kaalisalaatti (etikkainen "pizzasalaatti")

cavolo

Etsin reseptiä usein pizzerioissa tarjottavalle kaalisalaatille.
(Jossa kaalta, öljyä, etikkaa, pippuria, joskus paprikaakin.. ja hunaja? - jonka annetaan muhia..)

ONko salaatilla joku ihan oma erisnimi jollakin kielellä? Olen yrittänyt italiankin kielisiltä sivuilta etsiä!

Haluaisin tehdä kyseistä salaattia, ja mahdollisesti vain sekoittamalla em. ainekset voisi saada ihan ok. salaattia, mutta salaattia on järkevää tehdä vähän isompi satsi, niin olisi alun alkaen mukavaa, että mittasuhteetkin olisivat kuta kuinkin oikein..

8

37149

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmut Kohl Slaw

      Eiköhän kyseessä ole perinteinen amerikkalainen Cole slaw, eli kypsentämätöntä kaalia ja jotain hapanta litkua maustettuna dressingiksi.

    • amatörköksa

      1 dl öljyä
      1 dl viinietikkaa
      1/2 dl vettä
      1/2 dl sokeria
      1/2 tl suolaa

      1/2 keskikokoinen kaalinpää

      mustaapippuria

      Suikaloi kaali mahdollisiman ohuiksi viipaleiksi kulhoon. Kiehauta muut ainekset (-pippuri) liemeksi ja kaada se kaalin päälle. Mausta pippurilla. Anna jäähtyä. Siirrä peitettynä kulho jääkaappiin ja anna muhia 4-5 päivää. On silloin parhaimmilaan. Sekoittele välillä.

    • amatörköksa

      400 g suikaloitua kaalia
      1 rkl etikkaa
      1 rkl vettä
      1 tl mustaapippuria
      1 tl suolaa
      1 tl sokeria




      Sekoita ainekset ja anna hautua vähintään viileässä tunti.

      Minusta tuntuu että tuo aikaisempi "ilman etikkaa" ohje muistuttaa enemmän pizzerioitten salaattia kuin tämä yllä oleva.

    • Kehittäjä

      Tuohon lisäsin:

      1 rkl valkoviinietikkaa
      1 rkl oliiviöljyä
      1 tl sokeria edellisten lisäksi

      Toimiiii

    • WhiteGabbage

      Valkokaali suikaloituna on yleensä ruokani salaattina ihan vain valkosella balsamiviinietikalla ja oliiviöljyllä kostutettuna ilman mitään mausteita tai majoneeseja. Tavallisesti kaali vain leikataan liian grouvisti tai murskataan yleiskoneen leikkuuterällä, jolloin se ei maistu niin hyvältä kuin se voisi. Paras tapa on käyttää hyvälaatuista kokkiveistä ja "sahata" mahdollisimman ohuita siivuja halkaistun kaalin leikkauspinnalta käyttäen veistä lähes lappeellaan. Vie hieman kauemmin aikaa kuin "normaali" suikalointti, mutta kaalistakin tulee todella hienoa ja makean hapanta. Tähän vielä muutama hyvä domsku, vähän salottisipulia hienoina siivuina ja jotain yrttiä päälle, niin johan on raikas salaatti pitsan oheen.

    • 1 kokkaaja

      Juustohöylällä saa halkaistusta kaalista aika mehevää ohutta suikaletta.

      Voiko kaalimurskaa vhän höyryssä pehmentää ennen kuin sekoittaa salaatin?

      Entä puolukka- porkkana- ananas- sipuli- ja viinietikka - sopiiko joukkoon?

      Mistä aineksista on tehty punakaalista valmistettu joulusalaatti.. joskus maistanut ja
      se oli todella hyvää, vähän etikkaista ja makeaa.

      • WhiteGabbage

        Juustohöylällä tai mandoliinillakin saa suht' ohutta siivua, mutta oikeanlainen veitsenkäyttö antaa parhaan tuloksen - kannattaa harjoitella tovi.

        Mainitsemistasi aineksista miun makkuun käyvät vain porkkana raasteena ja hienoksi siivuttu sipuli (kaikki lajikkeet käyvät) - ananaksen unohtaisin ja rusinat, vaikka niitä kouluruokalassa appelsiinilohkojen kera kaalisalaatissa aikoinaan aina olikin. Vähän makuusi sopivaa viinietikkaa ja hyvälaatuista oliiviöljyä päälle - ei se muuta kaipaa. Toki kannattaa kokeilla eri aineksilla, niin löytää itselleen maukkaimman.

        Joulusalaattista sen enempää tiedä, mutta voisin kuvitella sen olevan etikan, veden, suolan ja sokerin (ehkä hunajan) kanssa marinoitua ohueksi siivuttua punakaalia vähän samaan tapaan kuin "mummon kurkut". Anna kehittyä muutama tunti jääkaapissa ennen tarjoilua.


    • Anonyymi

      Kaikista ihanin on pizzan kanssa hapankaali, jota ilman en pizzaa voi syödä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe