Vähän turhamainen kysymys mutta kysyn silti. Olen haaveillut mehulingon ostosta, mutta homma on tyssännyt siihen että asuntooni ei saa astianpesukonetta ja inhoan aivan suunnattomasti tiskaamista.
Katselin tässä esim. Philipsin ja Wilfan mehulinkojen promovideoita, joissa näytetään miten ko. koneet ovat hirveän helppoja pestä. Silmään pisti, että kummassakaan videossa ei käytetty mitään pesuaineita vaan huitaistiin vaan pesusienellä ja homma oli sillä selvä, Philipsillä jopa vaan vedellä hanan alla.
Riittääkö mehulingon putsaamiseksi siis käytännössä huuhtelu, eli ei tarvitse tiskata pesuaineella? Mihin tämä perustuu? En ainakaan itse ymmärrä miten siinä ei alkaisi bakteerit muhimaan, joten valaiskaa tyhmää. Kiitos!
Tarvitseeko mehulingon osat tiskata astianpesuaineella?
Anonyymi
1
1609
Vastaukset
- Anonyymi
Philipsin käyttöohjeen mukaan pelkkä huuhtelu riittäisi - tosin vihjaavat sienen käytöllä parantamaan puhdistusta.
Heti käytön jälkeen osien huuhtelu kuumalla vedellä saattaisi riittää ennenkuin sokerit jämähtävät kiinni, jolloin vain kunnon pesu ja huuhtelu auttavat ja toki kuivaat huuhdellut/pestyt osat joko käsin tai astiakuivauskaapissa hyvin ennen takaisin laitteeseen laittoa.
Itse pesisin osat säännöllisesti käytöstä riippuen kerran/kaksi viikossa ja kuivaisin hyvin. Älä jätä jämiä kuivumaan laitteeseen ja noudata manuskojen ohjeita puhdistamisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2772885Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161