Mitä mieltä tehdä lihan- tai makkaranmakuisia ruokia

Anonyymi

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Markkinointia ja tuotekehityksen hapuilua. Yhtä hyvin vois kysyä, että miksköhän Saarioinen laittaa sokeria porkkanapihveihin, vaikka porkkana on jo itsessään makeaa. Veikkaan, että siks, että tilastojen mukaan useimmat ihmiset tykkäävät ainakin jossain määrim makeasta, ja oletetaan, ettei kukaan makeutta ainakaan vieroksu (paitsi minä).

      Metukka on kai monen mielestä huippu hyvää, ja oletetaan, että vegaanikin sen mausta pitäisi. Tuotekehitys muuttuvassa maailmassa ei välttämättä osu aina100% nappiin, mutta yritettävä on.

      En ole syönyt metukkaa sitten 1970 luvun, mutta muistelen: valkosipulia, suolaista, rasvaista, savua, jotain yrttejä olisko katajanmarjaa. Voi kai noita aromeja muuhunkin tuotteeseen käyttää, vai onko Mummo Ankalla voimassa oleva patentti niihin.

      Muistan kun joskus söin soijapyöryköitä, niin joku neropatti keksi, että niiden muoto oli lihapullien jäljittelyä. No nykyään jo ymmärretään, että pallo on universaali geometrinen muoto, joka on luonteva ja helppo valmistaa.

      Ei tää maailma ole niin mustavalkoinen kuin äkkiseltään vois luulla.

    • Anonyymi

      Koska ihminen on lihansyöjä ja tykkää lihan mausta, siksi.

      • Anonyymi

        On aika näköalatonta kertoa omia näkemyksiä koko ihmiskuntaa edustavina totuuksina. Ihminen on nisäkäs, joka on pitkän historiansa aikana syönyt sitä mitä on löytänyt tai saanut kiinni. Suolistokin on niin pitkä, että pelkällä lihalla saa ummetuksen ja pukamia.

        Useimmilla tämän päivän ihmisillä on omat yksilölliset mieltymyksensä ja oma identiteetti. Ei ehkä kaikilla, eikö ole pakko. Grillimakkara vaan ei ole enää nykyään varman päälle onnistunut tarjoilu kesäillan istujaisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe