Lähipäivinä kannattaa iltaisin katsella etelän suuntaan jos selkeää. Kansainvälinen avaruusasema näkyy vaihteeksi myös Suomessa. Esim. sunnuntaina 26.9 tulee näkyviin Porissa (näkyvissä 4 min) ja Helsingissä (näkyvissä 5 min) lounaan suunnassa 10 asteen korkeudella 20:30 ja Joensuussa 20:31 (näkyvissä 3 min)
Kahdessa ensinmainitussa häviää näkyvistä ollessaan kaakossa ja Joensuussa vähän aiemmin. Korkeimmillaan se näkyy Helsingissä 19 asteessa (Pori 16 ja Joensuu 13)
Etelässä näkyy illalla kirkas Jupiter ja sen oikealla puolella himmeämpi ja punertava Saturnus. ISS kulkee Saturnuksen yli ja lähestyy Jupiteria mutta katoaa näkyvistä ennen kuin saavuttaa sen koska menee maan varjoon. 27.9 se tulee näkyviin 19:43 ja kulkee myös Jupiterin yli kadoten taas näkyvistä ennen horisonttia.
Edellinen sillä ehdolla että on selkeää ja ollaan "hyvällä" paikalla.
Katsoin sen menoa keskiviikkona 22.9 ja olipa kirkas, kirkkaampi kuin Saturnus mutta himmeämpi kuin Jupiter. 26.9 muutama minuutti ennen ISS:ää etelästä nousee näkyviin USA:n sotilassatelliitti USA 186 mennen Saturnuksen, Altairin ja Vegan ohi.
ISS taas iltataivaalla
Anonyymi
1
166
Vastaukset
- Anonyymi
Korjausta edelliseen sen verran että USA 186 (KH 11 Kennen) vakoilusatelliitin rata suhteessa tähtiin riippuu missä päin Suomea ollaan. Yllämainittu rata koskee asuinpaikkakuntaani, esim. Helsingissä se menee Saturnuksen vasemmalta puolelta ja aika kaukaa Altairista ja Vegasta ja 26.9 ISS kulkee Jupiterinkin yli kunnes häviää näkyvistä ja 27.9 klo 19:43 ISS tuskin näkyy Porissa tai Helsingissä valoisuudesta johtuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247