Sairaus-kansaneläkeläisten köyhyydessä pitäminen, on pahin pandemia Suomessa

Anonyymi

Veropakolaiyrityksille "yritystukien" jakaminen, suoraan verojenkiertoon, voiton maksimointiin, osake-vakuutuskuoririkollisuuteen, on iso rikos Suomen perustuslain, oikeusvaltio-periaatteen, kansalaisten oikeusturvan ja yhdenvertaisuuden suhteen.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16216235/kulmuni--kepu-valehtelevat-elakekorotuksista---niita-ei-ole-#comment-100667599

Kaikki veropakolaisyrityksille jaetut vastikkeettomat yritystuet, tulee periä takaisin Suomen valtiolle ja aloittaa laajat isojen talousrikosten, korruption, veroparatiisirikollisuuden rahoittamisen rikostutkinnat eduskunnassa, ministeriöissä ym vallankäyttäjien keskuudessa.

Valtakunnanoikeus käyttöön Suomessa, oikeusvaltio ja demokratia takaisin, kansalaisille aito perusturva, aidot ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet, kaikille kansalaisilla, sairaus-kansaneläkkeet 1 250€/kk MINIMIELÄKKEIKSI.

19

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.aljazeera.com/news/2020/06/rappler-ceo-maria-ressa-we-fight-back-200615111133166.html

      Toimittajat eivät käytä sananvapauksiaan, eli tiedota ja uutisoi, isosta, korjaamattomasta sairaus-kansaneläkeläisköyhyydestä.

      800€/kk ei ole mikään sairaus-kansaneläke, vaan hädänalaisten ihmisten törkeää hyväksikäyttöä ja ihmiskauppaa Suomessa, jota eduskunnan yksipuoluejärjestelmä yhdessä veroparatiisi-pörssirikollisten kanssa vanhuksilla, vammaisilla ja kroonikoilla tekee.

    • Anonyymi

      Sillä pienellä eläkkeelläkin pystyy pärjäämään, ainakin vielä, kun hintoja ei ole nostettu pilviin. Riippuu tietysti lääkkeiden määrästä ja laadusta. Kelakorvauksia on poistettu, ja toimeentulotuesta ei välttämättä enää näitä lääkkeitä korvata jne. Jos edes toimeentulotukea voi saada (useimmat eivät voi).

      On kuitenkin asioita, joihin voi itse vaikuttaa. Nimittäin toisilta valuu sormien välistä isotkin rahat kuin tuhka tuuleen, ja toiset pärjäävät sillä pienellä. Kaupungissa asuen ei yleensä tarvitse omaa autoa. Jos tarvitsee, kannattaa muuttaa sellaiseen paikkaan, että pärjää ilman. Tupakoida ja kännätä ei tarvitse. Pienet rahat saa äkkiän menemään pienelläkin tarpeettomalla ylellisyydellä, kuten iltapäivälehtien ostamisella ja kahvilla käynneillä. Eli kannattaa tutkiskella, mihin rahansa kuluttaa.

      Teen ruokani itse, seuraan tarjouksia ja kilohintoja. En käytä päihteitä. Kävelen. Käytän kirjastoa. Arvioin kaikki ostokseni. Välillä sallin itselleni jotain "ylellisyyttä tai tarpeetonta". Nyt menee rahaa muuttoon, mutta selviän siitäkin, vaikka alkuun näytti, että köyhä eläkeläinen ei pääse edes korona-alueelta pakoon. Kyllä muuten pääsee. Välittömät kulut muuttopalvelu ja takuuvuokra. Yhteensä vajaan yhden kuukausieläkeen verran. Toivottavasti tämä on voimaannuttava kokemus. Nimittäin "pakoon pääsy".

      • Anonyymi

        Vakavien sairauksien kanssa, ei tuosta noin vain muutella mihinkään. On loukkaavaa väittää, etteivät vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, muka yrittäisi tulla toimeen, yrittävät kyllä, mutta 800€/kk orjuuseläkkeillä, se ei ole enää 2020 mitenkään mahdollista.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16400727/800-ekk-ei-ole-sairaus-kansanelake-vaan-ihmiskauppaa-eduskunnan-yksipuoluejarjestelmassa#comment-102448912

        https://demokraatti.fi/joka-toinen-paiva-yli-65-vuotias-suomalainen-tekee-itsemurhan-onko-vanhuksienkin-suomessa-kohtapuoliin-jo-pakko-siirtya-rikollisuuden-pariin/

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16414278/ruotsin-synkemmat-koronaluvut-rehellisen-tiedonvalityksen-tulosta

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16416544/vale-elakekorotukset-aiheuttaneet-itsemurhien-aallon-suomessa-#comment-102626594

        Se on suomalaista "siirtomaaherruutta", pitää täysin puolustuskyvyttömiä vanhuksia, vammaisia ja kroonikkosairaita, äärimmäisessä köyhyydessä Suomen oloissa, kituuttamassa riittämättömillä köyhyyseläkkeillä. Siinä ei ole mitään "voimaannuttavaa", kuin PetosPersKokoomuksen ja korruptoituneen eduskunnan yksipuoluejärjestelmän mielestä.


    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16336582/suomen-eduskunta-on-unkarimpi-kuin-unkari-itse---yksipuoluejarjestelmassaan

      Mistään "vappusatasesta" ei eduskuntavaali-lupauksissa ollut puhetta, vaan: "useita satasia ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen".

      Emme me jo kohonneisiin elinkustannuksiin riittämättömän satasen takia äänestäneet, kyllä meille luvattiin: "eläkeläisköyhyys tullaan siirtämään historiaan" ym aitoja korotuksia.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16174390/vale-elakekorotus-maksaa-700e-enemman-kuluja-koyhyyselakelaisille#comment-100227607

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16213507/pm-sanna-marin-tiesi-etta-elakekorotukset-otetaan-taka-oven-kautta-pois

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16216235/kulmuni--kepu-valehtelevat-elakekorotuksista---niita-ei-ole-#comment-100667599

      Oppositioporvarit länkyttävät vappusatasesta, kun lupaukset olivat 1 250€/kk minimieläkkeet, eli "eläkeläisköyhyys tullaan siirtämään historiaan".

    • Anonyymi

      Nykyisen hallituksen on pian tehtävä ja paljon, äärimmäiseen köyhyyteen jätettyjen yksinasuvien 800€/kk orjuuseläkkeiden, aidoksi korjaamiseksi ja korottamiseksi, jos haluavat pitää äänestäjänsä.

      https://www.dw.com/en/the-right-wing-hatred-of-women-in-germany/a-54357050

      Kansalaisaloite BF-veroparatiisi-hävittäjähankkeen, 10 miljardien euron tärväämisen estämiseksi, on käytössänne, vielä ehtii osallistua.

    • Anonyymi

      Korruptiovaltioissa luotetaan veroparatiisirokote-maski-testibisneksiin:

      https://www.svt.se/nyheter/utrikes/putin-min-dotter-ar-vaccinerad-mot-corona

      Oikeusvaltioissa ja aidoissa demokratioissa, kuten Saksassa 1 500€/kk minimieläkkeet ja täysin ilmainen kaikki terveydenhoito, sairaus-kansaneläkeläisille, on ehtona poikkeuslaeille. Suomen korruptiopäättäjät, oikaisevat demokratian tuolle puolen, suoraan veroparatiisimiljardöörien bisneksien rahoittamiseen, kansalaisten henkien kustannuksella.

    • Anonyymi

      Vielä ehtii osallistumaan, veroparatiisihävittäjien estämisen kansalaisaloitteeseen, kohta se on myöhäistä.

    • Anonyymi

      https://sd.purot.net/naennnais-demokratia

      Erittäin tärkeää olisi nyt osallistua, kansalaisaloitteeseen jossa vaaditaan, kymmenen miljardin euron, veroparatiisihävittäjä-hankkeiden uudelleen käsittelyä ja perumista. Varat tarvitaan nyt köyhyysongelman ja eriarvoisuuden korjaamiseen.

    • Anonyymi

      https://sd.purot.net/naennnais-demokratia

      Jatkuvaa meteliä Pirkanmaan ilmatilassa, kun "business finland" äärioikeiston järjestäytyneiden veroparatiisirikollisten hävittäjä-hankkeita, vastoin Suomen kansalaisten, aidon oikeusvaltio-periaatteen ja demokratian vastaisesti jyrätään väkisin läpi.
      Vielä ehtii osallistua kansalaisaloitteeseen, kyseisen hankkeen uudelleen käsittelyn ja perumisen aikaan saamiseksi.

    • Anonyymi

      Löytyy selaa kansalaisaloitteita, sivulta kaksi, se tärkein eli hävittäjä-hankkeen uudelleen käsittelyn ja perumisen kansalaisaloite, osallistuminen voi olla ratkaisevan tärkeää.

    • Anonyymi

      Vielä ehtii osallistua kansalaisaloitteeseen, veroparatiisihävittäjien perumiseksi.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16205905/veroparatiisihavittajat-estettava-ja-peruttava-koyhyysongelma-hoitoon-miljardeilla

      Ruotsi satsaamassa miljardeja sairaus-kansaneläkkeiden korotuksiin, eli ne 1 250€/kk MINIMIELÄKKEET tulossa Ruotsiin, hyvä Ruotsi.

      Suomessa Romanian 800€/kk orjuuseläkkeet.

      Kepukin lupasia ennen vaaleja: "useita satasia ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen" - yhtäkään satasta ei ole näkynyt. Nolo viiskymppinen ei riitä kompensoimaan, edes murto-osaa kohonneista elinkustannuksista, laittomista pakko- ja eriarvoisuusmaksuista, eli oli käytännössä eläkeleikkaus.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16703202/aiotko-maksaa-kirkollisveroa-vuonna-2021-paljonko-se-onkaan-

      Kansalaisten kannattaa osoittaa, korruptiopäättäjille "kaapin paikka", eli jättää äänestämättä, jo kuntavaaleissa, ellei sitä ennen, niitä Keskustankin isoon ääneen lupaamia, aitoja korotuksia 800€/kk köyhyyseläkkeisiin, ala näkymään.

      Erityisesti Keskustaa ennen äänestäneiden, sairaus-kansaneläkeläisten kannattaa, nyt viimeistään näyttää SipiläSaarikolle, ettei vale-eläkekorotuksilla saa enää ääniä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      99
      7479
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7341
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5088
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4779
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4259
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1741
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1539
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      245
      1391
    Aihe