viikon päästä alkava uusi helle on peruttu

ennustan jo ennen fmi:tä ...ei nouse hellelukemiin...
7181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ilmatieteenlaitoksen kymmenen vrk:n ennusteessa sunnuntaista tiistaihin on Keski-Suomessa 25 - 26 astetta.

Äänestä

Ei tarvitse noustakaan yli 40 asteen lämpötilat, vettä voisi tulla, puhdistuisi ilma kasvien siitepölystä.

Joskus näkee hienoja salamaniskuja, jos iskee lähelle ja kovaa, ääni kuuluu samaan aikaan kuin välähtää valkoisena koko taivas.

Äänestä

Saa nähdä. Yksittäiset megahellepäivät kesken muuten kohtuullista säätä ovat yleensä olleet huuhaata.

Tällä hetkellä tänne Lahteen ennustaa Foreca seuraavasti

Ti 20.7-La 24.7 tyypillisesti noin 20 asteen päivälämmöt, 11 asteen yölämmöt.

Su 25.7 päivällä 27 astetta
Ma 26.7 päivällä 28 astetta
Ti 27.7 päivälä 29 astetta
Ke 28.7 päivällä 28 astetta.

Voihan tuo mennä myös huti mutta henkisesti varautuisin siihen että päivällä tulee taas olemaan varsin lämmintä useamman päivän ajan. Forecan 15 vrk ennusteessa tuo sunnuntain 27 astetta on jopa sanottu olevan ennustettuvuudeltaan "normaali" eikä heikko. Ympäröivien päivien osalta ennuste on sitten vähemmän tarkka.

Äänestä

Omituisia nuo meteorologejen ennustukset. Kun koohottivat kovasti, tätä paluuntekevää 30 hellejaksoa. Sanoivat sen jatkuvan pitkälle elokuuhun ja kartat maamme yllä hehkuu punaisina ja loppua ei näy. Nyt sitten yhtäkiä Pekka Pouta maikkarilla jo vouhottaakin hellekurimuksen kestävän vain muutaman päivän ja vaihtuvan sateisiin. Mitä tästä opimme? Ainakin sen, ettei meteorologien ennustuksiin kannata uskoa. En usko Poudan sade-ennustuksiinkaan.

Äänestä
  • Nykyään ennustetaan viiden päivän päähän tarkemmin kuin 90 luvulla 3 päivän päähän. Tarkkuus kehittyy, mutta mitä pidemmälle ennustus ulottuu, sitä suuremmaksi kasvavat epävarmuustekijät. Kun tämän sisäistää, osaa suhtautua oikealla tavalla ennusteisiin.
    Pettymyksesi johuu vain siitä, ettet ymmärrä, mistä on kyse.

    Äänestä

Turhaa ennustelua.

Äänestä
  • Aloitus oli turhaa ennustelua. Kirves kilahti kivekseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ennustan jo ennen fmi:tä ...ei nouse hellelukemiin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu