En ota kantaa siihen mitä ihmisen vaikutus on ilmastoon, MUTTA jos maapallon aikana on ollut n.15-20 jääkautta kestoltaan noin 100 000 000 -200 000 000 vuotta ja lämpimät jaksot vain aivastus siinä välissä niin uskon ettei ihmisen vaikutus ole niin merkittävä kuin haluamme luulla.
Maapallo on melkein aina jäässä riippumatta ihmisestä.
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikutat jonkin sortin denialistilta.
20 x 200 000 = 4 000 000 vuotta.
Maan ikä on 4500 000 000 vuotta.
Sinulla on suhteet pahasti sekaisin "aivastuksinesi". Toiseksi on aivan sama, mitä sinä luulet. Tietotasosi tuntuu olevan melko heikoissa kantimissa.
Tältä asia todellakin näyttää jos tarkasteluväliksi otetaan riittävän pitkä jolla tapahtumia arvioidaan.
Maapallon historiassa tapahtuneiden ilmiöiden mittakaavakin on aivan toinen kuin se mistä nyt ollaan tekemssä ilmastohätätilaa.
Ihmiskunnan aikakausi on vain pieni vaihe ja sen keston aikaa on aivan turhaa verrata maapallon jaksoihin jotka säätelevät olosuhteita.
Vaikkapa Milankovićin jaksojen kokonaisvaikutus pohjoisella pallonpuoliskolla, jossa mantereisia alueita on paljon, ja jäätiköillä on parhaat edellytykset muodostua ja tuhoutua. Jaksot vaikuttavat kuitenkin myös sademääriin ja haihduntaan, missä valtamerillä on iso rooli.
Alarmistien halu määräillä on asioiden oikeissa mittasuhteissa vailla mitään perusteita.
Perusteet ovat erittäin vahvat. Nykyinen lämpeneminen on nopeampaa kuin koskaan ennen, eikä taustalta ole kymmenien vuosien tutkimusten jälkeenkään löytynyt muuta syytä kuin ihmisen ilmaan tuprutteleva fossiilinen hiili. Se mikä ennen tapauhti tuhansien vuosien skaalalla luonnollisissa prosesseissa, tapahtuu nyt kymmenissä vuosissa tai korkeintaan parissa sadassa vuodessa.
Aloituksen tekijällä on mittasuhteet pahasti pielessä, kuten jo toisessa kommentissa todettiin.
Maapallo ei ole edes ollut aian olemassa. Ja se tuhoutuu asuinkelvottomaksi jo miljoonan vuosituhannen kuluttua (auringon muutosten takia).
Joten mitä väliä, antaa palaa, jooko.
Käyttäytymisen perusteella karvaton apina ei ole merimetsoa fiksumpi.