Minkälainen on vegetaristin joulukinkku?

Anonyymi

Kiinnostaisi 10kg vegetaristin joulukinkku.

6

820

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli siis: onko siinä sellaista synteettistä lihanmakua, kun nykyään porkkanastakin saa paahtopaistin makuisen synteettisillä makuaineilla?

    • Anonyymi

      Kunnon vegetaristin pöytään ei tule sikaa, syömään eikä paistiksi! Esimerkiksi seitan paisti on paljon paremman makuista tai joku tofupaistos. Kyllähän niitä kinkuiksikin voi sanoa, mutta se viittaa enemmänkin muotoiluun, eikä mielestäni ole tarpeen. Miksi ihmeessä täytyy kerralla paistaa 10kg? Jos kuitenkin välttämättä haluaa tehdä paljon, suosittelen paistamaan/ keittämään tekemään useamman pienemmän.

    • Anonyymi

      ei minkäänlainen, sillä nimi kinkku on porsaan tai sian takareisi ja sitä ei voi saada mistään muusta. Nämä vegaanien ns. nimipelleilyt on aivan naurettavia, miksi pitää saada (muka)kinkkua, eikö sen voisi nimetä vaikkapa kasvispaistokseksi. Ihmettelen vaan miten vegaani pystyy sanomaan että porkkana on paahtopaistin makuista, kun ei syö lihaa, sitäpaitsi maistoin kerran tätä tuotetta ja se kyllä maistui ihan porkkanalle, sama pätee tähän porkkalaankin.

    • Anonyymi

      Kun pölhö valintasi noin ankarasti ahdistaa niin luovu dementologiasta ja ala taas elämään ihmisiksi.

    • Anonyymi

      Se on 50% vettä kuten muutkin joulukinkut, loput 50% häränpaskaa

    • Anonyymi

      Vähän kumma ongelma aloityksessa . Pitääkö jouluna olla ilman muuta kinkku. Jos nyt haluaa ruualla pullistella, niin hieno juustotarjotin ja hedelmälautanen ovat oivaa tarjottavaa joulupöydässä. Vähän kyllä ihmettelen tuota ruuan korostamista joulun vietossa. Ei Suomessa yleensä nähdä nälkää, että sen vuoksi ruoka tekisi juhlasta jotenkin erityistä. Ainakin minä syön noin 365 päivänä vuodessa maittavaa ruokaa. Ei joulu aiheuta siihen mitään muutosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4342
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      14
      4018
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      227
      3778
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3028
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2761
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2746
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2351
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      97
      1849
    Aihe