Uskonnollisuus evoluution ratkaisu liikakansoitukseen?

Anonyymi

Onko uskonnollisuus evoluution ratkaisu liikakansoitukseen?

Suomi maallistuu mutta muu maailma muuttuu uskonnollisemmaksi.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006357027.html

Historia on osoittanut lukemattomia kertoja kuinka syvästi uskonnolliset yhteiskunnat joutuvat kerta toisensa jälkeen vakaviin konflikteihin keskenään ja uskonnollisuus johtaa siten aina vääjäämättä sotiin.

Maailmaa vaivaa liikakansoitus ja sodat ovat tunnetusti tehokas keino ihmispopulaation kannan laskemiseksi.

Uskonnollisuus tarjoaa siten keinon ja syyn sotimiseen. Rationaalinen ihminen yrittää välttää sotimista ja pyrkii löytämään ratkaisuja jotka aiheuttaisivat vähemmän inhimillistä kärsimystä. Koska uskonnollisen ihmisen ei tarvitse välittää tosiasioista, itseasiassa uskonnollisuus on jo itsessään suojakeino tosiasioita vastaan, ei uskonnollisuus juurikaan tarjoa pidäkkeitä sotimista vastaan.

Vaikka lyhyellä tähtäimellä uskonnollisuus on syypää liikakansoitukseen nihkeällä suhtautumisellaan ehkäisyyn ja perhesuunnitteluun, niin pidemmällä tähtäimellä syvä uskonnollisuus on juurikin ratkaisu samaan ongelmaan koska se tarjoaa tekosyyn megaluokan sotiin.

Joten hyvät uskovaiset, nussikaa lisää populaa minkä ehditte. Sota tarvitsee sotilaitaan ettekä voi luottaa jumalannekaan ikuiseen tukeen sillä hän on pettänyt teidät ennenkin ratkaisevalla hetkellä. Vain se puoli voittaa kenellä on heittää eniten ihmisiä tykinruoaksi. Ja tietysti voittaja on myös evoluutio joka ihmisen uskonnollisuuden kautta löysi ratkaisun liikakansoitukseen. Toisaalta evoluutiohan voittaa aina. Eikä sen tarvitse välittää siitä selviääkö ihmiskunta vai ei. Jos ihmiskunta ei välitä omasta selviämisestään niin miksi evoluution pitäisi siitä välittää?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloitus oli tarkoitettu varmaan satiiriksi, mutta uskonto on yksi tärkeimmistä syistä liikakansoitukseen. Uskonnon varjolla kielletty perhesuunnittelu ehkäisyvälineineen lisää oleellisesti syntyvyyttää juuri siellä, missä sitä eniten pitäisi rajoittaa.

      • Anonyymi

        Eikä sota ole tähän mennessä vähentänyt väkilukua kuin lyhyeksi aikaa. Siihen tarvitaan tosimielessä tehtyjä kansanmurhia laajassa mittakaavassa, eikä niidenkään tehoavuudesta ole takeita.


    • Anonyymi

      "Jos ihmiskunta ei välitä omasta selviämisestään niin miksi evoluution pitäisi siitä välittää?"

      Atet palvovat evoluution epäjumalaa mutta evoluutio ei välitä ihmiskunnasta vaan vihaa sitä.

      Vain oikea Jumala rakastaa ihmisiä niin paljon että uhrasi oman poikansa ihmisten edestä heidän syntiensä tähden.

      Atet saisivat hävetä kovapäisyyttään ja kiittää Jumalaa hänen ihmisille myöntämästä armosta.

    • Anonyymi

      Kuinka huonosti evoluutiota voi ymmärtää uskonnolla? Todella.

    • Mitään liikakansoittumista ei ole olemassakaan ja siksi sitä varten ei tarvita mitään toimenpiteitä.

      Jumalan on olemassa ja meidän tehtävämme on uskoa Häneen ja luottaa Häneen. Kun niin toimimme, olemme turvassa ja meille käy hyvin Jeesus sanoo:

      Varas (paholainen) ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys." (Joh.10:10)

    • Anonyymi

      Tavallaan.
      Uskonnon varjolla on helppo tappaa vääräuskoisia ja kerettiläisiä.
      Niitä muita. Ne eivät ole kaltaisiamme.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      69
      1329
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      920
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      852
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      749
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      50
      661
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      584
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      132
      569
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      40
      559
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      537
    Aihe