USA:n lääkeviranomaiset: Pfizerin COVID-rokotteen kliinisten tietojen julkaiseminen vie 75 vuotta
Julkaistu 09.12.2021 17:08, 698 lukukertaa
Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkevirasto FDA on pidentänyt aikaa, joka kuluu sen mukaan Pfizerin COVID-19-rokotteen kliinisten tietojen julkistamiseen. FDA sanoo nyt, että tietojen julkaiseminen kestää 75 vuotta.
Käsiteltyään 12 000 sivua rokotteen hyväksymisprosessista kahden kuukauden aikana, virasto sanoo pystyvänsä julkaisemaan vain 500 sivua kuukaudessa. Koska on jo todettu, että täydellisten tietojen julkaiseminen kestää 55 vuotta, arviota on nyt jatkettu kahdella vuosikymmenellä lisää.
Lakimiehet, jotka edustavat kansanterveys- ja lääketieteen ammattilaisiksi kutsuttua lääkäreiden ryhmää, ovat vaatineet tietää, että miksi FDA:lta kesti vain 108 päivää tutkia Pfizerin toimittamia mRNA-piikitysten asiakirjoja, mutta kestää 20 000 päivää ennen kuin samat asiakirjat julkistetaan.
FDA väittää, että sillä ei ole tarpeeksi resursseja nopeuttaakseen prosessia ja että enemmän ajan käyttäminen veisi resursseja pois muilta tiedon vapauslain mukaisilta FOIA-pyynnöiltä.
Asianajaja Aaron Siri kuvaili viraston käyttäytymistä ”dystooppiseksi” ja kyseenalaisti, että kuinka hallitus voisi rahoittaa Pfizeria miljardeilla, suojella niitä oikeusjutuksilta ja sitten kieltää amerikkalaisilta 451 000 asiakirjaa rokotuksista, jotka Joe Bidenin hallinto yrittää tehdä pakolliseksi.
Ottaen huomioon, että Pfizer työskentelee jo uusien rokotteiden ja loputtomien tehosterokotusten parissa taistellakseen taas seuraavaa varianttia ja sitten seuraavaa ns. pandemiaa vastaan, kaikki rokotetiedot eivät todennäköisesti ole saatavilla ennen kuin aurinko sammuu ja pyyhkii lopulta pois maapallon, minkä odotetaan tapahtuvan noin 10 miljardissa vuodessa, toteaa Infowars.
UMV-Lehti, 9.12.2021
USA:n lääkeviranomaiset:
Anonyymi
5
201
Vastaukset 5
- Anonyymi
Jaha taas tuomitun taparikollisen venäläisellä rahalla rahoitettua propagandaa. Miten typerä pitää olla, että edes lukee noita?
- Anonyymi
Syvässä psykoosissa näkee kaikenlaista - ja tuo on jotain tinnituksen ja korvamadon oire?
- Anonyymi
Julkaisee aineiston elektronisesti, kestää 1ms.
Kukaan järkevä ei usko tätä puppua.- Anonyymi
Jos ei muuta keksi, niin ..
- Anonyymi
Yhdysvaltojen terveysvirasto CDC vahvisti, että koronaviruksen Omicron-variantti ei ole aiheuttanut ainuttakaan kuolemantapausta Yhdysvalloissa, ja vain yksi Omicron-tartunnaksu luokiteltu henkilö on vaatinut sairaalahoitoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1152403Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371453Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha641995- 106983
- 71962
- 97878
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686