Kysymys matikasta

Moi, voiskohan joku selventää mulle, että mitä eroa näillä sulkeilla on. Lähinnä en ymmärrä tota jälkimmäistä.

Esim. kun kysytään, onko funktiolla nollakohtia välillä
[-2, -1 ] ja ]0, 1[.

Kiitti! 😊
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jälkimmäinen tarkoittaa avointa väliä eli päätepisteet eivät kuulu siihen mukaan. Myös merkintää (a, b) käytetään.

Äänestä

a<b

[a,b] on joukko a<=x<=b
[a,b[ on joukko a<=x<b
]a,b] on joukko a<x<=b
]a,b[ ion joukko a<x<b

Huom! a,b pitää olla reaalilukuja ja a<b
jos ääretön on mukana on vaihtoehtoina vain
]-ääretön,b[
]-ääretön,b]
[a,ääretön[
]a,ääretön[

Eli ääretön ei voi olla välin päätepisteenä kun päätepistettä ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Moi, voiskohan joku selventää mulle, että mitä eroa näillä sulkeilla on. Lähinnä en ymmärrä tota jälkimmäistä.

Esim. kun kysytään, onko funktiolla nollakohtia välillä
[-2, -1 ] ja ]0, 1[.

Kiitti! 😊

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu