Allergiselle ei tarjolla terveydelle sopivaa kouluruokaa

Anonyymi

Allergiselle ei tarjoilla terveydelle sopivaa kouluruokaa.

Uskonnon vuoksi ja kasvisvalinnan vuoksi tarjoillaan erikoisruokaa ilman mitään todistuksia.

Aikanaan päiväkodissa ollessaan oli sama ongelma. Neuvola-aika sovittiin, niin että on lääkäri mukana ja oli viime hetkellä peruuttanut ja oltiin ilman lääkäriä. Pyynnöstä huolimatta kunnan lääkäri kieltäytyi varaamasta aikaa maitoallergiselle. Asiaa ei haluta tutkia, koska lääkärillä on oma kantanta asiasta.
Lapsi on nykyään ekaluokkalainen ja vieläkään ei haluta tarjota soveltuvaa ruokaa ilman ERIKOISlääkärin lausuntoa. Eli asiaa ei ole tehty yhtään tämän vaikeammaksi.

Maitoproteiini aiheuttaa hänelle suolistovaivoja, kuten ripulia ja mädäntyneen lihan hajuisia pieruja ja huonontaa yleisterveyden. Lomalla ollessaan ilman maitotuotteita hän on hyvin terve. Käymme paljon julkisissa paikoissa keräämässä bakteerikantaa, mutta hän ei ole sairastellut.
Koulun alkaessa suolisto ja elimistö alkaa oireilemaan pahasti. Hän syö kouluruokaa johon on piilotettu maitoproteiinia kuin se olisi joku suomalainen makea mauste.

Suoliston terveys = Ihmisen yleiskunto ja Mielen terveys. Suolistolla on myös yhteys sairauksiin. Nämä kaikki tunnetaan nykylääketieteessä.

En halua mainita kaupunkia, mutta kyseessä on yli 60 000 asukkaan kaupunki, eli yksi suomen suurimmista kunnista/kaupungeista (suomessa meillä näitä suurimpia on 25kpl).

Onko teillä muilla ollut vastaavaa ongelmaa ja miten tällaisen kanssa tulisi toimia?

0

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        102
        2605
      2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        101
        1647
      3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        67
        1505
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        14
        1226
      5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        21
        1017
      6. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        81
        963
      7. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        45
        911
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        119
        886
      9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        334
        814
      10. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        54
        813
      Aihe