Maaperä, paino, metsä

Anonyymi

Ehkä teoreettinen kysymys, pohdinta:

Muuttuuko maaperän massa eli paino, jos avomaalle kasvaa metsä? kosteus vaihtelua eli maan vesi pitoisuutta ei huomioida. Eli otetaan vaikka hehtaari ja maaperä kahden metrin syvyydestä. Avonaisena kyseinen maaperä painaa jotain, mutta kun paikalle kasvaa metsä ja puita ihmisen toimesta viedään pois, niin vaikuttaako tämä kyseisen maaperän massaan, siis ajateltuun kuivapainoon.
Puut imee maaperästä veden mukana ravinteita, kivennäisaineita, näin ainakin on koulussa opetettu. Eli muuttuuko maaperän massa? ajansaatossa. Auringosta tulee energiaa kasveille mahdollistaen yhteyttämisen, siirtyykö energiaa kasvien kautta maaperään muuttuen aineeksi siellä? Aine = energia ja energia = aine logiikan mukaan.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puut myös yhteyttävät, eli ottavat ilmasta hiilidioksidia, erottavat siitä hiilen omiksi rakennusaineikseen ja vapauttavat hapen jätteenä takaisin ilmakehään.

      Toki hiilinielu kasvattaa maaperän (bio)massaa reilusti.

    • Anonyymi

      Metsät ( ja suot ) uudistuvat luotaisestikin palamisen kautta jolloin kaikki muuttuu tuhkaksi aika-ajoin. Puumassa pienenee palojen jälkeen muutamaksi kymmeneksi vuodeksi mutta kokonaismassa pysyy vakiona pitkällä juoksulla.
      Kaadettu ja pois viety puumassa ei sekään muuta kokonaismassaan pitkäaikaisesti, ravinteet toki vähenevät tuhkaosuuden verran . Pohjavesi nouseen metsäpalon ja hakkuun jälkeen ko. alueella joten sekin tasottaa tilannetta,

      Koko maapallon mittakaavassa vain mannerjäätikköjen sulaminen ja pohjavesien hupeneminen vaikuttaa mantereiden painoon keventävästi. Merien vesimassa puolsetaan kasvaa lähes saman verran ja se taas puolestaan painaa mern pohjaa jossakin määrin alaspäin.

    • Anonyymi

      Maapallon massa pysyy lähes vakiona. Vain maahan pudonnut avaruuspöly meteoriitit mukaan luettuna lisää ja ilmakehän yläosista avaruuteen haihtuvat kaasut vähentävät konaismassaa. Kaikki muut tapahtumat maapallolla vaikuttavat vain massan jakaumaan. Niin myös kasvillisuuden muutokset.

      Joku voisi arvioida, kuinka paljon maapallon hitausmomentti on kasvanut ja pyörimisnopeus hidastunut, kun ihminen on polttanut maanpinnan alaisia fossiilisia polttoaineita ilmakehän kaasuiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5247
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2854
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      18
      2031
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1596
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1115
    Aihe