Aihe on alkukeitto eli "primordial soup". Miten salamaniskut veteen jossa on alkuainehiukkasia kuulostaa yhtään ymmärrettävämmältä kuin älykäs suunnittelu ja luominen?
Näyttää minusta Frankensteinin hirviö -sarjalta. Sitä yritettiin laboratorion oloissakin, ilman etsittyjä tuloksia.
Alkukeitto kuulostaa aivan yhtä käsittämättömältä kuin luominen
4
103
Vastaukset
- Anonyymi
Viestisi kertoo enemmän ymmärryksestäsi, kuin sen aiheesta...
- Anonyymi
Alkukeitto maapallolla kuulostaa uskottavammalta kuin luominen.
Mikäli elämä olisi luotu, sen luojan olisi pitänyt ensin syntyä jostain alkukeitosta jossain muualla.- Anonyymi
Juuri näin. Maapallo on olemassa, maapallolla on elämän kemiaan tarvittavat aineet ja salamaniskujakin tapahtuu (jos niillä on keskeinen rooli).
Sen sijaan luojista ei ole mitään havaintoa eikä kukaan edes osaa selittää mitä "luominen" tarkoittaa. Onko se muuta kuin näkymättömän taikurin tekemä maaginen taikatemppu?
- Anonyymi
Alkukeitto on ainakin siinä suhteessa järkevä oletus, että avaruudesta on löytynyt runsaasti erilaisia molekyylejä, myös maapallon elämän tarvitsemia aminohappoja.
https://www.avaruus.fi/uutiset/astrobiologia/meteoriitin-sisalta-paljastui-ketjuuntuneita-elaman-rakennuspalikoita.html
Näitä meteoriittejä ja muita pienkappaleita molekyyleineen on pudonnut alkumaapallolle.
Salamointi taas hajottaa ja siirtelee suuria molekyylejä, jonka jälkeen osat ja molekyylit liittyvät uuteen erilaiseen järjestykseen. Erittäin tiivistetysti kuvattuna näin elämä on saattanut syntyä.
Kemiasta, fysiikasta, avaruden molekyyleistä ym on nykyään helposti ja paljon tietoa saatavilla. On hyvä hieman perehtyä ensin asiaan ja sitten tehdä keskustelualoituksia ja kirjoitella kommentteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723063
- 552725
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792188
- 951996
- 571929
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301351