä talvena Juni Sinkkosella on ollut haikea olo. Märällä jäällä liukastellessaan hän on muistellut lapsuuden lumisia talvia. Nyt ne tuntuvat menetetyltä onnelta🤔

      Ilmastonmuutos voimistaa sääilmiöiden lisäksi myös tunteita. Kun lumettomat talvet, pilvisyys ja sateet yleistyvät, huoli kasvaa samassa tahdissa. Myös kaamosoireilu saattaa lisääntyä.

      Ekokriisi vyörytetään herkästi julkisessa keskustelussa yksilön harteille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe