Talvisodan muisto

Anonyymi

Näin itsenäisyyspäivänä on sopivaa pysähtyä hetkeksi miettimään historian kulkua. Lienetkö koskaan ajatellut, miten hyvään maahan olet syntynyt? Aina ei ole ollut näin. Tasan 80 vuotta sitten Suomen valtion ja suomalaisten tulevaisuus näytti hyvin epävarmalta. Toinen maailmansota oli alkanut syksyllä 1939. Neuvostoliiton uhka Suomessa kasvoi kasvamistaan. 30.11.1939 kaikkein pahin tapahtui. Siviiliväestön kauhuksi radiossa kerrottiin, että oli syttynyt sota. Tuo sota, jonka tunnemme talvisotana, tuli kestämään 105 päivää, ja jättämään syvät jäljet Suomeen kaikin mahdollisin tavoin.

Ennen sodan syttymistä Suomi sai kolme kertaa kutsun Moskovaan neuvottelemaan alueluovutuksista. Neuvotteluissa oli läsnä jopa itse Stalin. Neuvostoliitto luuli, että Suomi tulisi perääntymään. Viimeiset neuvottelut Moskovassa käytiin 9.11. Voimme vain aavistella, millaisten paineitten alla päätöksiä jouduttiin tekemään. Varmaa tietoa oli käytettävissä hyvin vähän. Neuvottelut päättyivät siihen, että Suomen hallitus ei hyväksynyt Neuvostoliiton aluevaatimuksia. Hallitus ei uskonut siihen, että uhkailun seurauksena alkaisi sota.

Jälkeenpäin on todistettu, että Suomen päätyminen sotaan Neuvostoliittoa vastaan oli syksyllä 1939 hyvin vaikeaa välttää. Keskeinen syy sodan syttymiseen oli Neuvostoliiton ja Saksan sopima hyökkäämättömyyssopimus, johon kuuluneen salaisen lisäpöytäkirjan mukaan Suomen alue oli osa Neuvostoliiton etupiiriä. Aluetta, johon sillä olisi vapaat valtuudet. Jos Suomi olisi joutunut Neuvostoliiton kontrolliin alueluovutusten kautta, olisi Suomi jossain vaiheessa päätynyt Neuvostoliiton ja Saksan välisen sodan taistelutantereeksi. Näin ollen sodan välttäminen talvella 1939 olisi myöhemmin aiheuttanut suuren tragedian siviiliväestölle.

Talvisota on opittu tuntemaan suomalaisten sankarillisena taisteluna. Aikana, jolloin suomalaiset taistelivat itsenäisyydestään ja olemassaolostaan. Onkin totta, että suomalaiset puolustivat maataan talvisodassa hämmästyttävällä määrätietoisuudella. Talvisodan puhjetessa tilanne näytti Suomen kannalta täysin toivottomalta. Sotilaiden varustelu oli paikoin hyvin puutteellinen ja Neuvostoliitto oli lukumääräisesti ylivoimainen. Hyökkääjä joutui kuitenkin hyvin pian toteamaan kahden viikon valtaussuunnitelmansa epäonnistuneen surkeasti. Suunnitelman toteutumisen esti myyttiseen maineeseen noussut torjuntavoitto, talvisodan ihme.

Talvisodan ihmeestä kertomisessa ei ole mitään vikaa. Saatamme kuitenkin sortua kuvittelemaan, että sodassa olisi jotain hienoa, ihailtavaa. Varsinkin populaarikulttuuri, esimerkiksi elokuvat ja pelit, ruokkivat tätä mielikuvaa. Pitää muistaa, että sota on suuri kärsimys, sitä ei ole syytä ihannoida. Sodasta puhuttaessa tulisi aina muistaa, mistä puhutaan.

Sota on kuolemaa, kauhua, nälkää. Sota on omaisten suunnatonta pelkoa siitä, että rintamalle lähtenyt ei tulekaan enää kotiin. Sota on sotilaiden ja siviilien mittaamatonta inhimillistä kärsimystä. Sota on murskattuja unelmia, murrettuja mieliä. Hiljaisuutta, ahdistusta ja traumoja, jotka siirtyvät sukupolvelta toiselle. Ne ovat näkyneet kulttuurissamme meidän päiviimme saakka. Sodan varjo on pitkä.

Uskon, että kukaan suomalainen ei 80 vuotta sitten halunnut sotaa. Silti sota alkoi. Jälkeenpäin, kun tiedämme, miten kaikki aikanaan päättyi, voimme katsella tapahtumia ulkopuolisen silmin. Kaikki tuntuu kaukaiselta. Sodasta on kulunut pitkä aika. Niin pitkä, että elävät muistot siitä ovat lähes pois pyyhkiytyneet. Toisaalta aikaa sodasta on niin vähän, että sen kokeneita ihmisiä elää vielä hyvävoimaisina keskuudessamme.

Rauha on meille arkinen asia. Sitä tulee kuitenkin vaalia, siitä täytyy pitää kiinni. Ihmiskunnan historia näyttää hyvin selvästi sen, että ihminen on sotaan taipuva olento. On sanottu, että niin pitkään kuin pystymme järkyttymään menneisyyden tapahtumista, täytämme muistamisen velvollisuuden. Himmetä ei muistot koskaan saa.

Meillä on hyvä maa. Niin hyvä, että suurin osa maailman ihmisistä ei osaa edes uneksia moisesta. Meillä on vastuu tämän hyvän ylläpitämisestä. Sen olemme velkaa isovanhemmillemme, jotka taistelivat oman ja lastensa vapauden tähden.

Sauli Tervaniemi

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höh,
      ihan turhanpäiväistä lätinää.
      Sauli Tervaniemen tekstistä puuttui kokonaan se tärkein: "Vain me- oppi".
      Olisi ollut hyvä muistuttaa kuulijoita, anteeksi lukijoita siitä, että helvetti kutsuu, ellei seuroissa käy.
      Kannattaakin tehhä parannus nyt heti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      286
      4453
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      106
      4020
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2405
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      75
      1744
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1697
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1219
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1149
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      43
      1112
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      919
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      138
      915
    Aihe