Vuoden tai kahden välein olen käynyt tätäkin palstaa katsomassa ja surullista että täällä yhä kirjoittavat miehet :/ En kylläkään ihmettele kun lukee taas kerran muutamat ketjut. Syvältä ja turha tässä on mistään keskustelusta puhua, en ihmettele jos feministisiin arvoihin eri tasoilla uskovat eivät halua mitään tänne antaa itsestään. Ihmisistä on jotenkin some/netti yms kautta tullut takaisin pikkulapsia ja on ok huutaa kovaan ääneen oma mielipide ja kaikki muut ovat väärässä. Sitten kuitenkin odotetaan että vastaako kukaan.
Itse olen saanut oikeassa elämässä feministeiltä kritiikkiä- varmasti saan aina - mutta silti se on ollut keskustelua pl ehkä pari huutelijaa :) ja yleistäjää. Se on kuitenkin aihe mistä olisi hyvä keskustella eikä luoda toista asemasotaa....
Houston, we have a problem...
11
229
Vastaukset 11
- Anonyymi
Huomatkaa femakon dissaus! Hänen mielestä on ihan surullista, että MIEHET yleensä kirjoittavat jotain? Keskustelu on näet sallittua vain naisille ja erityisesti femakoille.
Taas kerran osoitus, kuinka nykyinen feminismi on liitetty länsimaita riivaavaan vasuriaatteseen eli uusmarxismiin. Senhän mukaan "väärät" ihmiset eivät saisi keskustella julkisuudessa tai edes olla olemassa!
Valkoiset heteromiehet ovat vasureiden ja femakoiden mielestä kaikkein väärimpiä ihmisiä.- Anonyymi
Saakohan näille väitteille uskottavaakin lähdettä? Vai mikähän tämänkin kirjoittajan idea uskottavasta lähteestä sitten on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saakohan näille väitteille uskottavaakin lähdettä? Vai mikähän tämänkin kirjoittajan idea uskottavasta lähteestä sitten on?
Jatka unelmoimista. Mitään älykästä lähdettä et tule saamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saakohan näille väitteille uskottavaakin lähdettä? Vai mikähän tämänkin kirjoittajan idea uskottavasta lähteestä sitten on?
Uskottava lähde sille että KAIKKI erimieliset asiallisetkin keskustelijat sensuroidaan, bannataan, mustamaalataan, demonisoidaan ja jopa heitä vainotaan ovat ihan KAIKKI feministiset keskustelyryhmät, kuten Rasmus, Rento Feministiryhmä, Silakat...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saakohan näille väitteille uskottavaakin lähdettä? Vai mikähän tämänkin kirjoittajan idea uskottavasta lähteestä sitten on?
Esim. YouTube on hyvä lähde nykyisen feminismin tilasta. Olen seurannut lukuisia videoita, joissa esitellään sen tilaa. Jotkut videoista ovat pelkästään asiallisia, mutta monet ironisia. Koska ironiaa tai sarkasmia on todella vaikea välttää, kun esitellään femakkojen möläytyksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatka unelmoimista. Mitään älykästä lähdettä et tule saamaan.
Äläpä jaksa valehdella. Todisteita vasemmiston sensuurinhaluisuudesta on yllin kyllin. Erilaiset mielenosoitukset ja pyrkimykset puhetilaisuuden sabotoimiseksi ja keskeyttämiseksi ovat arkipäivää kampuksilla esim rapakon takana.
Tuossa vain eräs esimerkki: https://www.youtube.com/watch?v=iARHCxAMAO0
- Anonyymi
Ja hevon hnnät. Sinä vain ennakkoluuloissasi hauat nähdä sen tuollaiseena. Tältä palstalta löytyy asiallista, mutta feministien kannalta kiusallista keskustelua. Toki joukossa on yksittäisiä provoja ja trolleja asiattomuuksineen. Feinismiä kannattavan on hankala vastaargumentoida kritiikkiin - sen takia keskustelu koetaan ikävänä. Niin tällä palstalla kuin muuallakin.
Eikä mikään ihme, että feministi on argumentteineen tuuliajolla; koko lähtökohta on valheellinen. Naisia ei sorreta millään tavalla missään länsimaissa, vaan päinvastoin naiset ovat monessa asiassa etuoikeutetussa asemassa miehiin nähden. Keisarilla ei ole vaatteita. Ainoa pohdinnan alainen aihe on se, missä määrin he itsekään oikeasti uskovat väitteisiinsä. - Anonyymi
Itse olen syvällinen feminismin kriitikko, mutta kohta huudan ääneen, kun kuulen sanan "kulttuurimarxisti" tai "suvakki" tai "femakko". Voitaisiinko pysyä asiassa?
Jos ruvetaan Karl Marxia ja marxilaisuutta tähän vetämään, niin pitäisi keskustella ensin esim. siitä, että Marx piti itse "ideologiaa" virheellisenä tietoisuutena, joka vääristää ihmisen todellisuudentajua.
Jos tarkoitat "marxilaisella" kommunistia, käytä sitä sanaa äläkä tuollaista epämääräistä käsitehirviötä, jolla ei ole enää muuta sisältöä kuin leiman lyöminen. Kun leima on lyöty, leimatun henkilön argumentteja ei tarvitse enää pohtia ja arvioida. Se on tosi alkeellista ja älyllisesti hedelmätöntä keskustelun irvikuvaa.
Minua kiinnostaisi keskustella aloittajan kanssa esim. siitä, miksi feministit suhtautuvat niin ymmärtämättömästi abortteihin, niissähän ei ole kysymys pelkästään naisen kehosta, vaan toisenkin ihmisen. Ja minkäänlaista seurantaa ei ole abortin läpikäyneille naisille, vaikka moni heistä saattaisi tarvita psyykkistä tukea ratkaisun jälkimainingeissa. Mutta aborttiin pitää suhtautua "miehisellä käytännöllisyydellä", operaatio muiden joukossa, vaikka monille naisille sen on vaikea juttu.
Myös naisen arvoa alentava pornoteollisuus hyväksytään feministien piirissä ilman kritiikin häivää, vaikka poikiemme tunne-elämää häiritsevät 10-vuotiaasta lähtien netti-pornon pornomallit, jotka korjaavat työstään hyvän tilin. Työssäni opettajana olen huomannut, että porno oikeasti tunkeutuu lasten elämään, jo 8-vuotias saattaa katsoa ryhmäseksiä, 14-vuotiaat kierrättää eläinseksivideoita. Miksi feministit eivät nouse puolustamaan lapsia ja tuomitsemaan pornoteollisuuden ja siellä työskentelevät naiset, jotka saavat muutkin naiset huonoon valoon. Naisten halveksunta on saanut uuden piikin tasa-arvoisempien vuosikymmenten jälkeen nykyisinä nettipornon aikoina.
Naisen nykyisen halveksunnan näkee myös v-sanan yleistymisessä julkiseen puheen käyttöön. Siihenkään feministit eivät puutu, vaikka kyseessä on naisen intiimin kehonosan liittäminen yleensä kielteisiin yhteyksiin. Tämä on nykyajan ilmiö, ennen miehet saattoi kiroilla sillä sanalla omissa seuroissaan, mutta eivät naisten kuullen. Tähänkään kielellisen kulttuurin barbarisoitumisilmiöön eivät feministit kiinnitä mitään huomiota, päinvastoin, nainen on "voimaantunut" kun "uskaltaa" vee-sanan lausua!
Tässäpä aluksi aloittajalle pureksittavaa.
t. Eleonoora, 63 v Surullista, että _miehet_ kirjoittavat...??! Voi harmi, kun miehet pohtivat feminismiä ja kirjoittavat siitä. Yritä kestää.
Tätä palstaa seuranneena olen silti samaa mieltä : keskustelua ei synny. Yksi ongelma on se että feministit eivät siedä kritiikkiä feminismiä kohtaan. Olet meidän puolella, tai olet meitä vastaan. Se asenne tosin on mitä parasta provokaatiota, joka innostaa kaikki toksiset maskulistit ärsyttämään feministejä entistä enemmän. Siksi tämä palsta on lähinnä provokaatiota puolin ja toisin.
Miltä muuten kuulostaa? Olisitko valmis keskusteluun feminismistä, jossa feminismiä voi myös arvostella?
(muuten, Jack Swigertin sanat olivat tarkkaanottaen "Houston, we've had a problem here" - otsikkosi sanamuoto on melko yleinen virhe)- Anonyymi
Eleonoora ihmettelee, kun kenelläkään naisten oikeuksien puolustajalla ei ole kommentoitavaa.
Voisin myös todeta, että feministit eivät ole koskaan puolustaneet kotiäitejä, vaan naisen "vapautumiseen" kuuluu "vapauttaa" naiset myös lastensa kanssa olemisesta näiden ollessa pieniä ja tarvitsessa äitiä eniten. - Anonyymi
Ja koska laitoskasvatetut lapset eivät ole saaneet muodostettua hyvää kiintymyssuhdetta keneenkään aikuiseen, ne keksivät nuorina aikuisina tuollaisia elämästä vieraantuneita ajatuksia kuten kolmenkeskinen rakkaussuhde jne.
Eivät osaa sitoutua, ja tekevät siitä hyveen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2011200- 80757
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48722Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va196650Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä45621Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan47605- 81601
- 106560
- 39559
- 23553
- 46550
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja291531Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko50509Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47504Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27503Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74481Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.34474Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt32461Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91456