USA sää hyökkäys Venäjä vastan.

Anonyymi

Lumensyvyys ylitti perjantaina itäisessä Suomessa paikoitellen jopa metrin. Lunta onkin nyt osassa maata vuodenaikaan nähden poikkeuksellisen paljon. Runsaiden sateiden syypäänä on loputtomalta tuntuva matalapaineiden marssi, joka vain jatkuu ja jatkuu.

Mikä ihme toi on toi loputtomaltta tuntuva matalapaineiden marssi onko se USA sää hyökkäys Venäjä vastan Ukraina krisin johdosta jotka sitten Venäjä omalla sää muokkauksella torju sinä Suomen ja Venäjän rajan tuntumassa joten lopppu tulos on se että kaikki lumi tule suomen ylle :(

4

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avoin meri ja mereltä tuleva kosteus tekee tälläistä. Eihän tämä ole edes poikkeuksellista kun jo 2000 - luvun puolellekin on mahtunut peräkkäisiä rajuja lumitalvia.

    • Anonyymi

      https://www.hs.fi/urheilu/art-2000008630537.html

      LEIJONIEN kultajuhlat Helsingin Olympiastadionilla vietetään maanantai-iltana myrskyisissä olosuhteissa.

      Juhlien on määrä alkaa kello 19. Samaan aikaan Töölössä riehuu sääennusteen mukaan hurja lumimyräkkä.

      Forecan meteorologi Jenna Salminen sanoo, että alkuiltapäivän säätilan ei kannata antaa hämätä. Illaksi on syytä varautua huolella.

      "Hetken voi olla poutaisempaa, mutta sitten alkaa jo tulla lunta vaakasuunnassa. Kello 19 mennessä lumisade on yltänyt pääkaupunkiseudulle ja se tulee vain voimistumaan kultajuhlan mittaan”, Salminen sanoo.

      "Harmillisesti sää osaa yllättää taas niin, että h-hetkellä lunta on tupruttamassa ihan huomattavasti.”

      KULTAJUHLIEN alla tuuli puhaltaa pahimmillaan yli 14 metriä sekunnissa. Puuskissa puhuri voidaan laskea jo myrskyksi.

      "Juhlien alussa tuuli käy melko voimakkaasti mereltä päin ja tuntuu varmasti aika kylmältä. Keskituuli on vähintään kovaa, ja iltapäivän aikana puuskainen tuuli voi käydä myrskylukemissa asti.”

      Salmisen mukaan tilanne on paha erityisesti ajokelin suhteen. Juhlien loputtua ja pois lähtiessä keli voi olla jo vaarallinen.

      "Juhlijoiden kannattaa miettiä, millä he hakeutuvat paikan päälle. Ajokelin kannalta on melko surkea tilanne. Lunta tulee, näkyvyys huononee ja tien pinta on liukas. Siinä on itse kullakin mietittävää, jos on menossa paikalle”, meteorologi varoittaa.

      Tiistain puolella myräkkä on heikkenemässä.

    • Anonyymi

      Venäjä on omalla sää muokkauksella ajoittanut sen lumi myräkkän niin että se osu Lejonien kulta juhlan aikan.

    • Anonyymi

      Taivaan isä säät säätelee - mutta olisi voinut nyt vähän ajatella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1195
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe