Lähes poikkeuksetta kun joku tietää jotakin, niin sillä tiedolla ei ole mitään todellisuuspohjaa, vaan kyseessä on vain persoonallinen näkemys tai omalaatuinen mielipide. Tämä ei ole mitenkään harvinaista edes tieteessä. Älykkään ihmisen luulisi ymmärtävän, että ei hän oikeasti tiedä juuri mitään ja silti moni pätee estoitta tiedoillaan.
Miksi ihmiset luulevat tietävänsä oikeasti asioita?
14
195
Vastaukset
- Anonyymi
No, kun on opetettu että miten asiat ovat. Tosin nuo opit ovat minunkin aikana jo monesti muuttuneet. Sekin aikoinaan opetettiin varmana tietona, että kaikki syntyi ihan tyhjästä ja maailmankaikkeuden kokonaisenergia tai jotakin on nolla. Sehän ei ole totta. Kaikkea ei edes lähimainkaan tiedetä. Luullaan vaan ja esiinnytään tietäväisinä.
- Anonyymi
Maailmankaikkeuden kokonaisenergia on sekä empiiristen mittausten- että teorian mukaan nolla. Jos sinulla on parempaa tietoa, niin laitahan lähde näkyviin.
- Anonyymi
Esimerkkinä rokotevastaisuus. Joku änkyrä laittaa valeuutisen liikkeelle, ja heti jotkut ihmiset menevät lankaan ja alkavat levittää sitä eteenpäin totuutena.
- Anonyymi
Minä en ottanut rokotetta, koska se ei parantanut tautia , kuten isorokko !
- Anonyymi
Kannattaa lukea, että minkälaisia kommentteja ihmiset kirjoittavat niilo22:lle. Ihmiset eivät aavistakaan kuinka ymmärtämättömiä he todellisuudessa ovat. Niilohan on nero kommentoijiin verrattuna.
- Anonyymi
Kai se on sitä itsetunnon pönkitystä, tunnetaan itsensä fiksuksi. Se voi tuoda myös turvallisuuden tunnetta, kun tiedetään "varmuudella" miten asiat ovat.
- Anonyymi
No tuo nyt on vain sinun mielipiteesi.
- Anonyymi
Taidat liioitella.
Kerro nyt joku käytännön esimerkki näkemyksesi tueksi niin ruoditaan siltä pohjalta.- Anonyymi
Tämä oli siis kommenti aloituksen esittäjälle ..
- Anonyymi
Kyllähän älykäs tietää, millä on todellisuuspohjaa ja millä ei.
Tuolla aloituksella esim. ei ole mitään todellisuuspohjaa, että se siitä.- Anonyymi
Oletko juuri sinä tällainen joka luulee olevansa älykäs 😮
- Anonyymi
Minua pidettiin viisaana muinoin , koska googlettelin 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Tieto on suhteellista. Kenelläkään ei ole koskaan absoluuttista tietoa mistään asiasta. Onneksi useimmissa tapauksissa riittää, että tietää asiat paremmin kuin kukaan lähiympäristössä.
- Anonyymi
Tätä samaa pohdiskelen kuin aloittaja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1799703Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1264191- 1133959
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24243706- 603477
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint462764Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras182142- 571979
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201571Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101391