Tappoiko Jumala oman Poikansa?
Onko Jumala murhamies?
30
59
Vastaukset
- Anonyymi
Noinhan se menee, jos tarinaa ei ollenkaan näe vertauskuvallisena.
Jumala antoi oman poikansa eli Hän Hengen syntymään lihaan ja näin Jumala sovitti itsensä ihmisen eikä perkele voi syyttää eikä kukaan muu.
Samalla alkoi uusi liitto ja entinen loppui eli se mikä vt ssä oli.
Tämä oli siis Jumalan pelastus suunnitelma Rakkaudella luotuaan kohtaan eli meitä ihmisiä.
Jumalalla on siis suuri Rakkaus meihin.- Anonyymi
Mielisairas ristillä huusi, jumalani miksi minut hylkäsit.
Voiko jumalan nimissä saada teiltä velkaa niin maksan sitten kuoltuani velan jumalalle. Hepr. raamatussaJumala, JHWH, ilmoitti että teki ikuisen liiton Israelin kanssa nyt hän siis UT:n mukaan osoittautui valehtelijaksi! Olette uusi uskonto uusin omin opein mutta ette tässä voi puhua mistään muusta liitosta kuin omastanne, ette voi julistaa Israelin Jumalan ilmoituksia vääriksi tai peruutetuiksi vaikka ne ovat omia oppejanne vastaan.
Valtuutenne ei ulotu toisen uskonnon alueelle. Eihän liitto ole koskaan teitä edes koskenut ja Israelin Jumala on kaikkivaltias eikä tarvitse mitään pelastussuunnitelmia eihän kukaan ole hänelle mitään ehtojakaan voinut asettaa. Israelin uskonnossa ei edes ole sitä ongelmaa jonka ratkaisemiseen kristinusko perustuu.dikduk kirjoitti:
Hepr. raamatussaJumala, JHWH, ilmoitti että teki ikuisen liiton Israelin kanssa nyt hän siis UT:n mukaan osoittautui valehtelijaksi! Olette uusi uskonto uusin omin opein mutta ette tässä voi puhua mistään muusta liitosta kuin omastanne, ette voi julistaa Israelin Jumalan ilmoituksia vääriksi tai peruutetuiksi vaikka ne ovat omia oppejanne vastaan.
Valtuutenne ei ulotu toisen uskonnon alueelle. Eihän liitto ole koskaan teitä edes koskenut ja Israelin Jumala on kaikkivaltias eikä tarvitse mitään pelastussuunnitelmia eihän kukaan ole hänelle mitään ehtojakaan voinut asettaa. Israelin uskonnossa ei edes ole sitä ongelmaa jonka ratkaisemiseen kristinusko perustuu.Laput silmillä totisesti.
Ut kertoo juuri siitä ,mitä tapahtui juutalaisille jo vt puolella ja myös kun eivät ottaneet vastaan Jeesusta.
Nyt on sellainen aika ,että juutalaiset ovat täysin pihalla , mitä tapahtuu ja Jumala ei kuitenkaan ole hylännyt juutalaisia , vaan ottaa osan heistä omakseen ja se tapahtuu pian.
Se ikuinen liitto pitää ,mutta juutalaiset ovat kuin aasit tällä hetkellä ,toki osa on jo ottanut Kristuksen vastaan, mutta mitä tulee vanhaan lakiliittoon se ei ole enää voimassa sillä se on kuopattu kokonaan.
Sen tulee pian osa juutalaisistakin tajuamaan ja he itkevät kyn ymmärtävät ,että todella vt kertoo pelastajasta ,joka kukistaa kansat ja Hän on Jeesus.MrHyvis kirjoitti:
Laput silmillä totisesti.
Ut kertoo juuri siitä ,mitä tapahtui juutalaisille jo vt puolella ja myös kun eivät ottaneet vastaan Jeesusta.
Nyt on sellainen aika ,että juutalaiset ovat täysin pihalla , mitä tapahtuu ja Jumala ei kuitenkaan ole hylännyt juutalaisia , vaan ottaa osan heistä omakseen ja se tapahtuu pian.
Se ikuinen liitto pitää ,mutta juutalaiset ovat kuin aasit tällä hetkellä ,toki osa on jo ottanut Kristuksen vastaan, mutta mitä tulee vanhaan lakiliittoon se ei ole enää voimassa sillä se on kuopattu kokonaan.
Sen tulee pian osa juutalaisistakin tajuamaan ja he itkevät kyn ymmärtävät ,että todella vt kertoo pelastajasta ,joka kukistaa kansat ja Hän on Jeesus.Jos todella olisimme aaseja se johtuisi siitä että JHWH ei olisikaan puhunut totta kun ilmoitti että että on ainoa joka antaa anteeksi luoduilleen näiden pahat teot ja antaa jokaiselle joka katuu ja parantaa tapansa.
Ainoa pelastaja on myös JHWH, ei edes ole ketään muuta tekijää kuin luoja itse ja jos liitto jonka sen antaja ilmoitti ikuiseksi on "kuopattu", silloin tietenkin olette joutuneet kuoppamaan myös JHWH :n samoin kuin hänen väärät ilmoituksensa.
" te kannatte ruumiissanne merkkiä siitä, että minun tekemäni liitto on ikuinen. "
"Minä, olen JHWH, ei ole muuta pelastajaa kuin minä."Jes 43:11
On tietenkin mahdollista ettei Israelin uskonnonkaan Jumala ole tosi, että kaikki uskonnot ovat oman lajimme tuotoksia, mutta ei kristinusko sitä millään pysty vääräksi todistamaan eikä osoittamaan että juutalaiset ovat "kuin aaseja" kun luottavat omaansa. Väite että olemme laput silmillämme on lähtöisin kristinuskon omista ongelmista vaikka ne pyrittiin siirtämään juutalaisuuden ongelmiksi.dikduk kirjoitti:
Jos todella olisimme aaseja se johtuisi siitä että JHWH ei olisikaan puhunut totta kun ilmoitti että että on ainoa joka antaa anteeksi luoduilleen näiden pahat teot ja antaa jokaiselle joka katuu ja parantaa tapansa.
Ainoa pelastaja on myös JHWH, ei edes ole ketään muuta tekijää kuin luoja itse ja jos liitto jonka sen antaja ilmoitti ikuiseksi on "kuopattu", silloin tietenkin olette joutuneet kuoppamaan myös JHWH :n samoin kuin hänen väärät ilmoituksensa.
" te kannatte ruumiissanne merkkiä siitä, että minun tekemäni liitto on ikuinen. "
"Minä, olen JHWH, ei ole muuta pelastajaa kuin minä."Jes 43:11
On tietenkin mahdollista ettei Israelin uskonnonkaan Jumala ole tosi, että kaikki uskonnot ovat oman lajimme tuotoksia, mutta ei kristinusko sitä millään pysty vääräksi todistamaan eikä osoittamaan että juutalaiset ovat "kuin aaseja" kun luottavat omaansa. Väite että olemme laput silmillämme on lähtöisin kristinuskon omista ongelmista vaikka ne pyrittiin siirtämään juutalaisuuden ongelmiksi.Kun tutkii raamatun syvyydet huomaa sen ,että Jumala tulee oksastamaan juutalaiset ja Kristityt samaan jaloon puuhun eli Kristukseen ja se on se Yhteinen sama Ikiaikainen Jumala Jahve JHWH ja Jumalan loistelias suunnitelma on ,että Jeesus tuli ja kuoli ja teki verellään uuden liiton ja juutalaiset pysyvät sen lupauksen mukaan ,joka on juutalaisille ja se pysyy. Lähellä on ollut kirjoitusten mukaan Israelin hävitys ,mutta Jumala ei tule koskaan unhoittamaan tai hävittämään silmäteräänsä ja se on lupauksen mukaan .
Se on se Jumalan suunnitelma ,jonka kristityt tietävät ,mutta juutalaisilta se on peitetty vielä........ eikä siinä kaikki sillä itse uskon ,että tuo juutalaisten oksastus kun Jumalan suunnitelman mukaan tapahtuu niin lopuntapahtumat saa vauhtia.... näin uskon.
Se on suuri tapahtuma ,vaikka tapahtuisi kuin salaa ja uskon myös ,että saatana pelkää tuota hetkeä sillä se on voimakas ja tärkeä tapahtuma..näin uskon.."Tämä oli siis Jumalan pelastus suunnitelma Rakkaudella luotuaan kohtaan eli meitä ihmisiä."
Huono suunnitelma, pelastuviahan on vain piskuinen joukko. Sitä piskuisempi mitä aitouskovaisempi porukka sen määrittelee. Myös aikaisemmat suunnitelmat menivät pahoin vituralleen, Paratiisin ja uuden alun suurehkon tulvan jälkeen.
Heikko esitys kaikkivoipalta hemmolta. Vaan kuinkapa olisi voinut itseään ylittää, olihan Jumalalla jo etukäteen tiedossa ettei hänen suunnitelmansa Paratiisin ja kaikkien pelastumisen suhteen tule onnistumaan. Silti se Paratiisi piti luoda. Huvinsa kullakin.a-teisti kirjoitti:
"Tämä oli siis Jumalan pelastus suunnitelma Rakkaudella luotuaan kohtaan eli meitä ihmisiä."
Huono suunnitelma, pelastuviahan on vain piskuinen joukko. Sitä piskuisempi mitä aitouskovaisempi porukka sen määrittelee. Myös aikaisemmat suunnitelmat menivät pahoin vituralleen, Paratiisin ja uuden alun suurehkon tulvan jälkeen.
Heikko esitys kaikkivoipalta hemmolta. Vaan kuinkapa olisi voinut itseään ylittää, olihan Jumalalla jo etukäteen tiedossa ettei hänen suunnitelmansa Paratiisin ja kaikkien pelastumisen suhteen tule onnistumaan. Silti se Paratiisi piti luoda. Huvinsa kullakin.No..ehkä luodut ei ymmärrä Luojansa korkeuksia..en minä ainakaan.
MrHyvis kirjoitti:
Kun tutkii raamatun syvyydet huomaa sen ,että Jumala tulee oksastamaan juutalaiset ja Kristityt samaan jaloon puuhun eli Kristukseen ja se on se Yhteinen sama Ikiaikainen Jumala Jahve JHWH ja Jumalan loistelias suunnitelma on ,että Jeesus tuli ja kuoli ja teki verellään uuden liiton ja juutalaiset pysyvät sen lupauksen mukaan ,joka on juutalaisille ja se pysyy. Lähellä on ollut kirjoitusten mukaan Israelin hävitys ,mutta Jumala ei tule koskaan unhoittamaan tai hävittämään silmäteräänsä ja se on lupauksen mukaan .
Se on se Jumalan suunnitelma ,jonka kristityt tietävät ,mutta juutalaisilta se on peitetty vielä........ eikä siinä kaikki sillä itse uskon ,että tuo juutalaisten oksastus kun Jumalan suunnitelman mukaan tapahtuu niin lopuntapahtumat saa vauhtia.... näin uskon.
Se on suuri tapahtuma ,vaikka tapahtuisi kuin salaa ja uskon myös ,että saatana pelkää tuota hetkeä sillä se on voimakas ja tärkeä tapahtuma..näin uskon..Sinulla on oma uskosi. Toivotan hyvää pääsiäistä !
dikduk kirjoitti:
Sinulla on oma uskosi. Toivotan hyvää pääsiäistä !
Kiitos.Hyvää pääsiäistä myös sinulle.
- Anonyymi
Jumalaa ei koske Hänen ihmisille antama laki!!
- Anonyymi
Tuo poika sana on vähän ristiriitainen. Se merkitsee Intiassa Inkarnaatiota eli Jumalan itsensä materialisoitumista aineeksi.
Jumala itse kuoli ristillä kirottuna ja tunnusti tappionsa kun ei ollut kyennyt täyttämään sanaansa ja lupauksiaan. Hän antoi oman verensä ja päänsä kun tahtoi täyttää lain pilkulleen; omassa ruumiissaan eikä maailmassa enää.
Hän kuoli ja antoi verensä ja jätti Luomakunnan perinnöksi Jeesukselle Kristukselle, Jumalan pojalle, perintätovereineen.
Ristillä kuoli Jumala itse ja kuolleista nousi Jumalan Poika; Jeesus Kristus.
Jumalan Poika, joka oli kärsinyt maailman synnin vuoksi ja joutunut kuoleman valtaan. Jumala pelasti omalla kuolemallaan sen jolle oli tehty vääryys eli Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan. Poika sana ei ehkä ole paras mahdollinen sana ,mutta kuvaa hyvin tilannetta ja Henkeä.
Se on myös täyttä totta ,,kun Jeesus sanoi ,että Isä on minua suurempi ja myös ,että Hän on taivaassa Voiman oikealla puolella ,kuten myös uusiliitto ja Jeesus on meidän puolesta rukoilija Jumalan edessä eikä syyttäjä tai mikään voi enää mitään.
Kun se on täytetty.
Jumalan korkeuksia ei voi ihminen luotu käsittää sillä ne ovat meille liian korkeita ajatuksia.. voisi sanoa ylitsepääsemättömiä, mutta sitä suurempi ilo on kun saa vaeltaa Jumalan seurassa .- Anonyymi
Kyllä, mikäli raamattua haluaa pitää totena. Kaikkivaltiaalla oli kaikki keinot vapaasti valittavissa ja se päätyi tappamaan oman poikansa. Hyvin brutaali tahtotila siis. Vastaa moraaliltaan Stalinia.
- Anonyymi
Eihän tuo nyt mikään moraaliton teko ollut tunnustaa oma tappionsa. Sen sijaan se, että hän jätti vallan ja maapallon perintönä, Kristukselle, muille perijätovereille saattoi olla ratkaisu, joka on johtanut bruutaaliuteen maailmassa. Eihän Jumala, joka ristillä kuoli saattanut tietää lankeaisivatko nuo perijätoverit vai pysyisivätkö uskossa.
- Anonyymi
Jumala tapatti poikansa, ei tappanut.
Vain yksi kolmasosa kuoli, koska Jumala on myös pyhä henki ja isäjumala.
Mutta yksi on kuitenkin kolme.Eli jumalasta kuoli 1/3 mutta 2/3 jäi henkiin. Miten tällainen voi olla mahdollista muuten kuin että jumalia on kolme eikä yksi. Yksi ei ole kolme.
- Anonyymi
Jeesus sanoi: "Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys. Minä olen se hyvä paimen. Hyvä paimen ANTAA henkensä lammasten edestä. " Joh 10:11
"Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän ANTAA henkensä ystäväinsä edestä." 13:15
Jeesus antoi itsensä kuolemaan, että kuoleman portit murrettaisiin. Niinkuin pääsiäisenä lauletaan "Jeesus kärsi kuoleman, kuolemalla kuoleman voitti. Haudoissa oleville elämän antoi." Terv:serious- Anonyymi
On kyllä aika pielavetistä logiikkaa tuommoinen.
Hokkuspokkusjumala olisi voinut taikoa asiat ihan mieleisekseen, ellei olisi niin sadistinarsisti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On kyllä aika pielavetistä logiikkaa tuommoinen.
Hokkuspokkusjumala olisi voinut taikoa asiat ihan mieleisekseen, ellei olisi niin sadistinarsisti.Tässä vähän lisää... Terv;:serious
"Sillä myös Kristus kärsi kerran (ihmisten) syntien tähden, vanhurskas väärien puolesta johdattaakseen meidät Jumalan luo. Hänet tosin kuoletettiin lihassa, mutta tehtiin eläväksi hengessä," 1piet3:18 Ei kuolemaa voi voittaa sehän on uuden elämän edellytys, solutason tapahtuma jota ei teologisilla julistuksilla edes - onneksi -voi voittaa.Tuntuuhan se pahalta ettei minua joskus edse ole mutta ilman edeltävien eliöiden kuolemaa ei "minulle" olisi ollut edes tilaa tähän maailman syntyä. Eikä koko lajiammekaan olisi voinut syntyä, kaikkein varhaisin elämä kuolemattomana olisi täyttänyt koko maapallon. Kuolema on maapallon elämän välttämätön seuralainen, hyvä, ei paha.
- Anonyymi
dikduk kirjoitti:
Ei kuolemaa voi voittaa sehän on uuden elämän edellytys, solutason tapahtuma jota ei teologisilla julistuksilla edes - onneksi -voi voittaa.Tuntuuhan se pahalta ettei minua joskus edse ole mutta ilman edeltävien eliöiden kuolemaa ei "minulle" olisi ollut edes tilaa tähän maailman syntyä. Eikä koko lajiammekaan olisi voinut syntyä, kaikkein varhaisin elämä kuolemattomana olisi täyttänyt koko maapallon. Kuolema on maapallon elämän välttämätön seuralainen, hyvä, ei paha.
"Ei kuolemaa (solutason tapahtuma) voi voittaa."
Varmaan olet täällä kuullut ennenkin, että näkemyksesi on elämän ja kuoleman asiassa pinnallinen, ahdas ja lyhytnäköinen. Terv.serious Anonyymi kirjoitti:
"Ei kuolemaa (solutason tapahtuma) voi voittaa."
Varmaan olet täällä kuullut ennenkin, että näkemyksesi on elämän ja kuoleman asiassa pinnallinen, ahdas ja lyhytnäköinen. Terv.seriousSe nyt kuitenkin on biologinen totuus, kaikki aitotumaiset eliöt kuolevat ja ovat kuolleet siitä asti kun niitä on ollut, jo kauan kauan ennen oma lajiamme.
- Anonyymi
dikduk kirjoitti:
Se nyt kuitenkin on biologinen totuus, kaikki aitotumaiset eliöt kuolevat ja ovat kuolleet siitä asti kun niitä on ollut, jo kauan kauan ennen oma lajiamme.
Niin... Elämän ja kuoleman rajaaminen solutasolle on pinnallista. Nyt tekee mieleni kysyä... Oletko sinä valitun kansan jäsen syntyperäisesti vai käännynnäinen? Vai ehkä wannabee-vaiheessa? Yst.terv:serious
- Anonyymi
Ei vaan roomalaiset, jotka piti Jeesusta kapinajohtajana (jollainen olikin). Paavali 40 vuotta myöhemmin plagioi Osirismyytin kirjotelmiin.
Mutta sellainen tarinoiden Jeesus olisi voinut olla jossain mutta usko(n) on (oltava) vapaa(ehtoista).
🌴 - Anonyymi
> Tappoiko Jumala oman Poikansa?
Roomalaiset murhasivat. - Anonyymi
On hirviö, jos noin teki. Onneksi ei tehnyt, Jeesuksen sovitusuhri on pelkkää satua.
- Anonyymi
Trollit ovat näköjään aktivoituneet näin pääsiäisenä.
Rooman edustaja pesi aikoinaan kätensä ja sanoi ,että syytön on tämän miehen vereen ,mutta juutalaiset huusivat Jeesuksen ristille kuolemaan ja huusivat samalla päälleen kirouksen Jeesuksen verestä ja niin tapahtui ja saivat ,mitä pyysivät .
Vuonna 70 jkr sitten alkoi veri valua ja kunnolla .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27110054IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3257223Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?851913Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1161620Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61491- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751169Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48959Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26818MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762