Moi!
Mul on ollu nyt kolmisen vuotta IBS, ja nyt pitäisi jälleen palata hyvin rajoitettuun ruokavalioon. Sillä vatsavaivat yms. pahentunut. Vaikka olenkin sairastanut suht kauan, en siltikään tiedä että MITÄ sitä nyt sitten saisi syödä?
Jos tätä lukee joku ketä on viljaton/gluteeniton ja maidoton (ja sokeriton), niin mitä sinä syöt päivässä?
Tänään tarkoitus mennä kauppaan, joten jonkinlaista ruokalistaa pitäisi tehdä...
MITÄ MAIDOTON, VILJATON JA SOKERITON SAA SYÖDÄ?
6
2755
Vastaukset
- Anonyymi
Hei!
Mulla vuosikaudet ollut samat ongelmat tämän sairauden kanssa ja vasta nyt osaan hoitaa sitä. Kokeile hissiä,tattaria,amaranttia,kvinoaa,kauraa ja riisiä jätä kaikki epäterveellinen pois ( alkoholi ja tupakka ainakin itselläni pahentaa tilannetta välittömästi) osta maitohappobakteereja mahd.laajakirjoisia. Jos et ole vielä kasvissyöjä sitä kannattaa pohdiskella tai ainakin vähentää punaisen lihan määrää ja seurata tilannetta se mikä sopii yhdelle ei sovi välttämättä toiselle. Soijapavut ja muut pavut on huuhdottava huolella,luotettava pidempään kun ohjeissa ja vaihdettava vesi muutamaan otteeseen myös keitettäessä. Fermentoimaan kannattaa opetella ja tutustua kimchiin,Tempehin... Vaihtoehtoja roskaruualle on paljon, tämän sairauden hoito on täysipäiväistä työtä kunnes löytää itselle sopivan ruokavalion. Itse tulen kipeäksi jos mässytän karkkia tai hätäpäissäni sorrun nappaamaan pullan tms. Sokeri, gluteeni,maito,hiiva,liha ja kananmuna ovat pois ruokavaliostani (jos sorrun niin todella tunnen sortuneeni).Mikäli olet joutunut syömään antibiootteja on se saattanut aiheuttaa tilanteeksi tai näin ainakin itselleni kävi. Toivon,että jaksat vaativan sairautesi kanssa se vaatii paljon työtä ja itsekuria! itse haluan kääntää asiat positiivisiksi ja hoksasin etten voi edes syödä epäterveellistä kun tulen siitä hiton kipeäksi - jonkinlainen automaattinen suojelu😂Hyvää ja kaunista kevättä! - Anonyymi
Minulla lääkkeiden aiheutttama todenänöisesti eikä minkään ruuan vältteleminen auta. Tsemppiä teille. Minulla tämä ns juoksuttava muoto eikä ole kivaa.
- Anonyymi
Piparminttujuomaa (teen kaltainen valmiste) kannattaa juoda. Vatsa tykkää siitä.
- Anonyymi
Toihan on helppoa eli kaikkea muuta kuin maitoa, sokeria tai viljaa - siis kokolihaa, munaa, vihanneksia, juureksia jne...
Ja niistähän saa aikaan vaikka mitä eli keittoja, laatikoita, munakkaita jne...
Maidon voi aina korvata kaura-valmisteilla, sokereita tulee väkisin, sillä niitä on kaikissa kasviksissa ja eniten marjoissa, viljoista riisi, tattari tai maissi ehkä käyvät.
Tee tattarinuudeleita kanasoija-kastikkeessa, paljon inkivääriä, valkosipulia ja kevätsipulia sekaan, ehkä vähän tofua mukaan pilkottuna ellet ole allerginen sillekin.
Lihassa on vähän sokeria, joten kunnon pihvi perunoiden ja kasvisten kera eli porkkanaa, hernettä ja lanttua (pyhä kolminaisuus) keitettynä ja öljyllä, suolalla,, pippurilla maustettuna oheen.
Munakas ilman maitoa kaura-valmisteella tai vedellä, sekoita munat ja neste, vähän suolaa ja peppaa, paista kasvis-öljyssä, oheen salaatti kauden vihanneksista eli domskua, kurkkaa, kaalia, sipulia ohueksi slaissattuna ja vähän viinietikkaa ja oliiviöljyä päälle ja se on siinä.- Anonyymi
Kävin myöhemmin katsomassa IBS_oireyhtymän ja olen pahoillani mainitsemistani herneistä, kaalista ja sipulista - en arvannut, että nekin ovat haitallisia, mutta korvaa ne käyttämällä muita kasviksia ja yrttejä - näin saat edes vähän makua ruokaasi.
Noin yleensä kaikki ruoka lähtee oikeastaan sipulista eli se on se perusta, jolle muut maut tukeutuvat ja ilman sitä on vaikeaa tehdä maistuvaa ruokaa, mutta eiköhän sekin onnistu, kun käyttää yrttejä.
- Anonyymi
Liha, kala, kananmunat ja vihannekset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331028