Ruotsin synkemmät koronaluvut, rehellisen tiedonvälityksen tulosta

Anonyymi

Suomessa 800€/kk äärimmäiseen köyhyyteen pakotetut, sairaus-kansaneläkeläiset äärimmäisessä köyhyydessä, tapetaan kaikessa hiljaisuudessa, sinne veroparatiisi"hoivalaitosten" nurkkiin ja ylihinnoiteltuihin vuokramurjuihin.

https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/4879034/Poliisi tutkii turkulaista yksityista saattohoidon kotisairaalaa yli sata potilasta todettu kuolleeksi vastoin saantoja

Suomen eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, on vastaava kuin Unkarin, sen korruptio on rakenneltu niin tiiviiksi, ettei ulkopuolisilla ole sinne mitään asiaa. Äänestämällä et voi enää vaikuttaa, eikä hallituksen ja opposition välillä, ole enää mitään eroa, jos olisi, Suomessa olisi jo 1 250€/kk minimieläke.

30

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU on antanut Suomen valtiolle, jo useita varoituksia, sairaus-kansaneläkkeiden riittämättömyydestä, ne eivät ole johtaneet aitoihin, konkreettisiin toimenpiteisiin, äärimmäisen sairaus-kansaneläkeläisten köyhyyden korjaamiseksi.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16174390/vale-elakekorotus-maksaa-700e-enemman-kuluja-koyhyyselakelaisille#comment-100227607

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16213507/pm-sanna-marin-tiesi-etta-elakekorotukset-otetaan-taka-oven-kautta-pois

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16307220/saksassa-1-250ekk-minimielake-torjuu-koronakuolemia-riskiryhmilla-tehokkaasti

    • Anonyymi

      Valekorotukset pahensivat sairaus-kansaneläkeläisten, 800€/kk sinnittelevien äärimmäistä köyhyyttä Suomessa. Tekikö Sdp ennustuksia omista toimistaan:

      https://demokraatti.fi/joka-toinen-paiva-yli-65-vuotias-suomalainen-tekee-itsemurhan-onko-vanhuksienkin-suomessa-kohtapuoliin-jo-pakko-siirtya-rikollisuuden-pariin/

      Eduskunnan yksipuoluejärjestelmä, murhaa köyhyyseläkeläiset salassa, ei onnistuisi Ruotsissa, siitä ne isommat koronakuolinluvut siellä, eli ei tapeta salaa, kuten Suomessa.

    • Anonyymi

      Ruotsi 4026 kuollutta
      Suomi. 328 kuollutta
      Rehellisiä lukuja kumpikin.

    • Anonyymi

      Suomen BF-medioissa ei uutisoida, köyhyyteen ja veroparatiisi"hoivakodeissa" tapettujen vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden kuolemista, näkeehän tuon jokainen uutisia lukemalla, ihan omilla silmillään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Korotetaanko muiden EU-valtioiden sosiaali- ja perusturvaa, sairaus-kansaneläkkeitä - Suomen köyhyyseläkeläisiä köyhyysrajan alla pitämällä ?

      https://english.elpais.com/spanish_news/2020-05-26/spain-releases-305-billion-to-relieve-strained-social-security-system.html

      Siltä vaikuttaa. Saksa on korottamassa sitä 1 2500€/kk verotonta minimieläkkettään, siihen 1 500€/kk.

      Suomessa vanhukset, vammaiset ja pitkäaikaissairaat jätetty kärvistelmään, täysin puutteellisella perusturvalla 800€/kk.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomen koronaluvut ovat kaunisteltua, äärioikeiston BF-talousrikollisten todellisuutta, jossa köyhyyteen murhattuja ei lasketa ja veroparatiisi"hoivakotien" murhatut vanhukset, kannetaan taka-ovien kautta, kaikessa mediahiljaisuudessa krematorioihin.

      https://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/4879034/Poliisi tutkii turkulaista yksityista saattohoidon kotisairaalaa yli sata potilasta todettu kuolleeksi vastoin saantoja

      Tuotakaan sadan ihmisen ennenaikaista kuolemaa, eli murhaamista, ei uutisoitu BF-Yleisradiossa ym valtamedioissa laisinkaan.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16400727/800-ekk-ei-ole-sairaus-kansanelake-vaan-ihmiskauppaa-eduskunnan-yksipuoluejarjestelmassa#comment-102448912

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16419700/veroparatiisiniinisto-palkitsee-vanhustenmurhaajat-bf-quotlinnanjuhlillaquot-kansan-rahoilla

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ruotsi hoiti koronapandemian, suojaamalla heikoimmassa asemassa olevat ihmiset ja sekös äärioikeistoa sieppaa.

      Ruotsi nosti sairaus-kansaneläkkeet köyhyysrajan yläpuolella ja tiedotti koko ajan kaikkein vähävaraisimpien kohtalosta koronan suhteen, mitä Suomen tiedotusvälineet eivät tehneet.

      Reutersin tutkimuksen mukaan, luottamus tiedotusvälineisiin on erityisesti Suomessa romahtanut, ei tarvitse ihmetellä miksi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomessa takuueläketä saavat ovat pääosin alle 65-vuotiaita henkilöitä. Siis 25-65 vuotiaita valtaosin. Eivät nämä ole missään hoitolaitoksissa, vaan asuvat omissa asunnoissaan.
      Ovat jääneet työstä pois tai eivät ole koskaan työtä tehneetkään, koskapa ei ole työeläkettä kertynyt. Näitä eläkeläisiä on Suomessa noin 104 000 henkilöä ja määrä on ollut välillä vähenemään päin.
      Onneksi he saavat kuitenkin muuta yhteiskunnan tukea, kuten asumistukea ja toimeentulotukea. Ei tarvitse nälässä kärvistellä.
      Yhteiskuntakaan ei voi sille asialle mitään, jos henkilö on pysyvästi sairas, eikä parannusta ole olemassa. Valitettavasti näin on.

    • Anonyymi

      Kunhan Suomen todelliset koronaluvut, eli köyhyyteen ilman aitoa oikeusturvaa jätettyjen, 800€/kk orjuuseläkeläisten kohdalla, sekä muiden köyhyyteen pakotettujen, tulevat, jos tulevat koskaan julki, on Suomen eduskunnan yksipuoluejärjestelmällä ja medioilla selittelemistä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16416544/vale-elakekorotukset-aiheuttaneet-itsemurhien-aallon-suomessa-#comment-102626594

      https://finnwatch.org/fi/blogi/726-koronatuet-ovat-vain-kirsikka-kakussa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16395198/sananvapauksien-estaminen-on-iso-rikos-suomen-perustuslakiakansalaisia-vastaan

      http://pelisuomi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/255564-tiedotusvalineet-rikkovat-sananvapautta-jattaessaan-julkaisematta-uutisia

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16434466/sairaus-kansanelakelaisten-koyhyydessa-pitaminen-on-pahin-pandemia-suomessa

      Veroparatiisi-THL-HUS-soteministeriöt / eduskunnan yksipuoluejärjestelmä ja BF-mediat Suomessa, eivät oikeasti edes tiedä, minkä verran Suomessa on , köyhyyteen pakotettujen keskuudessa koronapandemiaa, kun köyhyysrajan alle, ilman aitoa oikeusturvaa jätetyillä, ei ole rahaa ollut kymmeniin vuosiin, käydä edes julkisella terveysasemalla-hammas-erikoissairaanhoidossa.

    • Anonyymi

      Suomessa mediat ovat niin korruptoituneita, "business finland" - PetosPersKokoomuksen veroparatiisirikollis-järjestön omistuksessa, ettei mitään puolueetonta tiedonvälitystä, enää edes ole.

      Eduskunnan yksipuoluejärjestelmää mainostetaan ja poliitikkoja kuvataan kuin jotain rocktähtiä perhe-albumeineen. Mitään älyllistä, kriittistä ja aitoa analyysia oikeusvaltion ja demokratian tilasta, on turha hakea Suomen tiedotusvälineistä.

      Sanan- ja mielipiteidenvapauksien estämistä, sen sijaan on kyllä tarjolla kaikille, jotka edes yrittävät kertoa todellisuudesta ja vaatia kansalaisille aitoa oikeusturvaa, ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia ym perustuslaillisia oikeusvaltion ja demokratian asioita.

    • Anonyymi

      EK-Yle ym EK-mediat Suomessa, äimistelevät tekopyhästi, että voi kun Ruotsi ihmettelee, Suomen pienempiä koronalukuja. Kuinka pitkälle äärioikeiston järjestäytyneet veroparatiisirikolliset, aikovat mennä Suomen kansan heitteille jättämisessä ja puolen miljoonan äärimmäiseen köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa, saati tukea koronan torjuntaan jätettyjen, vakavan hädänalaisen tilanteen, tiedottamatta jättämisessä ? Missä vaiheessa kansanmurhaamisen raja ylittyy ?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16668210/koronan-riskiryhmat-800ekk-sairauselakelaiset-heitteilla-ilman-tukea-valtiolta-koronan-torjuntaan

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      EK-Yle:ssä ym EK-medioissa, näyttää olevan vauhti päällä, kun vaietaan 800€/kk orjuuseläkeläisten isosta hätätilanteesta Suomessa, heitteillä ilman aitoa oikeusturvaa jättämisestä, 800€/kk orjuuseläkkeille.

      https://live.aftonbladet.se/supernytt/news/laaginkomsttagare-betalar-mer-foer-kollektivtrafiken.R_Z6Nogs-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16165078/elakekorotukset-rikkaimpien-edullisempiin-matkakortteihin-tampereella

      Äärioikeisto haukkuu Ruotsin koronalinjaa, mutta siihen ei Suomen puolen miljoonan sairaus-kansaneläkeläisten, meneillään olevan kansanmurhan aikana, olisi EK-medioilla enää varaa.

      Ruotsi ei jättänyt heikoimpia köyhyyteen, vaan toteutti 1 250€/kk minimieläkkeet ja edelleen tiedottaa heidän asemastaan ja vaatii oikeudenmukaisuutta.

      Suomen EK-medioilla verenhimoinen, köyhyysongelmasta vaikeneminen ja ahneus meneillään, kun haukkuvat Ruotsia, joka sentään välittää sairaus-kansaneläkeläisten tilanteesta, mistä Suomessa vaietaan, tapetaan köyhyyseläkeläisiä koronaan, ilman aitoa oikeusturvaa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16672356/kaikissa-pohjoismaissa-on-1-250ekk-minimielakkeet-suomessa-800ekk-romanian-ja-venajan-elakkeet#comment-105311234

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      alle 800ekk on suomessa n.100000

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5760
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4717
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4202
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      65
      3699
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3671
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3391
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      84
      3371
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      67
      3225
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2901
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2591
    Aihe