Lähipäivinä kannattaa iltaisin katsella etelän suuntaan jos selkeää. Kansainvälinen avaruusasema näkyy vaihteeksi myös Suomessa. Esim. sunnuntaina 26.9 tulee näkyviin Porissa (näkyvissä 4 min) ja Helsingissä (näkyvissä 5 min) lounaan suunnassa 10 asteen korkeudella 20:30 ja Joensuussa 20:31 (näkyvissä 3 min)
Kahdessa ensinmainitussa häviää näkyvistä ollessaan kaakossa ja Joensuussa vähän aiemmin. Korkeimmillaan se näkyy Helsingissä 19 asteessa (Pori 16 ja Joensuu 13)
Etelässä näkyy illalla kirkas Jupiter ja sen oikealla puolella himmeämpi ja punertava Saturnus. ISS kulkee Saturnuksen yli ja lähestyy Jupiteria mutta katoaa näkyvistä ennen kuin saavuttaa sen koska menee maan varjoon. 27.9 se tulee näkyviin 19:43 ja kulkee myös Jupiterin yli kadoten taas näkyvistä ennen horisonttia.
Edellinen sillä ehdolla että on selkeää ja ollaan "hyvällä" paikalla.
Katsoin sen menoa keskiviikkona 22.9 ja olipa kirkas, kirkkaampi kuin Saturnus mutta himmeämpi kuin Jupiter. 26.9 muutama minuutti ennen ISS:ää etelästä nousee näkyviin USA:n sotilassatelliitti USA 186 mennen Saturnuksen, Altairin ja Vegan ohi.
ISS taas iltataivaalla
Anonyymi
1
138
Vastaukset
- Anonyymi
Korjausta edelliseen sen verran että USA 186 (KH 11 Kennen) vakoilusatelliitin rata suhteessa tähtiin riippuu missä päin Suomea ollaan. Yllämainittu rata koskee asuinpaikkakuntaani, esim. Helsingissä se menee Saturnuksen vasemmalta puolelta ja aika kaukaa Altairista ja Vegasta ja 26.9 ISS kulkee Jupiterinkin yli kunnes häviää näkyvistä ja 27.9 klo 19:43 ISS tuskin näkyy Porissa tai Helsingissä valoisuudesta johtuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833338
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442777Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742316- 612288
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512221Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162206Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202007Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv211993- 621934
- 961790