Paistokelmupussit ovat Yhdysvalloissa osoittautuneet monen paistin tuhoksi. Pussin sisälle muodostunut paine voi saada aikaan räjähdyksen ja pienoistulipalon.
Valmistajan mukaan syynä on käyttöohjeiden huono lukeminen. Karrelle palaneiden paistien paistajat puolestaan väittävät noudattaneensa ohjeita tarkkaan.
Pusseja valmistavan yhtiön mukaan pusseissa ei ole vikaa vaan niiden käyttäjissä. Yhtiön mukaan käyttäjien tottumattomuus, liika huolettomuus ja huono ohjeiden luku ovat syntipukkeja.
Suomessa ei paistokelmusta valmistettuja pusseja ole toistaiseksi markkinoilla. Englannissa ja Yhdysvalloissa ne ovat olleet käytössä jo muutaman vuoden.
Keväällä paistokelmua aletaan myydä meillä letkun muotoisena. Myöhemmin on tarkoitus alkaa valmistaa myös paistokelmupusseja.
Paistopusseista paloja USA:ssa
10
176
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä Suomessa paistopusseja myydään. Itse en niitä käytä, kun en ole katsonut niitä tarpeelliseksi.
- Anonyymi
Jenkkien idioottimaisuus on kyllä vertaansa vailla.
- Anonyymi
Olihan niitä jo 70-luvulla joulukinkun paistoon, piti tehdä muistaakseni pieni reikä vai olikohan valmiina.
- Anonyymi
Kinkkua varten pitää olla kinkun mentävä reikä, ellei sitten kinkku ole kasvanut pussin sisällä?
- Anonyymi
On kinkkupusseja edelleenkin niille, jotka niitä haluavat käyttää. Tavallisia pienempiäkin paistopusseja on myynnissä. Yksi tuttavani käyttää paistopusseja. Minä en ole niiden käytöstä innostunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kinkkua varten pitää olla kinkun mentävä reikä, ellei sitten kinkku ole kasvanut pussin sisällä?
Se on se iso reikä mistä kinkku laitetaan sisään, pieni reikä on sitä varten ettei tule painetta sisälle kun pussi suljetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on se iso reikä mistä kinkku laitetaan sisään, pieni reikä on sitä varten ettei tule painetta sisälle kun pussi suljetaan.
Ei täällä kannata kirjoittaa sarkastisesti vaan olla tosikko, kaikki ei aina tajuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täällä kannata kirjoittaa sarkastisesti vaan olla tosikko, kaikki ei aina tajuu.
Etkö tajunnut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etkö tajunnut?
Tajusin kyllä, mutta tuo se on se iso reikä ei tajunnut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tajusin kyllä, mutta tuo se on se iso reikä ei tajunnut.
Ajattelet siis että joku piti sinua niin tyhmänä ettet tajunnut mitä varten se iso reikä on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3311272Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391747
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540