Joulukinkku ei koskaan voi olla liian kypsä

Anonyymi

Moni on jättänyt joulukinkun liian raa'aksi sisältä kun on alettu leikkaamaan.

Pitäkää sitä kinkkua uunissa tarpeeksi pitkään. Ei sitä voi ajalla pilata, mitä mureampaa sitä parempaa.

4

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja sen 12 kilon tai pienemmän kinkun voi kantaa kaupasta suoraan uuniin, tulee vähintään yhtä hyvää kuin sulaneessa, ottaa vaan paljon kauemmin aikaa, silläkään ei ei ole merkitystä.

    • Anonyymi

      Hyvä ohje, ja sama koskee kaikkea lihaa. Telkassakin näytetään kuinka hienoissa ja kalliissa ravintoliassa tuodaan pihvit puolikypsinäverta tirskuvina könttein. Ihan kuin ei olisi aikaa paistaa niitä kunnolla kypsäksi. samoin kanan kanssa, kunnolla kypsäksi ja kymmenen minyyttia päälle varmuuden vuoksi.

      • Anonyymi

        Mene hyvä ihminen ravintolaan ja tilaa pihvi mediumina, et sen jälkeen kypsää pihviä halua.
        Sian- ja broilerinliha on tietenkin aina kypsennettävä läpikotaisin.


    • Anonyymi

      77 asteessa kinkku pois uunista ja verkon irroitus . Aattona ennen syöntiä kinkulle kuorrutus ja puoleksi tunniksi uuniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      41
      10583
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4922
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4743
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4076
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3085
    Aihe