Skepsismin vastustajat vastaamaan nyt on tilaisuus

Anonyymi

Miksi näette niin pahana, että ihminen on skeptinen? Olisiko parempi olla hyväuskoinen, vai mikä on se vaihtoehto? Se kyllä tiedetään, että uskovaisten mielestä olisi parempi vain uskoa, mutta se on mahdotonta skeptikolle joka haluaa tietää ensin ennen kuin voi uskoa. Tuskin tästä päästään sen pidemmälle, koska uskovaisen mielestä usko on tietoa. Tarkoitan sitten uskovaisella ylipäätään herkkäuskoista ihmistä enkä vain kirkkoon kuuluvia virallisesti hyväuskoisia.

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Olisiko parempi olla hyväuskoinen, vai mikä on se vaihtoehto?"

      Vaihtoehto voi olla "hyväuskoisuus", mutta terve kriittisyys on siinä välissä, jota monet esim.tieteentekijät jo nykyään (toivottavasti, ilmeisestikin ...) harjoittavatkin. Skeptismi on mielestäni eräänlainen tieteen ja "tiedeuskovaisuuden" ääri-ilmiö, jossa esiintyy (usein) liiallista suvaitsemattomuutta mm.yksilön kokemuksia kohtaan, niiden joita ei voida suoranaisesti koskaan, eikä missään todistaa.
      Kuitenkin on muistettava, että tiede ja tieteellinen näkemys ei yllä kaikkialle. Ja toisaalta skeptismi on paljon suku myös ahdasmielisyydelle, joka on useiden vuosisatojen ajan mm.jarruttanut, jopa estänyt tieteen kehittymisen.

      Yleensäkin itse skeptismin yleenäs suurimmaksi paheeksi katsoisin sen, että se ei puutu sellaisiin ihmisen "nykyaikaisiin" ja paljolti haitallisiin ilmiöihin, kuten vaikkapa "kaupallisuus"(=myydään mitä vaan ilman, että todellista tarvetta on ostaa), JOS se ei liity esim.skeptikkojen silmätikkuihin, kuten "newageen". Eli pitkälle jää jälkeen se kysymys, että eikö skeptikot uskallakaan osoittaa kritiikkiään "isompiin", koska pienempi ilmiöhän on aina helpompi alistaa??!

      Haluaisin siis monesti kysyä skeptikoilta syyn MIKSI epäillä uutta (joka voi olla monille yksilöille hyödyllistä, ja "parempaa huomista kehittävää") ja miksi EI epäillä vanhaa (kuten "kaupallisuus" tai "vanhoilliset asenteet"). Näihin en ole koskaan kuullut skeptikkojen kantaa, en ainakaan pätevää sellaista ...

      Painotan myöskin sitä, että terve kriittisyys on useimmiten ainoastaan hyväksi. Mutta jos se on asenteellista, osoittelevaa, vain tiettyyn/tiettyihin suuntiin osoittelevaa, tai jopa vanholliselta tai vastaavilta konservatiivisuuden asenteilta haiskahtavaa, niin silloin en voi nähdä skeptismiä kovin terveellisenä asenteena yleensä. Mutta kyse on tosiaankin paljoltikin siitä, mihin/miten tasapuolisesti sitä epäilyä noin yleensäkin osataan osoittaa, että se olisi jokseenkin tasapuolista kritiikkinä yleensä, ja asenteena huomisen maailmaan noin ylipäätänsä??!!

    • Anonyymi

      Ihminen on luontaisesti monipuolisesti asioita ajatuksissaan kääntelevä, luova, tulevaisuutta suunnitteleva, jne. Skeptikoista saa ahdistavan rajoittuneen mielikuvan että he eivät ryhdy edes ajatuksissa mihinkään mitä ei ole tutkittu, saatu mittaustuloksia ja faktoja. Mutta kuten edellä kommentoija totesi, tämä koskee vain tiettyä elämän osa-aluetta, eli hengellisiä pyrkimyksiä. Nk. reaalimaailman tieteitä ammattinaan harjoittaville se on tietysti ihan odotettua ja toivottuakin. Muille se on, lähinnä neuroottista vastustushalua. Kritiikki ja ajattelukyky ei kannakaan muissa todellisissa ongelmissa.

    • Anonyymi

      Kepsut ovat siitä kivoja, etteivät he ikinä koskaan ja missään olosuhteissa myönnä olleensa paranormaalisen toiminnan kohteina.

      Heille on kiva tehdä jekkuja ja kepposia. Keppostelu on siksi hauskaa kun kepsut ovat kautta aikain pilkanneet ” hyväuskoisia” ja tehneet heidät naurunalaisiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      134
      8989
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5264
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3556
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2444
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      1999
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1797
    7. 68
      1793
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      228
      1582
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      28
      1152
    Aihe