Olen joskus käynyt keittäjän koulutuksen ja laitan edelleen ruoat 60-70-luvun resepteillä. Joskus keksin jotain uutta. Tänään laitoin lanttulaatikkoon lantun raasteena, kaikki muut aineet kuten lanttulaatikkoon kuuluukin laittaa ja paistoin 175 asteessa pari tuntia. Eihän se pahan makuista ole ja tulee syödyksi mutta ei se lanttulaatikolta maistu.
Miksihän. Miten voi olla eroa jos lantun keittää. muussaa ja paistaa tai lantun raastaa ja paistaa pitkään miedolla lämmöllä. Ei käy järkeen. MInusta siitä pitäisi tulla just saman makuinen molemmilla tavoilla, kun ainesten suhteet ovat samat molemmissa laatikoissa.
Lanttulaatikosta ei tullutkaan lanttulaatikko
Anonyymi
2
610
Vastaukset
- Anonyymi
Heh, kokeilin joskus nuorena tehdä itse laatikoita enkä ole toiste yrittänyt. Veikkaan että pitkä kypsennysaika uunissa parantaa makua, tulee tiiviimpää ja tummepaa. Kaupan laatikot kelpaa, voisihan niitäkin tuunata.
- Anonyymi
Raastelaatikot on vanha keksintö. Ne on olleet iät ajat erilaisia suutuntumaltaan ja maultaan verrattuna soselaatikoihin. Kun laatikkoruokia valmistettiin iso-äitien aikaan leipomispäivinä kerra viikossa, niin raastelaatikoilla saatiin hiukan vaihtelua laatikkoruokiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka892523- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841403EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta103799- 54783
- 30706