Suomen evankelis-luterilaisen kirkon pappien käsitykset samaa sukupuolta olevien avioliitosta ja asenteet homoseksuaalisuutta kohtaan
Kallatsa, Laura
Itä-Suomen yliopisto, 2020
Filosofinen tiedekunta / Teologian osasto
Väitöskirja
https://epublications.uef.fi/pub/urn_isbn_978-952-61-3420-8/
Homoseksuaalisuus ja papit
8
193
Vastaukset
- Anonyymi
Sinänsä pappien mielipiteitä ei kysellä eikä tarvita suhteessa AA:han, sillä kirkon kanta on yhä, että avioliitto voi olla vain miehen ja naisen.
Jos pappi haluaa kapinoida työnantajaansa vastaan niin se on hänen asiansa.- Anonyymi
Toisaalta taas kirkon kannalla ei ole väliä kun se vihkimisoikeus on papeilla.
- Anonyymi
Eräs "lesbopappi" piti muuten mielenkiintoisen puheen tässä viikolla.
Aitoon kirkon tyyliin hän ensin julisti Jumalaa "armoautomaattina", että Jumala armahtaa riippumatta siitä millainen on ja miten paljon tuhoaa lähimmäistensä ja omaa elämäänsä. Armo siis kantaa - mikä on kirkon pappien mystinen ja maaginen mantra mitä hokevat.
Mutta sitten ääni muuttui kellossa yllättäen, myös äänenkäytön suhteen. Tämän papin mukaan armo ei kannakaan silloin jos ei toimi tasa-arvoisuuden puolesta. Tässä hän tarkoitti tasa-arvolla, että tottelee kulttuurivallankumouksellisten käskyjä suhteessa "homoseksiin". Jos näin ei toimi vaan on vaikka vain hiljaa asiasta, niin armo ei enää kannakaan.
Ensimmäistä kertaa kuulin tämän asian ja ihmettelin tosi paljon, sillä "armo kantaa" kaikissa olosuhteissa on ollut vuosikymmeniä jo kirkon pappien maaginen mantra. Tässä kohdin tuli poikkeus!
Kristinuskossa on toinen näkemys asiaan. Ihminen saa armon uskoontulossa Jeesukseen Kristukseen ja sitten elämisessä tässä uudestisyntyneessä todellisuudessa evankeliumin ja lähimmäistyön parissa. Tilanne on on se mistä on ollut merkkejäkin, kirkollisen vihkimisen kannalla on yli puolet:
"Samaa sukupuolta olevien kirkollista avioliittoon vihkimistä kannattaa 51 prosenttia papeista ja vastustaa 40 prosenttia. Samaa sukupuolta olevien maistraatissa solmitun avioliiton kirkollista siunaamista kannattaa 59 prosenttia tutkimukseen vastanneista papeista ja vastustaa 34 prosenttia."- Anonyymi
Papit ketkä vihkii ja puoltaa homojen vihkimistä, asettautuvat Ylimmäistä Pappia eli Jeesusta vastaan. Häntä vastaan, joka on Tuomari ja Hänen edessään jokainen on kerran tuomittavana.
Kaksi mahdollisuutta: Taivas tai Helvetti. Ikuinen ilo, rauha, vapaus kuolemasta ja sairauksista; Taivaassa. Toinen on Helvetti, ikuinen itku, kärsimys, tuska ja kipu Helvetissä.
Kaikki papit ketkä puoltaa homoutta ovat puhumassa saatanan puheita. Saatana on homouden isä ja haluaa sen kautta eksyttää ihmiset syntiin, joka vie Helvettiin.
Kyllä papit ym. jotka puoltavat homoilua ja homojen vihkimistä ovat eksyneet täysin. Itse olen sitä mieltä ja Raamattu on mielipiteideni pohjana, että myös tämä pappisryhmä on ihmisiä, jotka tuomiopäivänä kuulevat Jeesuksen sanat: " Menkää pois minun luotani te laittomuuden tekijät, sillä minä en tunne teitä. "
Raamattu sanoo, että synti on laittomuutta. Jumala loi mies nainen parin. Kaikki muu siitä poikkeava on syntiä.
Ja homojen vihkijäpuotajiin sopii myös Jeesuksen Vuorisaarnan sanat: " Eivät kaikki jotka sanovat Herra, Herra pääse Taivasten Valtakuntaan."
Pappien kohdalle sopii: "Kun sokea sokeaa taluttaa, niin he kumpikin lankeaa kuoppaan."
Yksi asia tulee muistaa: Papitkin on kuolevia, vain koristepukuunsa pukeutuvia. Ihmiset tekee siinä virheen kun luulevat että he olisivat oikeassa itsestään. Oikeassa ei ole kuin Luoja ja Hänen Raamattunsa ja kaikki ketkä Raamatusta jotain pois ottavat tai siihen lisäävät ovat kirottuja. Jumalan kirouksen alla. Se on vaarallista. Kuin Helvettiin vievä valtatie.
Papeillakin on oma lehmä ojassa. Tiedän pappeja jotka elävät lesbo ja homoelämää. Kaikilla muillakin papeilla on oma seksuaalisuus ja voidaan kysyä kuinka monella papeista on "oma lehmä ojassa". Ovatko he ajamassa oman homoilun ja homoiluun kiinnostuksen pohjalta homovihkimistä. Epäilen että lähes 100%.
Ovat Raamattua siteeraten "koiramaisia", nuo homvihkimistä puotavat papit. Ovat kuin pyromaanit palokunnassa. Mutta sikäli vielä hullumpia, koska "sytyttävät tulta ja tuhoa" vieläpä koko yhteikunnassa.
Homovihkimistä puoltavat papit tuottavat entistä enemmän maahamme itsemurhia, pedofiliaa, mielenterveysongelmia, lyhyitä suhteita, Aidsia ymv. Sillä nämä ovat lisääntyneet entisestään homo ja lesboryhmissä vaikka homoilu on nykyään "laillista" .
Homovihkimistä puoltavat papit ovat ansainneet sanat: " Te olette isästä perkeleestä ja isänne himoja te tahdotte noudattaa."
Vapaaseurakunta, Helluntaiseurakunta, Lestadioliset, Ortodksit ovat aivan oikeassa ollessaan kielteisä homovihkimistä vastaan.
Itse epäilen, että eräs päivä myös muslimit puuttuvat homoiluun omalla tavallaan. Kun he näkevät lastensa lankeavan homoiluun ja lesboiluun niin he alkavat vastustamaan yhteiskuntamme lakia ja Setan arvoja. Heidän tapansa vastustaa me jo tiedämme, kun mediaa seuraa mm. USA:sta.
Älä ikinä puolla homoilua.
Katso professori Tapio Puolimatkan luentoja homoilusta. Hän asiantuntijana vastustaa homoilua ja lesboilua. Viisas mies.- Anonyymi
Raamatun Kirjoituksissa Jeesus ei sanoillaan kieltänyt samaa sukupuolta olevien välistä avioliittoa. Voitko siis tarkentaa kommenttiasi, miksi samaa sukupuolta olevien välinen avioliittoon vihkiminen olisi asettautumista Jeesusta vastaan?
Olet tuonut omia mielipiteitäsi varsin vahvasti esille kommentissasi, voisitko nyt perustella niitä vaikkapa ihan oikeasti vaikkapa Raamatun käännösversiolla 92 tai sitä vanhemmilla? - Anonyymi
"Papit ketkä vihkii ja puoltaa homojen vihkimistä, asettautuvat Ylimmäistä Pappia eli Jeesusta vastaan. "
Papit joutuvat tasapainoilemaan reaalimaailman ja myyttien välillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun Kirjoituksissa Jeesus ei sanoillaan kieltänyt samaa sukupuolta olevien välistä avioliittoa. Voitko siis tarkentaa kommenttiasi, miksi samaa sukupuolta olevien välinen avioliittoon vihkiminen olisi asettautumista Jeesusta vastaan?
Olet tuonut omia mielipiteitäsi varsin vahvasti esille kommentissasi, voisitko nyt perustella niitä vaikkapa ihan oikeasti vaikkapa Raamatun käännösversiolla 92 tai sitä vanhemmilla?Mistäs ihmeestä sinä sen tiedät ettei koskaan kieltänyt ? Eihän kaikkia Hänen puheitaan kirjoitettu Raamattuun. Jeesuksen puheet oli/on/ovat ikuinen totuus. Eli jos Hän puhui niin Hän puhui yksinomaan sitä mikä on Raamatun lain ja totuuden mukainen. Eli totuus, tuomio, katoamaton.
Jos siitäkin voidaan päätellä, että Jeesus oli ehdottomasti homoseksuaalisuutta vastaan. Koska Raamatun laki kieltää homoseksuaalisuuden ja kaiken muun kuin mies+nainen seksuaalisuuden. Ja mies+nainen suhdekin on hyvin tarkan, ihmiselle parhaan mahdollisen säännön alainen. Ei mies+nainen suhde ole mitään hulivilielämää. Ei todellakaan.
Jos puolustellaan homoutta sillä ettei Jeesus koskaan kieltänyt homoilua tai mm-aviota, niin sopii pohtia mikä olisi silloin hyväksyttyä. Eli mitä muutakaan Jeesus ei kieltänyt ?
Jeesus ei kieltänyt sanoillaan:
- pedofiliaa
- eläimiin sekaantumista seksuaalisesti
- sadomaskismia
- transsuilua
.....
......
Joku tykkää rakastella ruumiin kanssa. Joku tykkä rakastella eläimen, joku puun, joku äitinsä, joku isänsä....
Eli jos ajatellaan siltä pohjalta niinkuin sinä, niin kyllä on kaikkea sastaa sallittu. Mietihän hiukka....
Mistään noista sexsuaalisuusmuodoista ei Jeesus puhunut. Mutta Mooseksen laki, joita Jeesus piti ehdottomina, kieltää kyllä täysin. Jeesushan kielsi kaiken Mooseksen lain rikkomisen. Eli sillä tavalla Jeesus kielsi myös homoseksuaalisuuden. Samoin transsuilun, isään tai äitiin sekaantumisen. Kaikken synnin. Koskipa se seksuaalisuutta tai mitä tahansa Jumalan tahdon vastaista.
Jeesus kielsi Mooseksen lain rikkomisen. Jeesus kielsi kaiken synnin.
Kyllähän ihminen joka vaeltaa pimeydessä ei ymmärrä Valkeutta, joka on Jeesus. Ihminen on matkalla Helvettiin ja kovaa vauhtia itse asiassa sillä aika rientää ja kuolema voi olla jo tämän päivä juttu. Helvetti on "vaaksan päässä" aina.
Taivas on paikka mihin ei pääse muuten kuin mielenmuutoksen, syntiensä tunnustamisen ja hylkäämisen kautta. Ja yksinomaan uskomalla Jeesuksen sovittanee KAIKKI synnit joita ihminen itse on tehnyt. Katuvalle ihmiselle Jeesus antaa ihmiselle kaikki synnit anteeksi ja rauhan ja levon elämään. Ja tietoisuuden, että on matkalla Taivaaseen.
Jeesus sanoo sinulle: " Mene äläkä enää syntiä tee, ettei sinulle jotakin pahempaa tapahtuisi."
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60834
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111783- 46660
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla221624- 44559
- 55546
- 76533
- 22516
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k83495Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37490