https://fi.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Velikovsky
Velikovsky oli Amerikkaan muuttanut venäjänjuutalainen psykiatri joka alkoi mestaroimaan tieteenaloja, joista hän ei tiennyt mitään.
Juutalaisena piti ilmeisesti Raamattua hyvinkin luotettavana, ja pyrkimyksenä oli ilmeisesti sovittaa muut tieteenalat raamatulliseen kuosiin. Mutta kreationisti hän ei varsinaisesti ollut. Ainakaan hän ei luomista käsittele.
Ns. perinteinen tiede hänen opeistaan pillastui ja riensi niitä kumoamaan.
Ja muutama vuosikymmen tieteellistä tutkimusta onkin vahvistanut Velikovskyn luulot luuloiksi.
Varsinkin Egyptin historian kronologia sellaisena kuin se käsitettiin jo ennen Velikovskya on saanut modernista tutkimusta pääosin vain vahvistusta, tapahtumien ajankohtia on kyllä voitu jonkun verran tarkentaa.
Velikovskyn hömpötykset
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Venus olisi irronnut Jupiterista suunnattomassa räjähdyksessä, lähtenyt aluksi komeetan kaltaisena hyvin soikealle kiertoradalle ja joutunut noin vuosina 1450–1400 eaa. ainakin kaksi kertaa niin lähelle Maata, että sen vetovoima olisi aiheuttanut suuria luonnonmullistuksia.[2] - - Toisen kerran niin olisi tapahtunut puoli vuosisataa myöhemmin, jolloin kohtaamisen seurauksena Maan pyörimisliikekin olisi joksikin ajaksi pysähtynyt, mihin viittaisi Joosuan kirjassa[3] mainittu Auringon pysähtyminen."
Mahtoikohan hän yrittääkään selittää, kuka tai mikä olisi potkaissut Maan taas pyörimään...agnoskepo kirjoitti:
Maan pyörimisliikkeen hetkellinenkin pysähtyminen aiheuttaisi totaalisen katastrofin.
Onkohan joku yrittänyt laskea, millä maksimihidastuvuudella Maapallon pyörimistä pitäisi jarruttaa, jotta valtameret eivät höyrystyisi ja maa-aines sulaisi vapautuneessa lämpöenergiassa laavaksi?
Entä kilometrien korkuiset tsunamit?
Ei nyt oteta pohdintaan sitä, _miten_ olisi mahdollista hidastaa Maapallon pyörimistä niin nopeasti ja mistä se voima saataisiin. ; )- Anonyymi
agnoskepo kirjoitti:
Maan pyörimisliikkeen hetkellinenkin pysähtyminen aiheuttaisi totaalisen katastrofin.
Ainakin jos sen tekee jokin muu kuin Jumala...
- Anonyymi
Kun nyt tuli planeetoista puhe, olette kai huomanneet tämän BBC:n tiedesarjan:
https://areena.yle.fi/1-50111812
Ykkösjakso käsittelee aurinkokunnan räjähtelevää ja törmäilevää historiaa ja on katsottavissa vielä kuukauden ajan.Onhan noista törmäilyistä tullut ohjelmaa ennenkin.
Mutta Velikovskyn aikaskaalassa ei taida olla merkittävämmät murikat törmäilleet.
Olli.S:n hengenheimolainen tämä Velikovsky tietysti on, olisiko aivan guru hänelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3758275Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1622616- 76948
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60863- 12850
- 25836
- 55833
- 64812
- 46786
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss69725