Metro merkittävä mahdollinen koronalevittäjä

Anonyymi

Stara-lehden uutisessa mainittu tutkimus kertoo metrojen ovenkahvojen ja liukuportaiden käsinojien olevan hyvinkin mikrobirikkaita.

Myös lähikontaktiin joutuminen toisten kanssa on metrossa vaikeasti vältettävissä. Junatkin tunneleissa kulkiessaan tehokkaasti puskevat ilmaa joka kuljettaa muassaan ties mitä.

Ehkä tärkein koronan levittämistä ehkäisevä toimenpide esim. Helsingin seudulla olisikin ollut ja olisi vieläkin metron sulkeminen. Ovathan pääkaupunkiseudun koronalukemat Suomessa aivan omaa luokkaansa.

7

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metro, sporat, bussit, tietyt siivousalan toimijat, päiväkodit ja taksit. Siinä merkittävimmät koronan levittäjät.

    • Anonyymi

      Virukset eivät ole mikrobeja, vaan kuollutta massaa.

      • Anonyymi

        Ei nyt ihan pelkkää massaa. Niillä on DNA ja RNA. Ne luokitellaan kuolleeksi, koska ne eivät kykene lisääntymään ilman isäntäsolua. Esimerkiksi virologi akatemiatutkija Matti Jalasvuori on sitä mieltä, että virus pitäisi määritellä eläväksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei nyt ihan pelkkää massaa. Niillä on DNA ja RNA. Ne luokitellaan kuolleeksi, koska ne eivät kykene lisääntymään ilman isäntäsolua. Esimerkiksi virologi akatemiatutkija Matti Jalasvuori on sitä mieltä, että virus pitäisi määritellä eläväksi.

        Se on vain Masan mielipide. Voihan se isännässä ollessaan hieman elostella.


    • Anonyymi

      Ja jos metroa ei olisi ollenkaan rakennettu, ei olisi myöskään rakennettu tiiviitä asutus- ja kauppakeskittymiä metroradan varteen, joita ulkopuoliset nyt välttelevät.

      Kelpaa nyt ikäihmisen asua hyvien liikenneyhteyksien lähellä. Ei muuta kuin ajaa hissillä torniasunnosta alas suoraan metroasemalle tai alakerran kauppakeskukseen, jossa nyt riittää hyvin tilaa kahvitella.

      • Anonyymi

        Ai juomaan kiskurihintaista huonoa kahvia kalseilla muovikalusteilla, tyhjässä, kaikuvassa tilassa?
        Kyllä minä keksin parempiakin kidutuskeinoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai juomaan kiskurihintaista huonoa kahvia kalseilla muovikalusteilla, tyhjässä, kaikuvassa tilassa?
        Kyllä minä keksin parempiakin kidutuskeinoja.

        Kommenttini oli sarkasmia, mutta ei aivan onnistunut siinä. En itsekään viihtyisi asukkaana sellaisessa kompleksissa, enkä asiakkaanakaan ainakaan näinä aikoina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe