MOI!
..pihansiivouksen aloitin eilen, mm pusikoita poistamalla..
Pisimpään on olleet eräät pajupehkot, koska, parempi puoli sanoi, jotta täytyy silläkin puolen jotain suojaa olla (tuulelta)..
nämä ovat olleet noin kaksi kymmentä vuotta.
Omat havainnot viittaa meidän pihalla olevan ainakin neljää erilaista pajua, jotka on vähintää 5 m korkeita puskia tai puumaisia tyveltä "kilpikaarnamaisella" kuorella, ja kevään kukinta-ajoissa on eeroa myös..
neuvoista kiitos,
T:jp
Pajut - Kuinka tunnistan eri pajulajit?
4
374
Vastaukset
- Anonyymi
Luontoportin, wikipedian avulla Halava ja Kiiltopajun tunnistin, Salavat jäi epävarmaksi, kun lehen kuva oli wikissä saksal joka on kuvassa soukempi kuin täällä, tähän päälle olisi vielä kolme lajia luultavasti.
- Anonyymi
Kannattaisi ehkä mennä kysymään ”Koti ja Rakentaminen”-palstan ”Puutarha”-osioon. Sieltä voisi saada neuvoja myös siihen, miten pajuista pääsee eroon - jos pääsee.
- Anonyymi
Kiitti vinkistä!
siirrytään.. - Anonyymi
Pajulajit on kovin tärkeitä kevätkukkijoita kimalaisille ja mehiläisille, siis pölyttäjille. Koitetaan suosia pajua ja raitaa ainakin, juuri isompirunkoiset kukkii parhaiten. Kasvustoa voi ja kannattaakin toki välillä harventaa järeytymisen edistämiseksikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841388EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111202- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102781- 54773
- 30706