Rahalla ei saa mitään omistamisen arvoista.

Anonyymi

Masennusta vai realismia sellainen on?

Rahalla ei saa mitään omistamisen arvoista maailmassa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se noin on ja mielestäni realismia. Silloin kun olen voinut huonosti, ainoa tärkeä asia ovat olleet omat lapset joiden takia olen jaksanut eteenpäin.

    • Anonyymi

      Avaajan asenne voi olla masennustakin. Kannattaa siitä kysellä vaikka joltakin teraputilta tarkemmin.

      Mutta "Rahalla ei saa mitään omistamisen arvoista maailmassa." on oman käsitykseni mukaan myös tosi väite.

      Yksinkertainen esimerkki: omistan auton, jonka olen ostanut rahalla. Se tärkeä kulkuväline, jota ilman joutuisin tyytymään julkiseen liikenteeseen aikatauluineen ja muine rajoitteineen (ts. junalla ei pääse kuin sinne, minne raiteet vie). Mutta onko se sittenkään omistamisen arvoista, niin ei ole.

      Sama pätee muihinkin kapistuksiin, mitä voi ostaa. Niillä on korkeintaan KÄYTTÖarvo, mutta ei omistamisen arvoa. Se, mitä kannattaa omistaa, on jotakin ihan muuta. Ne ovat enemmän henkisiä tai intellektuaalisia asioita.

    • Anonyymi

      Rahalla saat vaikka kokovartalohieronnan. Se vois parantaa oloa.

      Ja voit antaa vähän rahaa jollekulle kaverille tai sukulaiselle, joka on pienituloinen, niin saat hyvän mielen kun huomaat miten hän on tyytyväinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7732
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7354
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6911
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6742
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5751
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5710
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5466
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3175
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      876
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      855
    Aihe