Vertaisin aivoja ruuansulatuselimistöön

Anonyymi

Lukiossa kiellettiin tekemästä analogioita liian herkästi. Esim. atomimallia ei saisi verrata aurinkokuntamalliin. Tuo ohje saattoi olla melko heikko; sillä nykyisin nautin melko paljon saadessani tehdä mitä hurjimpia analogioita.

Uusin ajatus on, että aivot sulattavat sähköisen pulssiin samoin kuin vatsa sulattaa ravinnon. Aivot ovat ruuansulatuselimistön tavoin sulattamo. Ja ne vieläpä ovat jossakin yhteydessä ja yhteistyössä toisiinsa: aivot ja vatsa.

Hermosolun rakenne muistuttaa vähän suoliston ja vatsalaukun rakennetta pienoiskoossa, mutta ei paljoa. Suu toimiin palvellen molempia sekä vatsaa että aivoja. Vatsaa varten se on elin joka ottaa ravinnon sisään, mutta aivoja varten se on elin joka toimittaa peräsuolen virkaa eli sitä kautta ulostuu sanoja ja puhetta, joka on syntynyt kun sähköinen pulssi on hermosolussa sulatettu.

Mikä sitten on elin joka vastaa ruuansulatuksen suun virkaa eli ottaa ravinnon hermoston käyttöön. Ne ovat aistit. Silmät, korvat ja iho ottavat vastaan signaalien raakamuodon hermosolun sulatettavaksi.

Vielä voidaan tätä analogiaa tarkentaa ja siihen lisätä piirteitä sillä edellä esitetyssä muodossa se on hieman sumeaa vielä. Voidaan esim. pohtia että kun on hyvältä maistuvaa ruokaa ja pahalta maistuvaa ruokaa; Onko hermostossa jokin vastaava prosessi. Onko huonoja hermosignaaleja, joita ei oteta vastaan ja onko toisaalta erittäin maistuvia hermosignaaleja?

Onko asia niin, että ruumiin kaikki elimet ja prosessit perustuvat YHTEEN AINOAAN PERUSMETODIIN TAI TEKNIIKKAAN. Kierrätetään yhtä ainoaa perusmetodia, joka toistuu toistumistaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Alle 15 oli

        Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
        Vimpeli
        104
        2890
      2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

        Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
        Maailman menoa
        211
        1782
      3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

        Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
        Ikävä
        132
        1763
      4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

        Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
        Suomalaiset julkkikset
        49
        1611
      5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

        Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
        Ikävä
        64
        1292
      6. Juhannusterveiset kaivatulle

        Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
        Ikävä
        84
        1098
      7. Rakastan sinua

        Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
        Ikävä
        91
        1082
      8. Kaupunki osti Absin

        Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
        Haapavesi
        57
        1064
      9. Sä oot kyllä

        Aika erikoinen nainen
        Ikävä
        52
        1016
      10. Millaistakohan

        Sun kanssa suhde olisi?
        Ikävä
        67
        922
      Aihe