Nykyiset tunturin ja helkaman pyörät

Anonyymi

Minkälaisia ovat laadultaan. Haussa olisi tavallinen kaupunkipyörä, ehkä 3 tai 7 vaihteinen?

7

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normiperussettiä. Halvimmat mallit kannattaa jättää kauppaan. Rungot tulevat aasiasta ja niihin asennetaan perusvaihteet ja jarrut.

    • Tehdäänkö minkään runkoja suomessa? Onko kotimaisuus osien asennusta?

    • Anonyymi

      Näistä halvimmat maksaa 500€, onko se nykyään ns.halpisluokka peruspyörille? Ostin viimeksi pyörän 90-luvulla jolloin tuhannella markalla sai hyvän peruspyörän. No, rahan arvo on muuttunut mutta ei nyt sentään kolminkertaiseksi?

    • Anonyymi

      Eikös Tunturi ja Nishiki ole periaatteessa saman valmistajan (kasaajan) tuotteita nykyään? Joku kerran esitelmöi että molemmat suunnitellaan suomessa mutta Nishiki tehdään thaimaassa, Tunturi aina miessäliehalvalla.... Sen muistan että Nishikiä ei saa enää teräsrunkoisena, aina alumiinihaarukka jne jne.

      • Anonyymi

        Tein avokin perus Tunturin huoltoa eilen. Ihan järkytyin nostaessani pyörää varastosta pois kuinka painava se on, varmaankin ainakin 15 kg. Itselläni Konan krossari 9-10 kg. Ero on niin järkyttävä että jos vain on vähänkin aikaa ja rahaa hieman enemmän niin jätä ostamatta. Itsekin luulin ennen että sillä painolla ei ole väliä mutta on se vaan kevyemmällä pyörällä niin mukavampi ajaa.


    • Anonyymi

      Tuntureita en ole ostanut, mutta Helkamat ovat olleet hyvin rakennettuja tavallisista osista.

      Halvimmissa Helkamoissa on tosin helposti puhkeavia renkaita.

    • Anonyymi

      Viidensadan Helkama S2 on hyvin kestänyt pitkät lenkit talvet kesän. Näin toistaiseksi. Pyörä painaa viisitoista, melkoinen traktori, mutta hyvinhän tuo kulkee. Eilen pesin pyörän ja vaihdoin uudet ketjut. Herkistyi selvästi. Suorastaan itkin seitsemän metrisekunnin vastatuulessa. Harvinaista kyllä, 60% kuitenkin myötätuuleen tänään. 99 kilometriä ja keskituntinopeus 22.70 Alkuperäisen Schwalbe citizenit kestäneet hyvin tuhansien kilometrien sotkemisen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      95
      4097
    2. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      43
      4077
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      124
      3627
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      2854
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2174
    6. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      2162
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2068
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1719
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      69
      1304
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1145
    Aihe