Etelä-Sudanin suot pieree metaania ilmaan

/Viagaran putousten kadonnut vesi on ilmeisesti löydetty Etelä-Sudanin soilta, jotka ovat ryhtyneet puskemaan nyt metaania taivaalle.

https://yle.fi/uutiset/3-11113817
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niin?
Mitä sitten? Mihin tämä oikein liittyy?

Äänestä
  • Metaani lämmittää ilmakehää. Kas kun HS:n artikkelissa (https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006340313.html) unohdettiin mainita arktisten alueiden metaanipäästöt, ikirouta sulaa ja maa esim. Siperiassa on täynnä metaanin purkautumisesta syntyneitä reikiä. Isoja. Googleta esim. kuvahaku "Siberia melting".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Metaani lämmittää ilmakehää. Kas kun HS:n artikkelissa (https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006340313.html) unohdettiin mainita arktisten alueiden metaanipäästöt, ikirouta sulaa ja maa esim. Siperiassa on täynnä metaanin purkautumisesta syntyneitä reikiä. Isoja. Googleta esim. kuvahaku "Siberia melting".

    Maakaasu on pääasiassa metaania ja se todistettavasti lämmittää kun sitä polttaa autossa tai voimalaitoksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maakaasu on pääasiassa metaania ja se todistettavasti lämmittää kun sitä polttaa autossa tai voimalaitoksessa.

    Miksi tunnet tarvetta tuollaiseen aivottomaan lässyttämiseen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi tunnet tarvetta tuollaiseen aivottomaan lässyttämiseen?

    Aivan oikein kirjoitettu , mutta sinun älytön vastauksesi oli täysin turha.

    Äänestä

”Tutkijat uskovat löytäneensä syyn metaanin määrän merkittävälle nousulle ilmakehässä,”. Eikö syypää ollutkaan suomalainen lehmä?

Äänestä

Metaania kuten hiilidioksidiakin on niin vähän , että ei ole syytä huoleen.
CO2 miljoonasosia (ppm) ja metaani miljardisosia(ppb)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

/Viagaran putousten kadonnut vesi on ilmeisesti löydetty Etelä-Sudanin soilta, jotka ovat ryhtyneet puskemaan nyt metaania taivaalle.

https://yle.fi/uutiset/3-11113817

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu