Lapseni kummisetä kiikutti joulun alla Tokmannilta pussillisen Monster Mix Choko makeisia. Pussissa silmään pisti erityisesti vahvan sininen karkki, jonka väri ei taatusti ole luontainen. Monster Mix makeisekoituspussin takapuoli vahvisti asian:
Monster Mix Choko 1kg
Ainesosat: glukoosi-fruktoosisiirappi, sokeri, vesi, maissisiirappi, inverttisokerisiirappi, modifioitu perunatärkkelys, maissitärkkelys, VEHNÄJAUHO, VEHNÄTÄRKKELYS, TÄYSMAITOJAUHE, ammoniumkloridi (salmiakki), lakritsiuute, liivate, kaakaovoi, kaakaomassa, happamuudensäätöaineet (E270, E296, E325, E330, E331, E332), rasvaton MAITOJAUHE, kosteudensäilyttäjä (E420, E422), emulgointiaine (E471, E473, E414, SOIJALESITIINI), aromit, lakritsijauhe, värit (E100, E120, E131, E133, E141, E150c, E150d, E153, E160a, E160c, E161b, E163, E171), kasviöljy (palmu, kookos, SOIJA, rapsi, shea), anisöljy, kaakaojauhe, RUISJAUHO, rusina, hedelmätäysmehutiivisteet (seljanmarja, appelsiini, mustaherukka, vadelma, omena, ananas, kirsikka, mansikka, mustikka, persikka, päärynä, sitruuna), sakeuttamisaine (E412, E440), maltodekstriini, suola, säilöntäaine (E202), pintakäsittelyaineet (E901, E903). SAATTAA SISÄLTÄÄ JÄÄMIÄ RUKIIN-, OHRAN- JA KAURAN GLUTEENISTA, KANANMUNASTA, MAAPÄHKINÄSTÄ, MANTELEISTA, HASSEL-, SAKSAN-, CASHEW-, PEKAANI-, PARA-, PISTAASI- JA MACADAMIAPÄHKINÖISTÄ SEKÄ SEESAMIN SIEMENISTÄ.
FINNSWEET OY
VECKJÄRVENTIE 1
06150 PORVOO
Tuotenro 6438448001299
Väriaineen E131 valmistustavassa ei ole mitään hauskaa, kyseessä on täysin synteettinen väriaine (patenttisininen V) joka on todistetusti haitallinen ja kielletty mm. USA:ssa, Australiassa, Norjassa ja muutamassa muussakin sivistyneemmässä maassa. Suomessa aine on EU:n myötä sallittu ja aine on sen verran epämääräinen että aineelle on säädetty turvallisen päiväsaannin raja (15 mg/kg/vrk).
Patenttisininen V voi aiheuttaa allergisia reaktioita, pahoinvointia tai jopa äärimmäisessä tapauksessa jonkinasteisen shokkitilan.
Patenttisinistä ei suositella lapsille ollenkaan eli Finnsweet Oy:ltä aika vastuuton ja huono valinta makeisiin. Aikuisillekin aineelle on säädetty turvallisen saannin raja. Tosi huolestuttavaa että tällaisia makeissekoituksia löytyy Suomessa Tokmannilta, K-ryhmän kaupoista (citymarket) ja S-ryhmän (prisma) kaupoista.
Finnsweet Monster Mix Choko makeissekoitus 1kg
3
1230
Vastaukset
- Anonyymi
Finnsweet Porvoo Monster Mix 1kg (ei Monster Mix Choco) sisältää myös E131 ja E133 lisäaineita!! 😱 Missä on S-ryhmän ja K-ryhmän makeisostajien moraali, kysyn vaan! Menee kyllä kaikki Porvoon Lakritsi Finnsweet karkki tuotteet boikottiin! 😤😠
- Anonyymi
Ennen EU:ta monet makeisten lisä- ja väriaineet olivat kiellettyjä, mutta sitten tilanne muuttui.
- Anonyymi
Aina vaan vaahdotaan lisäaineiden haitoista muttei koskaan hyödyistä.
Itselleni tuli parempi iho, libido ja mieskunto.
Myös kolestroli-ja verenpainelääkkeet heitin roskapönttöön kun sain näitä ihania E-merkinnällä varustettuja nameja suuhuni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744718- 332671
- 402464
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin251900Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401792- 841630
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251592- 1531478
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241338Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941200