Kalliille leikkeleille vaihtoehto

Anonyymi

Siis aivan järjetön kilohinta on useimmissa lihaleikkeleissä. Laskekaapa joskus huviksenne, paljonko jo pelkästään leikkeleet maksavat kuukaudessa!

Joissakin maksamakkaroissa on halpa kilohinta, mutta ne tulevat silti kalliiksi, koska pötkö ei säily avattuna muutamaa päivää kauempaa eli se on syötävä nopeasti ja pötköjä menisi jopa 2-3 viikossa, josta tulee jo yhteensä kalliimpi kuin yhdestä leikkelepakkauksesta. Aina ei siis pelkkää kilohintaakaan voi tujottaa. Kanamuniakaan ei viitsisi jatkuvasti syödä.

Pitäisikö siirtyä aamupalaleivistä englantilaiseen aamupalaan, tulisikohan se halvemmaksi? Tuskin. Tomaatti, valkoiset pavut tomaattikastikkeessa, kanamuna, nakit, pekoni... kyllä niistäkin hintaa saa.

6

271

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kinkut siivuina 250-300g paketeissa 6€/kg, hyvin säilyvät avattuna viikon pari.

    • Anonyymi

      Mistä tuolla hinnalla muka saat kinkkua.

      • Anonyymi

        Lidlistä. Säilyyhän maksamakkarakin helposti ainakin viikon. Pinta voi tummua uvuessaan mutta ei se pilalle mene, voi myös pursottaa tekemällä vaan reiän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lidlistä. Säilyyhän maksamakkarakin helposti ainakin viikon. Pinta voi tummua uvuessaan mutta ei se pilalle mene, voi myös pursottaa tekemällä vaan reiän.

        Se on liimalihaa, jätepaloista yms roippeista lämmön ja paineen alla kasaan liimattua "lihaa".


    • Anonyymi

      Hmm. Jos saat vielä joulukinkkua tai paistilihaa esim naudanpaistia edullisesti niin osta ja paista ne kokonaisina, sitten siivutat ja laitat annospaketteihin pakasteeseen.
      Säilyvät 1- 6 kk. ( Sianliha vähemmän aikaa kuin naudanliha). Sianlihan ei ole pakko olla joulukinkkua,aivan hyvin käy tavallinen tuorekinkkupaisti jonka valmistat ja siivutat.
      Jos saat jauhelihaa halvalla, osta paljon ja tee muhkeita jauhelihapihvejä. Puolita sitten ne ja laita pakasteeseen.
      Juustoakin voi pakastaa kuten muitakin maitotuotteita.

    • Anonyymi

      Katsoin k-kaupassa leikkeleiden hintoja, ei olisi tullut mieleenkään maksaa niitä hintoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6062
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      339
      5387
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2717
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2625
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      87
      1912
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1707
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1591
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1553
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1423
    Aihe