Äärioikeiston "vapaus"-populistien takia, Suomen kansalaiset koronariskissä.

Anonyymi

Sitä jatkuvaa kitinää "vapauksien" puuttumisesta, on jouduttu kuuntelemaan, äärioikeiston suunnalta, koko koronapandemian ajan. Vanhuksia, vammaisia ja pitkäaikaissairaita on kytätty suurennuslasin kanssa ja korona riskiryhmien ytimeen kuuluvat, autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipusairauseläkeläiset, on jätetty ilman aitoa oikeusturvaa 800€/kk orjuuseläkkeille, vakavan pandemian keskellä.

https://www.aljazeera.com/opinions/2021/6/25/beware-of-freedom-populism

"Vapaus" tarkoittaa äärioikeiston ansaitsemattomia etuoikeuksia, lupaa riskeerata Suomen kansalaisten terveydet ja henget, matkustelemalla Venäjälle EM-jalkapallokisoihin hakemaan, vakavia koronavariantteja, tai matkailulla Viroon, sikäläisen äärioikeiston "humanitäärisen kriisin" estämiseksi.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16998522/viron-humanitaarinen-kriisi-johtuu-aarioikeistohallituksesta-ei-suomen-itsesuojelusta-

Korruptiopoliitikot Suomessa, lienevät EU:n kärkikastia, kun äärioikeiston veroparatiisiporvarit, näyttävät saavan tahtonsa läpi, niitä perään huutamiaan Veroparatiisi-"vapauksia" öykkäröinnilleen rahahuveissaan.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666010/koronan-riskiryhmat-800ekk-orjuuselakkeilla-ilman-aitoa-oikeusturvaa-suomessa

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16929004/terveydenhoidon-resurssit-kohdistettava-1-250ekk-minimielakkeiden-aidon-oikeusturvan-toteutukseen

Korruptiopoliitikkojen on turha odottaa äänestäjiä, tulevissa eduskuntavaaleissa, jos heikoimpaan asemaan pahoinpideltyjen ja pakotettujen vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden, oikeusturvaa ei pian korjata vastaamaan, 2021-luvun korkeita elinkustannuksia ja ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia päivitetä oikeus-sivistysvaltioiden 1 250€/kk MINIMIELÄKKEIKSI, että riskiryhmillä olisi edes jonkinlaiset mahdollisuudet, puolustautua vakavia pandemioita vastaan, kun äärioikeiston populistiporvarit "vapaus"-aatteineen, Veroparatiisi-juhlistaan niitä Suomeen kuljettavat.

10

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuohon kun lisätään tämä:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16911639/petosperskok-suunnittelevat-massiivista-maahanmuuton-lisaamista-ulkomaista-halpatyovoimaa

      Kansanterveys on tuntematon käsite, äärioikeiston populistiporvareille, korruptiopäättäjät jättäneet riskiryhmät, täysin heitteille 800€/kk orjuuseläkkeille, ilman aitoa oikeusturvaa, vakavien pandemioitten keskelle Suomessa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16889452/aarioikeisto-keskustan-saarikon-sairaus-kansanelakelaisten-raaka-hyvaksikaytto#comment-107531413

      Oikeus-sivistysvaltioissa ovat 1 250€/kk MINIMIELÄKKEET, vanhusten, vammaisten ja pitkkäaikaissairaiden turvana. Suomessa kaikki korruptiopoliitikot/päättäjät, kylmän piittaamattomia populistien miellyttäjiä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16696633/terveyssyista-rokotteista-kieltaytyjia-syyllistetaan-quotrokotekielteisiksiquot--ek-medioissa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16254985/thl-on-radikalisoitunut-aarioikealle---ajaa-veroparatiisi-sotesijoittajien-voiton-maksimointia

      Kertaakaan ei Veroparatiisi-THL:kään ole maininnut, että Suomessa on suuri määrä vakavia esim. autoimmuunisairauksia potevia, joille kaikki rokotteet ovat hengenvaarallisia. Juurikin nämä riskiryhmät, olisi heti pitänyt turvata 1 250€/kk minimieläkkeillä, eikä jättää heitteille, koronapandemian keskelle oikeusturvattomiksi, kuten nyt tehtiin.

      https://www.nbcnews.com/health/health-news/covid-vaccines-may-not-protect-people-immune-disorders-nih-trial-n1266886

    • Anonyymi

      Veroparatiisi-kapitalismin sääntelemättömät vapaudet, Veroparatiisi-soteineen ja EU-tukipaketteineen rikkaille valtioille, ovat demokratian vastaiset ja jo toteutunut uhka demokratialle, oikeusvaltiolle ja kansalaisten perusoikeuksille.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16904338/veroparatiisiyritykset-on-laitettava-verotukseen-ja-aitoon-yhteiskunta-luontovastuuseen

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16960037/korruptio-perustuslaki-valiokunnan-laiton-veroparatiisi-sote-lausunto-on-rikos-

      Korruptio-perustuslaki-valiokunta, käytti Veroparatiisi-sotemonopolien pörssikeinottelijoita "asiantuntijoina", veroparatiisi-sotelausunnolle, jonka korruptiopäättäjät eduskunnan yksipuoluejärjestelmässä, kansalaisten perusoikeuksien vastaisesti hyväksyttivät.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16935049/petoskokpersujen-eu-tukipaketin-valevastustaminen-on-quotpoikkeusquot-joka-vahvistaa-eu-tukipaketin

      Kaikki mitä äärioikeiston järjestäytyneet veroparatiisi-rikolliset, vain keksivät pyytää, viedään pienellä teatterilla ja draama-käsikirjoituksella, helposti läpi eduskunnan yksipuoluejärjestelmässä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16657944/kansanedustajat-eivat-edusta-enaa-demokratiaa--sananvapauksien-estaminen-on-iso-rikos-#comment-105133340

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17014228/veroparatiisi-sote-quotvarmistus-teatteriquot-ei-tee-siita-laillista-se-on-selkeasti-laiton-#comment-108734436

      500 000:tta ikäihmistä, vammaista ja pitkäaikaissairasta, edelleen äärimmäisessä köyhyydessä, ilman aitoa oikeusturvaa Suomessa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17015858/pekonen-toimi-tyoministerina-sote-ministerin-tehtavista-sarkkinen-jatkaa-samaa-virhetta#comment-108758019

      Äärioikeisto-Kepujenkin suuret lupaukset: "useista sadoista euroista ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen, olivat pelkkiä, täysin vastuuttomia vaalivalheita.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16919087/aarioikeisto-vihreiden--ohisalon-koyhyyselakelaisten-kylma-pahoinpitely-jatkuu

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Just niin. Turhanpäiväiset asumistuet ja sossuavustukset pois, ja arvioidaan sitten, kuinka köyhä elää 850€/kk.

    • Anonyymi

      Asumistukia on korotettava, mutta ensin 1 250€/kk MINIMIELÄKKEET, aidon oikeusturvan minimi Suomenkin kansalaisille, kuten oikeus-sivistysvaltioissa, aidoissa demokratioissa on.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2f1cf278-59f9-45ec-b801-e6e3a2aa3791

      https://www.aftonbladet.se/minekonomi/pension/a/86ej6x/siv-81-har-lag-pension-trots-40-ars-arbete

      EK-Yle vain boostaa äärioikeiston pintaliitäjiä, eikä tv-ohjelmistoakaan ole aikuisille ihmisille, kun nuoret ovat ulkona. Nuorten orjailu EK-medioissa, on äärioikeiston veroparatiisi-markkina-ideologioitten mielistelyä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Muutenkin jo köyhyyteen, ilman aitoa oikeusturvaa jättäminen, on hengenvaaraan altistamista, pandemian keskellä muutenkin, mutta eikun lisää boostia veroparatiisi-äärioikeiston koronalinkoon.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16400727/800-ekk-ei-ole-sairaus-kansanelake-vaan-ihmiskauppaa-eduskunnan-yksipuoluejarjestelmassa#comment-102448912

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16696633/terveyssyista-rokotteista-kieltaytyjia-syyllistetaan-quotrokotekielteisiksiquot--ek-medioissa

      Kanadaa myöten tiedottavat, Suomen Venäjältä tuomasta koronavirus-aallosta ja nyt sitten Himokselta lisää vauhtia pandemiaan.

    • Anonyymi

      https://www.cbc.ca/sports/soccer/finland-covid-fans-russia-euro-2020-1.6081668

      Viisi, viisi miljoonainen väestö, on lopulta aika katoava kansakunta. Siihen kun lisätään, että puoli miljoonaa sairaus-kansaneläkeläistä, on pahoinpidelty oikeusturvattomiksi, jätetty kärvistelemään 800€/kk orjuuseläkkeillä, ilman aitoja mahdollisuuksia hoitaa itseä, torjua ja ennaltaehkäistä korona- ym pandemioita, ei voi kuin ihmetellä ns. päättäjien korruptiota, piittaamattomuutta ja välinpitämättömyyttä, ahneutta.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16450982/bf-veroparatiisirikolliset-vaarantavat-suomen-turvallisuutta-valepropagandalla

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16696633/terveyssyista-rokotteista-kieltaytyjia-syyllistetaan-quotrokotekielteisiksiquot--ek-medioissa

      Se aito oikeusturvan minimi, 1 250€/kk MINIMIELÄKKEET, olisi nyt erityisen tärkeä, kun pandemiat eivät ole maailmasta, mihinkään katoamassa.

    • Anonyymi

      Keiden idea oli avata raja koronavariaatioille ?

      https://www.nbcnews.com/health/health-news/covid-vaccines-may-not-protect-people-immune-disorders-nih-trial-n1266886

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16696633/terveyssyista-rokotteista-kieltaytyjia-syyllistetaan-quotrokotekielteisiksiquot--ek-medioissa

      Keiden idea oli jättää, koronan riskiryhmät, ilman aitoa oikeusturvaa 800€/kk orjuuseläkkeille ja ilman euronkaan tukea koronan torjuntaan ?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16254985/thl-on-radikalisoitunut-aarioikealle---ajaa-veroparatiisi-sotesijoittajien-voiton-maksimointia

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16960037/korruptio-perustuslaki-valiokunnan-laiton-veroparatiisi-sote-lausunto-on-rikos-

      Veroparatiisi"terveys- ja lääke"monopolien pörssikeinottelijoiden, käyttäminen Veroparatiisi-soten "asiantuntijoina" on iso rikos Suomen perustuslakia ja kansalaisten puuttuvia perusoikeuksia vastaan.

      https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/4200369

      Rahasta 1 250€/kk MINIMIELÄKKEIDEN toteuttaminen Suomessa ei ole kiinni, puuttuu tahtotila, osaaminen, kyvykkyys ja tehot niin ministereiltä, kuin kansanedustajilta. Se niistä "arvovalinnoista".

      https://www.dw.com/en/german-government-strikes-deal-on-basic-pension/a-51192993

      Eläkerahastoissa pelkät korot, ovat tuhansia miljardeja euroja - on mistä ottaa. Hallituksella on kaikki valtuudet, määrätä sieltä otettavaksi, se olematon siivu, joka olisi pitänyt ottaa jo aikoja sitten 1 250€/kk MINIMIELÄKKEISIIN, aidon oikeusturvan minimin 2021 toteuttamiseen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16328939/attendon-mehilaisen-terveystalon-esperin-veroparatiisirikolliset-tuomittava-ihmiskaupasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      70
      17713
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      45
      5491
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      304
      2960
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      43
      2665
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      172
      2455
    6. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      8
      1999
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1944
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1792
    9. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      141
      1732
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1648
    Aihe