Evoluutio on tapahtunut vain evoluution mekanismit ovat epäselvät.
Itseasiassa koko ajatus elämän synnystä on mieletöntä.
Jokaisen kansan kieli on kieliopiltaan monimutkaista ei ole voinut tulla itsestään. Itsestään syntyisi vain todella yksinkertainen kielioppi.
Väite, että maapallolla olisi syntynyt elävä solu sattumalta jostakin orgaanisesta alkuliemessä on korkeimman luokan järjettömyyttä. (mistä alkuliemi)
Välimuodoksi sopivia fossiileja ei ole. Fossiilit todistavat nopeasta synnystä ei hitaasta.
Olisi varsin omituista, jos lähtötilanteessa kaikki alkuaineet taqi niiden isotoopit olisivat esiintyneet 100% puhtaana.
Kouluissa opetetaan, että hiili syntyy vähitellen turpeesta, vaikka missään ei voida näin havaita tapahtuvan.
Koulujen oppikirjat opettavat vanhanaikaista evoluutiota. Jonka evoluutio satusedät ovat hylänneet. Kun evoluutio oppia pitää jatkuvasti päivittää.
Maailmankaikkeus on hyvin suuri ja rakenteeltaan monimutkainen.
Mitään maailmankaikkeuden kehittymisestä ei ole havaintoja.
Havaitut supernovat ovat merkkejä hajoamisesta ei synnystä.
Valitettavasti Suomen yliopistoissa ei opeteta enää luomisoppia ja teologia on nyt yliopistossa evoluutiota. Ja Matti Leisolaa ja Tapio Puolimatkaa ja Pekka Reinikaista ei päästetä julistamaan vasta evoluutiota kirkkoihin ja seurakunnan tiloihin. Vain evoluutiota mikä ei ole edes mahdollista saa julistaa kirkoissa.
Onneksi on Luther - Säätiö missä saa julistaa ainoata oikeata oppia eli luomista.
Arto 777
Evoluutio ei voi olla kuinkaan mahdollista
5
136
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä aloitus kuuluu Uskonnot ja uskomukset/Kreationismi -palstalle. Ei liity mitenkään tieteeseen.
- Anonyymi
Jokaisella on oikeus mielipiteeseen. Faktat on sitten eri asia.
- Anonyymi
Vein tyttärentyttäreni Heselle. Odottelimme annosta kun kiinnitin huomiota viereisen pöydän miehen T-taitaan. Rinnuksissa oli teksti: "Science doesn't care what you believe."
Saahan sitä uskoa. Eri asia, onko siinä uskossa vähääkään järkeä. Aloituksessa ei ainakaan ollut. Väärät väittämät olivat lapsellisuudessaan sitä luokkaa, ettei niitä kannata alkaa edes oikoa.
Vai ihan yliopistoissa pitäisi opettaa luomisoppia. Mistä näitä vielä Suomessakin sikiää?
- Anonyymi
Evoluutioteoria vaikuttaa olevan hyvässä kantamassa, kun sen vastustus on tätä luokkaa.
Jutut hyppivät miten sattuu eri tieteenaloille ilman järjen häivää. Pahimmillaan ei ole vain epämääräisiä kysymyksiä, joilla ei ole mitään tekemistä evoluution kanssa, vaan ihan puhdasta valehtelua.
Koska on Suomen yliopistoissa opetettu luomisoppia? Mitä ihmettä se on muka pitänyt sisällään? Eihän luomisesta ole edes hypoteesia olemassa.
Vai julistetaan evoluutiota kirkoissa? Noh. Alun perusteella Artolla on ihan oma käsitys siitä mitä evoluutio tarkoittaa. On hämmästyttävää miten joku voi päästä suomalaisen koulutusjärjestelmän läpi ja olla näin pihalla.
Tieteitä ei muuten tehdä julistamalla. Ihan näin alkeellisena tietona. Ei maastakaan tule litteää vaikka sitä kuinka julistettaisiin jossain seurakunnassa. - Anonyymi
Pienetkin parannukset luovat etua, joten on vain ajan kysymys miten nopeasti kehitytään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1042627Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww1021705- 671525
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje141236Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi221038- 81963
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe44921Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta119916Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta337832- 77830