Lääketiede harppailee isoaskelin.
Nyt osaavat tietää kymmenien vuosien päähän kuolemapäivän.
Huomenna osataan syntymässä nähdä kuoleman päivän.
Mutta mitä lääkäri tekisi tällä avoimella tiedolla?
Mitä lääkäri tekee tiedolla tulevaisuuden kuolemasta?
4
120
Vastaukset
- Anonyymi
Osaisi kertoa asiakkaalleen sen, millä tavoin hän voisi pidentää elämäänsä ja välttää tuon ennustetun päivän toteutumista mahdollisimman pitkään.
Jos geenit sanovat että kuolee todennäköisesti sydäntauteihin tai syöpään niin ravintosuosituksiin muutoksia, joilla elää pidemmälle. Jos on taipumusta esimerkiksi melanoomaan niin parin vuoden välein koko ihon tarkistus jotta mahdollinen syöpä bongattaisiin ajoissa. Jos rintasyöpää suvussa niin rintojen tarkastus usein jne. Jaa, minä olen kuullut että joku salaliittotereetikko tietää, että kaikki koronaa vastaan rokotetut kuolee 2 vuoden sisällä.
Sittenpä ei liene aloituksen lääkäreiden tiedoilla mitään merkitystä? Vai mitä?- Anonyymi
Lääkäri todellakaan ei tee mitään sellaisella tiedolla.....ha...haaa...ei kuolintodistusta voi kirjoittaa, ennenkuin vainaa todetaan kuolleeksi. Menneessä ajassa se onnistuu, totta kai, todellakin kun palataan ajassa taaksepäin.
Kaikkihan on ennalta tarkasti määritelty tapahtuvan, eikä lääketiede voi mistään tietää aikoja. - Anonyymi
Omalla kohdalla tapahtui niin, että saatuaan patologin lausunnon koepalasta, lääkäri katsoi taulukosta, paljonko elinaikaa olisi tilastollisesti jäljellä vastaavanlaisissa tapauksissa. Kysyi haluanko tietää sen.
No, ei olisi paljon. Toki vain tilastollisesti ja ilman hoitoa. Mutta jos operoidaan, niin tilastollisesti aikaa olisi kymmenisen vuotta.
Valitsin sen vaihtoehdon. Sitenpä tässä naputellaan yli 15 vuoden kuluttua tapahtumasta ja terveen papereilla. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192715Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151119- 401035
- 61001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837