Suomen syvät geolämpöhankkeet ovat törmänneet yllättäen isoihin ongelmiin.

Anonyymi

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://aamuset.fi/artikkeli/5506044

      Tuon mukaan vesi ei kierrä kaivojen välillä.

      On se ihmeellistä, miksi syvällä maan alla (6,4 km) säröisessä kalliossa suuressa paineessa ja n. 120 C- asteen lämmössä kaivojen ei ole avoimina pysyviä vesikanavia.

      Montakohan prosentia kaivojen halkaisija pienenee (kutistuu) vuosittain ja kuinka paljon irtomaata valuu kaivojen pohjalle joka vuosi?

    • Anonyymi

      En ole koko juttua lukenut, mutta muutama päivä sitten julkaistiin pieni lyhennelmä jutusta (=mainos).

      Luultavasti on paljon kannattavampaa porata vaikka sata lähes metrin halkaisijaista 1 km:n reikää yhdelle muutaman hehtaarin alueelle. Alue pitää olla tietysti sopiva ja kesäisin reikien kautta maahan pitää pystyä varastoimaan aurinkolämpöä. Sitähän tulee rajattomasti ja ihan haitaksi asti. Kyllä se ylimääräinenkin lämpö siellä lähes vuoden pysyy. Valtava toimintavarma lämpöakku. Teho saattaa kasvaa vuosi vuodelta.

      Vanhat epäonnistuneet kokeilut on syytä unohtaa. Jotain tehtiin väärin tai liian pienessä mittakaavassa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5317
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3272
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3166
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1605
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe