Miksi tyhjä muovipullo paukkaa autossa?

Autossa jossain penkkien alla on tyhjä muovipullo, joka aina paukahtaa, kun autolla on ajanut vähän aikaa. Miksi se niin tekee?
2102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos korkki on ollut kiinni, niin auton jäähtyessä paine laskee pullossa ja pullo menee lommolle. Kun ajat vähän aikaa, pullon ilma lämpenee, paine kasvaa ja lommo lompsahtaa auki.

Äänestä
  • Pullo kannattaa laittaa kojelaudan päälle. Siinä ilmiö on helppo kuvata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Autossa jossain penkkien alla on tyhjä muovipullo, joka aina paukahtaa, kun autolla on ajanut vähän aikaa. Miksi se niin tekee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu