Lumensyvyys ylitti perjantaina itäisessä Suomessa paikoitellen jopa metrin. Lunta onkin nyt osassa maata vuodenaikaan nähden poikkeuksellisen paljon. Runsaiden sateiden syypäänä on loputtomalta tuntuva matalapaineiden marssi, joka vain jatkuu ja jatkuu.
Mikä ihme toi on toi loputtomaltta tuntuva matalapaineiden marssi onko se USA sää hyökkäys Venäjä vastan Ukraina krisin johdosta jotka sitten Venäjä omalla sää muokkauksella torju sinä Suomen ja Venäjän rajan tuntumassa joten lopppu tulos on se että kaikki lumi tule suomen ylle :(
USA sää hyökkäys Venäjä vastan.
4
105
Vastaukset
- Anonyymi
Avoin meri ja mereltä tuleva kosteus tekee tälläistä. Eihän tämä ole edes poikkeuksellista kun jo 2000 - luvun puolellekin on mahtunut peräkkäisiä rajuja lumitalvia.
- Anonyymi
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000008630537.html
LEIJONIEN kultajuhlat Helsingin Olympiastadionilla vietetään maanantai-iltana myrskyisissä olosuhteissa.
Juhlien on määrä alkaa kello 19. Samaan aikaan Töölössä riehuu sääennusteen mukaan hurja lumimyräkkä.
Forecan meteorologi Jenna Salminen sanoo, että alkuiltapäivän säätilan ei kannata antaa hämätä. Illaksi on syytä varautua huolella.
"Hetken voi olla poutaisempaa, mutta sitten alkaa jo tulla lunta vaakasuunnassa. Kello 19 mennessä lumisade on yltänyt pääkaupunkiseudulle ja se tulee vain voimistumaan kultajuhlan mittaan”, Salminen sanoo.
"Harmillisesti sää osaa yllättää taas niin, että h-hetkellä lunta on tupruttamassa ihan huomattavasti.”
KULTAJUHLIEN alla tuuli puhaltaa pahimmillaan yli 14 metriä sekunnissa. Puuskissa puhuri voidaan laskea jo myrskyksi.
"Juhlien alussa tuuli käy melko voimakkaasti mereltä päin ja tuntuu varmasti aika kylmältä. Keskituuli on vähintään kovaa, ja iltapäivän aikana puuskainen tuuli voi käydä myrskylukemissa asti.”
Salmisen mukaan tilanne on paha erityisesti ajokelin suhteen. Juhlien loputtua ja pois lähtiessä keli voi olla jo vaarallinen.
"Juhlijoiden kannattaa miettiä, millä he hakeutuvat paikan päälle. Ajokelin kannalta on melko surkea tilanne. Lunta tulee, näkyvyys huononee ja tien pinta on liukas. Siinä on itse kullakin mietittävää, jos on menossa paikalle”, meteorologi varoittaa.
Tiistain puolella myräkkä on heikkenemässä. - Anonyymi
Venäjä on omalla sää muokkauksella ajoittanut sen lumi myräkkän niin että se osu Lejonien kulta juhlan aikan.
- Anonyymi
Taivaan isä säät säätelee - mutta olisi voinut nyt vähän ajatella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462727- 402375
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131851Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61426Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387