Maapalloa kylmentävä sääilmiö nousi voimakkaimmilleen yli 20 vuoteen – vaikutukset Suomen kevääseen epäselviä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008795621.html
Toki kun on kyse kylmenevästä ilmastonmuutoksesta sitä kutsutaan "sääilmiöksi"
Ilmasto onkin kylmenemässä
13
83
Vastaukset
- Anonyymi
ENSO eli El Nino Southern Oscillation on tähän asti ollut nimetty sääilmiöksi. Kun se siis jaksollisesti nostaa ja laskee lämpötilaa vuorotellen ja koko jakson yli keskiarvona katsottuna lämpötila ei muutu.
Jos sinulla on tiedossasi ilmaston viilenemistä osoittava tieteellinen julkaisu niin ole hyvä ja laita siitä tieto tähän keskusteluun:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15428403/tiede-ja-vaitteet-ilmaston-viilenemisesta Toki myös La Niñan vastakohta, eli lämmittävä El Niño on väliaikainen sääilmiö. Ilmaston lämpenemisen denialisteilla onkin tapana käyttää El Niñon huippulämpötiloja askelmerkkinä, josta edetessä globaali lämpötila laskee, eli "globaali ilmasto" jäähtyy. ; )
- Anonyymi
Ja hihhuli itkee taas kun uskonnolle nauretaan.
Anonyymi kirjoitti:
Ja hihhuli itkee taas kun uskonnolle nauretaan.
Pyyhi suru silmistäsi ja katso uuteen päivään! :D
- Anonyymi
Aloitukseen on vastattu toisessa samanlaisessa keskustelussa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17418781/ilmasto-ei-lampenekaan#comment-114230629- Anonyymi
Minkä takia alarmistit sen vastauksen sinne lähetti?
- Anonyymi
Terminologialla levitetään propagandaa, aina jos lämpenee se on ilmastonmuutosta, jos kylmenee se on ssäilmiö.
- Anonyymi
Uusimman kuukausiennusteen perusteella kesäiset ilmamassat ovat toistaiseksi jäämässä eteläiseen ja läntiseen Eurooppaan, joten kylmä signaali pysyy tiiviisti Suomen ympärillä.
- Anonyymi
Vai että signaali.
Minä kun luulin että täällä vaikuttaa sää ja ilmasto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai että signaali.
Minä kun luulin että täällä vaikuttaa sää ja ilmasto.Sitä voi ihminen tietämättömyyttään luulla vaikka mitä.
- Anonyymi
Singaalitiedustelu: ilmasto lämpenee kiihtyvästi!
- Anonyymi
"Tulossa on oikein hyvä vanhan hyvän ajan kesä: lämmin ja vähäsateinen."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008801474.html
Vartokaas kun kesällä on lämmintä niin se ei ole säätä, se on ilmiselvästi ja todistettavasti ilmastonmuutoksen aiheuttamaa äärikuumuutta. - Anonyymi
Alkaako valtio maksamaan korvauksia fossiilisilla ajaville?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161