Työvoimapulasta ei tarvitsisi mainita, jos saisi pidempiaikaista työtä. Paikataanko työvoimapulaa palkkaamalla väliaikaista työvoimaa pätkä ja vuokratyöllä. Pätkä ja vuokratyövoimalla ei työvoimapulaa ratkaista. Jokainen työtön haluaa vakituisen työsuhteen.
Miksi puhutaan työvoimapulasta?
7
92
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä taideta tuntea vakituista työsuhdetta. Toistaiseksi sopimus voidaan tehdä.
- Anonyymi
Totta, mitä sanoit, että ei tunneta vakituista työsuhdetta.. Työsuhde tehdään toistaiseksi. Ei edes haluta vakinaistaa työsuhdetta. Työnantaja vain ostaa vuokratyönantajalta työntekijän työpanoksen silloin kun tarvii.
Suuntaus on huolestuttava suomalaisessa työkulttuurissa. Se johtaa yhteiskunnassamme epävarmuuteen. Syntyvyyden laskuun jatkossakin. Kun ei ole vakituista työtä, niin ei sille pohjalle voi tulevaisuuttakaan rakentaa, Ei voi ottaa lainaa pankista, ei voi perustaa perhettä, ei voi ostaa asuntoa. Se johtaa siihen, että lähivuosina tuhannet, ellei kymmenet tuhannet asunnot jäävät myymättä ja autioituvat jopa kaupungeissa. Kaupunkilähiöistä tulee aavemaisia, tyhjiä asuntoja vailla ostajia ja tyhjiä liiketiloja. Tämä tosiasia tullaan näkemään kymmenen ja kahdenkymmenen vuoden aikana. Vakituinen työsuhde tulee vain olemaan harvoilla. Toistaikseksi voimassaoleva työsuhde tarkoittaa puhekielessä vakituista työsuhdetta. Sen vaihtoehto on määräaikainen työsuhde tai miksi ei myös kevytyrittäjyys.
Tänään a-studiossa on ollut puhetta työvoimapulasta. Se että jos kouluja käymätön ja ammattitaidoton ei saa töitä, se ei tarkoita sitä että työvoimapulaa olisi.
Käykää koulut ja menkää töihin.- Anonyymi
landlord kirjoitti:
Toistaikseksi voimassaoleva työsuhde tarkoittaa puhekielessä vakituista työsuhdetta. Sen vaihtoehto on määräaikainen työsuhde tai miksi ei myös kevytyrittäjyys.
Tänään a-studiossa on ollut puhetta työvoimapulasta. Se että jos kouluja käymätön ja ammattitaidoton ei saa töitä, se ei tarkoita sitä että työvoimapulaa olisi.
Käykää koulut ja menkää töihin.Helppoa se on puskista huudella, käykää koulut ja menkää töihin. Näin helppoa se ei todellisuudessa ole. Tai on, jos on mutama tunti töitä viikossa ja varsinkin pätkätöitä, ei pysyvää vakituista työtä.
Miten yhteiskuntaa rakennetaan tulevaisuudessa, jos ei ole tarjolla vakituista työpaikkaa?
Se on kysymys, mitä jokaisen tulisi pohdiskella omalla kohdallaan. Eli miten rakennat tai suunnittelet tulevaisuuttasi, jos sinulla ei ole vakituista työtä, vaan pätkätöitä mistä milloinkin? Anonyymi kirjoitti:
Helppoa se on puskista huudella, käykää koulut ja menkää töihin. Näin helppoa se ei todellisuudessa ole. Tai on, jos on mutama tunti töitä viikossa ja varsinkin pätkätöitä, ei pysyvää vakituista työtä.
Miten yhteiskuntaa rakennetaan tulevaisuudessa, jos ei ole tarjolla vakituista työpaikkaa?
Se on kysymys, mitä jokaisen tulisi pohdiskella omalla kohdallaan. Eli miten rakennat tai suunnittelet tulevaisuuttasi, jos sinulla ei ole vakituista työtä, vaan pätkätöitä mistä milloinkin?Kyllä minä olen joutunut kokemaan ihan samat haasteet, joten en sanoisi että tämä on puskista huutelua. Työpaikan etsimisessä pitäisi miettiä, mitä kaikkea on valmis tekemään jotta työpaikan saisi. Käytännössä se tarkoittaa usein sitoutumista pitkäjännitteiseeen itsensä kehittämiseen ja se voi edellyttää muuttoa pois paikkakunnalta. Usein, etenkin pohjoisessa, on tehtävä valinta työpaikan ja paikkakunnan väliltä: menenkö etelään töihin vai jäänkö paikkakunnalle jossa todennäköisesti olen jatkuvan työttömyyden tai työttömyysuhan alla.
Minusta tuo sinun kysymyksenasettelu ei johda yksilötasolla minnekään, joskin yhteiskunnallisessa mittakaavassa sillä on arvoa. Kenenkään vastuulla ei ole tarjota työtä. Työtä syntyy jos työlle on kysyntää. Itsekin voi kokeilla yrityksen perustamista, mutta siinä pitää olla varovainen.
Kun työtä hakee, niin täytyy muistaa että paikat on kilpailtuja. Hakijan vastuulla on näyttää, että hän on oikea henkilö kantamaan vastuuta.
- Anonyymi
Tosiasiassa Suomessa kapitalistilla on ongelma siinä, miten saisi vaihdettua työntekijät halpatyövoimaan. Siinä on esteenä vielä ammattiliitot. Tosin nekin on laitettu jo rähmälleen nykymenolla.
- Anonyymi
Jos ihminen on ollut vuoden 0-sopimuksella työllistettynä eikä ole ollut tuntiakaan töissä. Hän ei ole tilastoissa työtön työnhakija. Näin ne tilastot puhdistetaan ja työvoimapula hiipii Suomeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671404
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563