Omituinen asia jossa mitään järkeä!

Anonyymi

Miksi avaruusraketin ja avaruusaseman seinillä olevat johdotukset on aina hujanhajan eikä oikeasti ryhdikkäästi kiinni seinissä?
On kuin keskeneräinen rakennustyömaa kyseessä!???

Miksi kaikissa kuvissa pitää roinaa leijua nauttien ympärillä, kyseessä amatöörimäinen puuhastelu. No teatteria pitää keksiä kaikin keinoin....

Oikeastikko kuvitellaan että astronautit on " pihalla" kyseisissä varusteissa jossa -233C pakkasta tai yli veden kiehumispisteen eli 123C plussalla?

Laittakaapa astronautti saharaan asuineen niin huutaa apua alle 5min. ja vasta alle puolessa on lämpötila...

8

90

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suuri osa johdotuksesta on tehty tarpeen mukaan avaruudessa. Jos olisi tehty huolellista asennustyötä, ei avaruudessaoleskeluaika olisi riittänyt muuhun.

    • Anonyymi

      Tuommoinen näyttää paljon professinaalimmalta. Menepä jonnekin sähkökoelaboratorioon vilkaisemaan miltä todella professionaalit sekasotkut näyttävät.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vastaus kuuluu seuraavasti, koska Kuunatsit.

      Kuunatsien avaruusraketit ovat päällystetyt kuuden metrin lyijyseinämällä, jottei avaruussäteily tuhoaisi moista tekniikan ihmettä. Me täällä Maapallon pinnalta kun räiskäyttelemme raketteja lähiavaruuteen niin niputamme sähköpiuhat ja muut jäähdytyslaitteet sinne avaruusraketin sisäpuolelle, jottei avaruusraketin seiniin kohdistuisi liikaa kuormitusta. Näin toimiessamme emme tule rakentaneeksi liian massiivisia raketteja, jotka eivät pystyisi nousemaan ylös avaruuteen. Tutustu vaikka Apollo-ohjelmaan.

    • Anonyymi

      Siksi ovat hujanhajan että jos uuteen johdotukseen tulee vika niin siihen pääsee käsiksi purkamatta entisiä johdotuksia pois tieltä johon purkamiseen liittyy aina riski vanhojen johdotusten vahingoittumisesta. On siis valittu estetiikan sijaan käytännöllisyys.

    • Anonyymi

      Hienoja selittelyjä, mutta ei osu ja uppoa.

      Jos seiniin ei niitä voisi asentaa niin miksi niitä ei voi muutoin voi "niputtaa" johonkin johto-kuoreen joka helposti poistettavissa tarpeen vaatiessa.

      Miksi kaikki muu voidaan kiinnittää, mutta johtoja ei?
      Kotitalouksillekkin on näitä "kuoria" tarjolla hujanhajan oleville johdotuksille, kätevää!

      • Anonyymi

        Nuo kouru asennuksetkin pitäisi kiinnittää raketin seinään jolloin rasitus kohdistuisi runkoon. Nyt kun nuo piuhakkeet ja muut rojut ovat vapaasti irti leijjailemassa niin Maasta poistuttaessa ei piuhakkeisiin kohdistu liian suurta voimaa jolloin tärkeät ja kalliit piuhat katkeasi suuren pakovoiman seurauksena.

        Minkäs takia piuhakkeet on nyt sitten "jousiasennuksella" siellä rakettihirviössä asennettuna. Nih. Raketti-insinööri tietää eikä mitkään suomi24 insinöörit. Nih.


    • Jokaisen kilogramman vieminen kiertoradalle maksaa maltaita, joten miksi ihmeessä avaruusasemalle pitäisi viedä satoja kiloja kaapelikotelointeja, jotka olisivat vain tiellä jos jotain joutuisi korjaamaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2096
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe