Olen siis 14 painan 72kg ja tiiän et joku ainaki tulee sanoo että ei minun tarvitse laihtua mutta kun minä haluan...
Eli siis trernaan 15 min joka päivä olen useasti ulkona kavereitten kaa jolloin tulee käveltyy ja treenaan 20 naisten punnerrusta, 30 kyykkyä, vatsalihaksii 20 plus jalkojen nostoo 20, sakset 1 min ja venyttelen. Yritän syödä terveellisest en käytä sokeris tsi mitää ja teen aterioista mahdollisemman pienet joten minua kiinnostaa pystynkö laihtumaan jonkin verran?
Haluan laihtua 10 kg
10
<50
Vastaukset
Käy juttelemassa terkkarin kanssa.
- Anonyymi
Tärkeä että syöt hyvää ja täyttävää kotiruokaa. Hyvä balanssi kotielämään tuottaa juuri sinulle sen suomen valtion keskipainon joten kyllä tuo ainakin tuohon 62kg aika nopeesti menisi.
Eli koeta nauttia siitä ruuastasi :) näin siitä ei tule pakkomiellettä ja mielenterveys ja myös "cravings" pysyy kurissa. Eli ylipainosta kun laihdutaan normaaliin painoon ei kannata juuri leikkiä liikaa noiden "laihdutus kikkojen / kuurien" kanssa koska normaalilla kotiruualla siihen pääsee ilman vaikeuksia... onnistuu myös laihtuminen helpommin.
Kevyt aamupala... leipää, jugua tai puuroa. Leivän päälle mieluusti jonkunlaista vihannesta / salaattia
Runsas koulu lounas. Muista myös ottaa hiukan sitä salaattia.
Kotona vielä runsas lämmin päivällinen jos toivotavasti vanhemmat tekee sinulle. Pyydä äitiä / isää myös laittamaan vihanneksia lisukkeena. Joku parsakaali on erinomaista metabolismille sulforaphane on ihan hyvä verensokerin pitämisen alhasena. Kukkakaali sama juttu - sisältää samallailla sulforaphanea.
Mutta älä noista vihanneksistakaan stressaa liikaa. Kunhan vaan kiva saada vähän vihreätä sisään niin pysyy veri poskilla niinsanotusti. Hernemaissipaprika, kurkku, tomaatit kaikki ihan uskomatonta sinulle.
Ja sitten juuri limittaat karkit. Syöt sillon tällöin karkkia kun juhlit tai kaverien kanssa ettet juuri ole porukasta se "nirso jarru", mutta arkipäivisin koeta pitää snäcksit enemmän juuri vaikka jossain raaka parsakaali paloja, raaka kukkakaali paloja, raa'an porkkanan paloja ja kurkun paloja. Retiisit myös aika 5/5 snäckki.
Ja sitten dippaat nuita kermaviiliin, mausta kermaviili paprikalla, cayennepippurilla, currylla, kuminalla (jos teillä on) niistä tulee aika paljon vitamiineja ja kumina cayennepippuri on aivan uskomattomia esim sydämen terveyteen ja verenkierron parantamiseen... lisäät hieman perunamaustetta/aromisuolaa/grillausmaustetta tai suolaa maun vuoksi. Ja oikeasti se on semmoi snäckki mitä jaksaa syödä jokapäivä... Raha se enemmän sattuu koska raa'at vihannekset maksaa aika paljon. Helpompi on ostaa juuri se 1€ karkkipussi kun ostaa 3€ kukkakaali.- Anonyymi
"Tärkeä että syöt hyvää ja täyttävää kotiruokaa. Hyvä balanssi kotielämään tuottaa juuri sinulle sen suomen valtion keskipainon joten kyllä tuo ainakin tuohon 62kg aika nopeesti menisi."
Olipa pitkä luritus 14 vuotiaalle. Kirjoititko näyttääksesi että osaat vaikeita sanoja joiden sisällöstä et edes itse ymmärrä.
Hyvin menee SUOMI24 kaatopaikalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tärkeä että syöt hyvää ja täyttävää kotiruokaa. Hyvä balanssi kotielämään tuottaa juuri sinulle sen suomen valtion keskipainon joten kyllä tuo ainakin tuohon 62kg aika nopeesti menisi."
Olipa pitkä luritus 14 vuotiaalle. Kirjoititko näyttääksesi että osaat vaikeita sanoja joiden sisällöstä et edes itse ymmärrä.
Hyvin menee SUOMI24 kaatopaikalla.Ehkä vaan lähdet täältä pois provoomasta. Oikeatkin ihmiset eksyvät tänne etsimään apua ja tukea eikä pelkät pöytätietokonetta käyttävät reaktioita etsivät.
- Anonyymi
Edellinen vielä.. vastaa vaan jos kysyttävää.. Tykkään auttaa nuorisoa.
- Anonyymi
Sulla on tosi hyvät neuvot laihdutusta suunnitteleville. Unohdit mainita, että ruokapäiväkirjaakin olisi hyvä käyttää ja fillarilla ajella 5 tuntia päivässä, niin voi syödä mansikkakakkua.
- Anonyymi
Itse sairastuin teini- iässä laihdutuksen seurauksena hoitamattomaan anoreksiaan. Eli kannattaa pitää maltti kädessä laihdutuksessa. Ei nälkäkuuria, vaan pieniä hallittuja muutoksia. Nälkäisenä voimat eivät riitä mihinkään ja krooninen nälkä saa ahmimaan, mikä tuhoaa nopeasti laihdutustuloksen.
Pienen liikunnan vaikutus energian kulutukseen on olematon. Tosin jos kehonkoostumusta saa muutettua (lihasmassaa lisättyä ja rasvakudosta vähennettyä), niin silloin kehon energiankulutuskin kasvaa.
Suurin osa laihduttajista tuijottaa vain vaa'an lukemaa, eli homma on hakoteillä. Oleellisempaa on kehon koostumus ja vyötärön ympärys. Vaakaa ei edes tarvita. Moni laihduttaa lihas- ja luukudostaan. Teini-iässä luukudosta kasvatetaan vanhuuden varalle. Myöhemmin kuumassa kehittyy huonommin. Eli väärä laihdutus voi kostautua osteoporoosilla keski-iän jälkeen.- Anonyymi
Siis luumassa, ei kuumassa. Puhelin tekee omia päätöksiään sanojen suhteen.
- Anonyymi
Oliskin ollut outoa, jos olisit sairastunut hoidettuun anoreksiaan.
- Anonyymi
Helppo nakki!!!
Parin viikon vesidieetti ja noin 10 kiloo on häipynyt!!!
Kokeile ees!!!
Minulla toimi!!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414648Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532524Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611005Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh70906- 117888
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70854- 137805
- 48790
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48746